Rohehommikul uuriti tööstussümbioosi rolli ja võimalusi jätkusuutlikus majanduses

Rohehommikul uuriti tööstussümbioosi rolli ja võimalusi jätkusuutlikus majanduses

29. mail toimus Tehnopoli Rohehommik, mis võttis seekord fookusesse tööstussümbioosi. Teemast andis osalejatele ülevaate tööstusökoloog ja TalTechi doktorant-nooremteadur Margit Kull ning praktilisi näiteid tõi ringmajanduse ekspert Mayri Tiido Materjalivoog tiimist. 

Tööstussümbioos on ettevõtete vaheline innovatiivne koostöömudel, milles ühe ettevõtte jäätmed on teise tooraineks. Ülemaailmne ressursside nappus ja toormehindade tõus mõjutavad nõudlust ringse lähenemisviisi järele tootmissektoris. Lisaks sellele, et koostöös kasutatakse vähem nt materjali, vett ja energiat, suurendab see ettevõtte püsimisvõimet ja omab ka majanduslikku mõju. Ühtlasi vähendab see tootmise keskkonnamõjusid. 

Mayri Tiido tõi esile, et kahjuks on täna Eesti ettevõtjate valmisolek oma aega ja ressursse tööstussümbioosi panustada väga väike ning on vähe neid, kes selles väärtust näevad. Tööstussümbioos toimub meil küll, aga enamjaolt on see tutvuste kaudu ja pigem juhuslik. Näiteks saeveskist üle jääv saepuru jaotub töötajate ja tuttavate vahel laiali. Isegi, kui ettevõte tegelikkuses kasutab oma tootmises kellegi teise jääke või tema tootmise ülejääk läheb teise ettevõtmise tooraineks, siis Eesti tootja ei too seda isegi välja. Samas, kui tahetakse eksportida Põhjamaadesse või Lääne-Euroopasse, siis seal vägagi vaadatakse, kui jätkusuutlik on tootmine. 

Tööstussümbioosist on ka väga häid ja toimivaid näiteid tuua. New Rustic ja Trendbag toodavad mööblitootmise kangajääkidest kotte. Pulo Disain toodab valgusteid ja sisustuselemente puidutööstuse jääkidest. Täiesti uut moodi materjali saab mahla- ja moositööstusjääkidest – õunte jääkidest toodetakse nahalaadset materjali, millest tehakse kotte ja jalanõusid. Tööstussümbioosi saab rakendada ka ettevõtte sees. Näiteks Liviko on loonud täiesti uue karastusjoogi džinni destillatsioonis töödeldud kadakamarjadest.  

Tehnopoli Rohehommikud lähevad nüüd väikesele suvepausile, et naasta uue hooga juba sügisel. Toome teieni kogenud ettevõtjad, motiveerivad esinejad ning uusimad trendid keskkonna- ja energiavallast, et aidata kaasa Eesti rohetehnoloogia valdkonna arengule ja energiasäästlike äriideede elluviimisele. 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega