Haigushoiust tervishoiuni: tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad arendada tõhusaid abivahendeid tervise hoidmiseks

14.märtsil korraldas Teaduspargi Tehnopol poolt juhitav Connected Health klaster ennetuse teemalise seminari, kus tõdeti, et tänapäeva tehnoloogiad aitavad välja arendada tõhusaid abivahendeid tervise hoidmiseks.

„Krooniliste ja elustiili haiguste levik aina kasvab, aga valdavat osa neist haigustest on võimalik ennetada kombinatsiooniga liikumisest, toitumisest, vaimsest heaolust ja ohtlike kemikaalide tarbimise vähendamisest. Ennetamine pole siiski kerge ja vajab inimeselt head enesedistsipliini, motivatsiooni ja teiste inimeste toetust. Õnneks võimaldavad aga tänapäeva tehnoloogiad ja teadmised käitumispsühholoogiast välja arendada tõhusaid abivahendeid inimestele oma tervise hoidmiseks. Alati ei olegi vaja tehnoloogilist lahendust, vaid aitab heast tahtest ja loovatest ideedest,“ selgitas Connected Health klastri juht ja ürituse korraldaja Külle Tärnov.

  

„Ennetades inimeste haigeks jäämist ja krooniliste haiguste ägenemist aitame hoida tervishoiu süsteemile tohutult suuri summasid ja teisalt hoides neid inimesi produktiivsetena toodavad nad meie majandusse uut tulu,“ lisas ta.

Tärnov kirjeldas, et Taanis on ennetuse teema usaldatud kohalikele omavalitsustele koos 262 praktilise tegevussoovitusega 11 ennetuse valdkonnas – näiteks kuidas ennetada lapsevanemate  ja ka pedagoogide alkoholismi halba mõju lastele. Samuti soovitatakse koolipäevad teha pikemad, kuid mahutada igasse koolipäeva vähemalt üks tund aktiivse liikumisega tegevusi.

Seminari käigus tutvustas Prantsuse ettevõte eBIODY bio-impedantsil põhinevat seadet, millega saab inimene või arst mõõta oma keha koostist (vee, rasvade, proteiini sisaldus ja luude mass) ning seda infot vallates on võimalik oluliselt targemini ja efektiivsemalt ära hoida üle kümne haiguse. Iisraelist tuldi tutvustama mobiiliaplikatsiooni Serenita, mis suudab kolme minutiga alandada inimese stressi taset umbes 30%. Stress on aga suure osa krooniliste haiguste võimendaja.

„Dr Thomas Wilkens avas seminaril praeguse tervishoiupraktika nukramat poolt: 30 000 haigusest maailmas osatakse hetkel ravida ainult 3 000. Valediagnoose pannakse väga palju ning on äärmiselt tõenäoline, et iga inimene saab elu jooksul vähemalt ühe valediagnoosi. Kuna praegused ravimid soovitakse teha võimalikult paljudele inimestele sobilikud, siis kahjuks on nad väga vähe efektiivsed. Õnneks suudavad tänapäeval arvutid töödelda juba väga suuri andmehulkasid ning see on avanud meile ukse täpsusmeditsiini. Sel viisil on võimalik jõuda täpselt õige diagnoosini ning antud inimesele antud ajal parima ravilahenduseni. Tänu sellele saab oluliselt raha kokku hoida. Prof Wilkensi ettevõte InnVentis on välja töötamas esimesi täpsusmeditsiini lahendusi, mille esmane fookus on reumatoidartriit,“ rääkis Tärnov.

 

Tärnov tõi veel välja, et Jackie Marshall-Cyrus pani kuulajad mõtlema sõnade kasutuse üle ehk milline mõju terminitel ja nimetuste andmisel. Näiteks kuidas määratleda inimest, kelle kohta kasutatakse terminit „elderly“.  Kes meist tahab enda kohta öelda „elderly“?

Lisaks tuli juttu sellest, et Suurbritannias kasvab seksuaalsel teel haigestunud inimeste hulk vanemaealiste seas oluliselt kiiremini kui noorte hulgas. Nii tekkis küsimus, kas me peame arendama eraldi tooteid ja teenuseid inimestele johtuvalt nende vanusest või huvidest?

  

Päeva jooksul mõtlesid osalejad välja ka ligi 100 ideed, mida Eestis saaks ennetuse vallas ära teha. Mõned näited olid sellised: juurutada tööl spordipausid ja 15-minutise uinaku võimalused, koolides pakkuda karastusjookide automaatide asemel tasuta vett, tervislike eluviiside õpetamisse kaasata koos lastega ka nende vanemad, kasutada televisiooni ja sotsiaalmeedia kanaleid kommunikeerimaks kuidas vähki, diabeeti jt kroonilisi haigusi saab edukalt ennetada.

Rahvusvahelisel tervishoiu seminari osalesid ettevõtjad ja omavalitsuste esindajad erinevatest Euroopa riikidest – Taanist, Iisraelist, Suurbritanniast, Saksamaalt ja Prantsusmaalt.

Seminar „From Sick Care to Health Care“ toimus 14. märtsil Tallinnas, kus osales sada antud teemast huvitatud inimest: meditsiini- ja tehnoloogiatudengid, arstid, haiglajuhid, ettevõtjad ja avaliku sektori esindajad. Seminari korraldas SA Tallinna Teaduspark Tehnopol juhitav klaster Connected Health.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega