Andmepõhine personaalne tervishoid – kauge tulevik või tänane reaalsus?

Eelmisel aastal suure hooga käima lükatud geenidoonorite kampaania tõestas edukalt, et väga paljusid inimesi kõnetab nende andmetel baseeruvad tervishoiu- ja ennetusvõimalused.

Samas oli paljude geenidoonorite hinges vaikselt ka mure oma andmete privaatsuse pärast. Nii mõnigi tunnistas, et nii detailseid andmeid enda kohta ei ole ta varem jaganud mitte ühegi institutsiooniga. Privaatsuse tagamine ongi üks olulisemaid aspekte tervisetehnoloogia lahenduste arendamisel.

Vaatamata sellele, et inimesed on tundlikud oma andmete jagamises, on digitaalne tervishoiutööstus kindlasti suund, kuhu oleme teel. Oluline on kasutada terviseandmeid kaitstult, mitte kaitsta terviseandmeid kasutamise eest.

2018. aastal Teaduspargi Tehnopol poolt läbiviidud uuring näitab, et 75% inimestest peavad digitaalselt kogutud terviseandmeid kasulikuks tervise hoidmiseks, haiguste ennetamiseks ja ravitulemuste parandamiseks. 72% vastanutest nõustus väitega, et digitervise lahenduste kasutamine suurendab inimese pühendumust oma tervise kontrollimisel ning nad usuvad sellesse, et tervise andmed aitavad neil saada paremat teenust.

Suur võimalus startuppidele

Riik on täna loonud Eestis suurepärased digitaalsed eeldused, et nende peale ehitada erinevaid nutikaid lahendusi ning seda võimalust paljud ettevõtted ka kasutavad. Ei ole mahti arsti juurde kohale minna? Pole hullu – MinuDoc toob arsti videokonsultatsiooni kaudu koju kätte. Otsid näiteks parima hinnaga hambaravi? Medihub teeb hinnavõrdluse paari klikiga võimalikuks. Sarnaseid nutikaid tervisetehnoloogia lahendusi on juba täna turul mitmeid.

Nõrk koht seisneb pigem rahalistes vahendites ja nende puudumises, mistõttu on sageli keeruline liikuda pilootlahendusest edasi kasutusele võetud lahenduseni. Innovaatiliste lahenduste kasutuselevõtu kiirendamiseks tuleb arstid ja õed varakult arendusprotsessi kaasata ning aidata kaasa startuppide tegevusele nii mentorabi kui ka rahastuse näol.

Mida toob tulevik?

Erinevalt teistest tööstusharudest puudutab tervishoid iga kodanikku – nii tervet kui ka terviseprobleemidega inimesi. Selge on aga see, et tehnoloogiaid tuleb palju juurde ning tehisintellekti kasutusele võtmine ja geeniandmete kasutamine tervishoiulahendustes ja ennetustöös on pigem juba olevik, mitte enam tulevik.

Kindlasti näeme palju uusi lahendusi, kus kõige aluseks on konkreetse inimese, patsiendi, andmed. Samuti lihtsustub oluliselt arstide ja patsientide omavaheline kommunikatsioon, mis kolib osaliselt online keskkonda.

Juba praegu on tähtis andmete oskuslik kasutamine ja juhtimine, sest andmete rohkuse tõttu peavad regulatsioonid olema paigas ning andmed terviklikud. Tulevikus peavad paigas olema seadused ja reeglid, kuidas andmeid käsitletakse ning selleks on Eestis kindlaks määratud ja kokku lepitud printsiibid:

  • inimesed on ise oma andmete omanikud,
  • inimesed saavad ise otsustada, kes omavad juurdepääsu nende delikaatsetele terviseandmetele,
  • inimesed saavad monitoorida, kes on tema andmeid käinud vaatamas.

Teaduspark Tehnopol on tervisetehnoloogia klastri Connected Health juhtiv partner ning klastri missiooniks on Eesti tervisevaldkonna ettevõtete globaalse konkurentsivõime suurendamine kasutades tehnoloogiast, ettevõtluskeskkonnast ja koostööst johtuvaid võimalusi. Connected Health klaster sai arendustegevuse jätkamiseks toetust Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt, mis toetas ettevõtete koostöö suurendamiseks ja seeläbi rahvusvahelise konkurentsivõime parandamiseks viit klastrit kokku kolme miljoni euroga.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega