Juubel: IB Krates – põnev töö ja rahvusvahelisus

10.02.2017

Ligi 10 aasta Teaduspargis Tehnopol tegutsenud inseneribüroo IB Krates sai alguse 20 aastat tagasi Tallinna Tehnikaülikooli juures spin-off’ina tarkvaratööriistade uurimisprojektist, mille tulemus tundus maailma vallutamiseks valmis olevat. Reaalsuses oli idee tootest kaugel ja vallutusplaan jäi oma aega ootama. Ettevõttest sai aga üsna varsti nõutud tööstusautomaatika lahenduste looja. Püsivusega on jõutud ka unistatud rahvusvahelise haardeni lennunduse, kosmose ja autotööstuse valdkonnas.

„Eestis tuntakse meid peamiselt tööstusautomaatika valdkonnas ning süsteemianalüüsi ja -disaini konsultatsioonide pakkujana. Vähem teatakse meie arendatud tarkvaraarendusvahendist QGen, mida praeguseks kasutavad lennunduse, kosmose ja autotööstuse ettevõtted USAs, Euroopas ja Jaapanis,“ tutvustavad ettevõtte asutajad Tõnu Näks ja Toomas Tommingas.

„Süsteemides, kus tarkvara­viga võib põhjustada ohtu inimeludele või lihtsalt tekitada suurt kahju, on juhtimissüsteemi loomine keeruline ja kulukas protsess. Kalliks teeb sellise arenduse nii vajadus tagada, et süsteem tõepoolest ohutu on, kui ka ranged nõuded sertifitseerimiseks ning nende nõuete rahuldamiseks vajalik dokumentatsioon. Tehnilisest küljest osaleb arenduses kaks osapoolt – süsteemiinsener, kes oskab  protsessi mudelina ära kirjeldada, ja tarkvarainsener, kes sellest kirjeldusest töötava programmi teeb. Meie lahendus automatiseerib nende kahe osapoole vahelise suhtluse: võtab süsteemiinseneri tehtud mudeli ja teisendab selle arvutiprogrammiks. Käsitsi kodeerimise töö (koos sellest tulenevate võimalike vigadega) ning suur hulk täiendavat testimist jääb ära! Just see viimane punkt – garantii, et automaatselt genereeritud programm täpselt nii töötab, nagu mudel ette nägi – on peamine põhjus, mis juhtival kompilaatoritootjal AdaCore’l meie osalusel valminud toodet tänaseks kolmel kontinendil müüa lubab.”

Rahvusvaheliste projektide kogemusega IB Kratesel on koostööpartnereid rohkem kui kümnes riigis. Tuntumatest võib nimetada näiteks Airbus France’i, Thales Alenia Space’i ja Euroopa Kosmoseagentuuri. Enamasti jõuab ettevõtte töö selle valdkonna lõppkasutajateni kas panusena ühisesse uurimisprojekti või siis suurema toote osana. Erand on siin Kosmoseagentuur, kelle projektikonkurssidel Krates iseseisva peatöövõtjana korduvalt edukaks on osutunud.

Kui kosmose ja lennunduse tarkvara turg jääb peamiselt piiri taha, siis tööstusautomaatika puhul on IB Kratese kliendid lähemal. Näiteks tuntud idufirma Click and Grow' lillepottidesse paneb seemned Kratese inseneride tehtud masin. Tööstusautomaatikasüsteeme on tehtud segu-, asfaldi- ja betoonitehastele. Kuigi üldiselt ei ole automaatikas nõuded nii ranged kui lennunduses, on ka siin esikohal ohutus ja töökindlus ning selles järeleandmisi ei tehta.

„Automaatika jõudsam arendamine algas samuti juba 20 aastat tagasi Tallinna Vee jaoks pumplate juhtimis- ja jälgimissüsteemi väljatöötamisega,“ meenutab Toomas Tommingas. „Täpset põhjust me muidugi ei tea, aga suure tõenäosusega õnnestus meil võita järjest kaks avalikku hankekonkurssi ASTV pumplate juhtimis- ja jälgimissüsteemi arendamiseks tänu pakutud lahenduste töökindlusele ja paindlikkusele. Meie pakutu võimaldas integreerida süsteemi eelnevalt erinevatel platvormidel realiseeritud objektide kohalikud juhtimissüsteemid ning teha seda optimeeritud sidekuludega, tegemata samas järeleandmisi süsteemi töökindluse ja usaldatavuse koha pealt.“

Loe täismahus artiklit SIIT

(allikas: aripaev.ee)