Tervise kogukonna uus liige SYNLAB: tulevikus on meditsiini võtmesõnaks personaalsus

Tervise kogukonna uus liige SYNLAB: tulevikus on meditsiini võtmesõnaks personaalsus

Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonna liige SYNLAB Eesti on suurim meditsiinilabor Eestis, mille juured ulatuvad juba aastasse 1995. SYNLABi missioon on pakkuda terviklahendusi meditsiinidiagnostikas inimese tervise heaks.

Ettevõtte alguseks saab lugeda meditsiinilabori HTI Laboriteenuste AS sündi Tallinnas ja seejärel 1999. aastal loodud meditsiinilise molekulaardiagnostikalabori Quattromed AS loomist Tartus. Pärast ühinemist 2006. aastal laieneti tegevustega üle Eesti ja välisturgudele. 2013. aastal saab ettevõtte omanikuks Euroopa üks suurimaid laboriteenuste pakkujaid SYNLAB.

SYNLAB Eesti põhitegevuseks on laboriteenuse osutamine pere- ja eriarstidele, haiglatele, töötervishoiukeskustele ja teistele meditsiinisektoriga seotud asutustele. Nii on see olnud oma olemuselt juba aastakümneid alates HTI Laboriteenuste tegemiste ajast. “Üks meie eeliseid on kuulumine rahvusvahelisse SYNLAB Gruppi, mille kaudu saame tagada Eesti meditsiinisektorile ligipääsu unikaalsetele laboriuuringutele. See võimaldab õppida teiste riikide kogemustest, et rakendada Eestis juba parimaid praktikaid,” toob SYNLABi arendusjuht Kaspar Ratnik esile. Konkurentidest eristab neid laiaulatuslik ja hästi läbimõeldud erakliendile suunatud teenuste valik ning Minu SYNLAB iseteeninduskeskkond.

Annavad oma panuse inimese tervise hoidmisesse

“Viimastel aastatel on SYNLAB Eesti olnud riigile oluline partner mitmetes suurtes projektides, et aidata eestlaste tervist hoida ja edendada. 2020. aasta alguses tõusnud koroonakriisi korral mobiliseerusime kiirelt ja tagasime testimisvõimekuse väga murdelistel aegadel,” toob Ratnik esile ühe mitmetest näidetest. Lisaks on juba mitmed aastad SYNLAB toetanud Tervise Arengu Instituudi (TAI) meeskonda ning andnud oma panuse sõeluuringutes osalemise hõlmatuse suurenemiseks. Uuendusliku lähenemise abil on võimalik emakakaelavähi sõeluuringul osaleval naisel oma HPV uuringu proov koguda ise kodus ja seejärel see laborisse saata. Nüüd 2024. aasta alguses ollakse samal põhimõttel piloteerimas meestele suunatud eesnäärmevähi sõeluuringut, kus esialgu Tallinnas ja Tartus saavad mehed mugavalt broneerida omale verevõtuks aja SYNLABi proovivõtupunkti.

Tulevikus keskendub meditsiin personaalsusele

SYNLAB Eesti tiim usub, et tulevik saab olema põnev ja täis väljakutseid. “Kindlasti saab suuremat tähelepanu personaalmeditsiin koos geneetiliste uuringutega,” sõnab Ratnik. Igasugune meditsiiniline uuring ja analüüs annab personaalset infot inimese tervise kohta, kuid diagnoosi saamise järel lähtutakse haiguse ravimisel sageli standardsetest juhistest, mis määravad, millist ravimit mis koguses tuleb manustada. Ent mitte kõik ei reageeri samale ravimile ja samale annusele sarnaselt, mängu tulevad geneetilised eripärad. Kuidas määrata inimesele just tema eripäradele vastav ja parimat tulemust tagav ravi, on võimalik välja selgitada farmakogeneetilise uuringuga.

Ühtlasi, et liikuda tervema rahva suunas, on inimeste teadlikkus ja vastutus oma tervise ees järjest suurema tähtsusega. SYNLAB Eesti erakliendi teenuste valik ja iseteeninduskeskkond loob mugavad võimalused oma tervisenäitajate kontrollimiseks ja paremaks mõistmiseks.

Ratniku sõnul ei saa mainimata jätta muidugi ka tehisintellekti revolutsiooni tervishoiusektoris. “Tehisintellekt hakkab tulevikus toetama meditsiinilist otsustustuge ning oskab näha mustreid ja trende tervisekäitumises ja -andmetes, et selle abil avastada olulisi muutuseid tervisenäitajates võimalikult varakult ja toetada meditsiinipersonali nende igapäevatöös,” on ta veendunud.

Tehnopoliga liitumine aitab luua uusi koostöövõimalusi

Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonnaga liitumisel oli SYNLAB Eesti jaoks määravaks koostöö ning kontaktide loomise võimalused. “Tegu on Eestis suurima selles valdkonnas innovaatiliselt mõtlevate inimeste rühmaga ja peame ka ennast üheks neist. Koos arutlemine ja ajurünnakud viivad meid muutuvas maailmas kiiremini ja selgemas suunas edasi. Uute oluliste kontaktide loomine võimaldab tekkida põnevatel koostöödel ning kogukonna pakutav värskendav kogemus võimaldab meil veelgi parema meeskonnana eesmärkide suunas töötada,” toob Ratnik välja kogukonnast saadava kasu.


Soovid liituda Eesti innovaatilisema tervisetehnoloogiate kogukonnaga? Sind ootab tugev kogukond, laiad koostöövõimalused ning tugi uute eksportturgude avastamiseks.
Loe lähemalt siit ning võta meiega ühendust!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega