Arendusmaratonil otsitakse lahendusi tõsise kopsuhaigusega seotud probleemidele

Täna stardib 2-päevane arendusmaraton, et leida uudseid lahendusi kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ehk KOKiga seotud väljakutsetele. Üritus toimub KOK FOOKUSES projekti raames ja seda korraldab Teaduspargi Tehnopol juhitud Eesti tervisetehnoloogiate klaster Connected Health. Vaata otseülekannet, milliste lahendusteni maratoni lõpuks jõutakse, mu.ee lehel 27. septembril kell 13.30–15.00.

„KOK on tõsine haigus, aga seda tõsidust ei ole piisavalt teadvustatud. Ekspertide hinnangul on meil 90 000 KOKiga elavat inimest, aga vaid 10-15% neist on sellest teadlikud ja saavad ravi,“ rääkis Connected Health klastri innovatsioonijuht Kitty Kubo. „Kuna KOKi varaseid märke ei osata tähele panna, jõuavad inimesed enamasti arsti juurde alles siis, kui haigus on jõudnud raskemasse staadiumisse. Nii ongi sellest keerulise nimega vähetuntud haigusest saanud Eesti inimeste üks peamistest haigestumisest tingitud eluaastate kao põhjustest.“

26.–27. septembril Tallinnas toimuval arendusmaratonil otsitakse KOK ala asjatundjate ja tehnoloogiaarendajate koostöös innovaatilisi lahendusi KOK valdkonna paremaks korraldamiseks. Konkreetsemalt ootavad vastuseid neli väljakutset: 1) kuidas me saaksime tõsta KOKi teadlikkuse vähi, diabeedi või südamehaigustega võrreldavale tasemele, 2) kuidas me saaksime tuvastada ja jälgida KOKi riskiga inimesi võimalikult vähese arsti ja õe ajakuluga, 3) kuidas me saaksime toetada KOKi haige ravi järjepidevust ja tiimitööd, ning 4) kuidas me saaksime täiendada KOKi haigete ravi elukvaliteeti parandavate teenustega.

KOK FOOKUSES projektis osalevad Eesti Kopsuarstide Selts, Eesti Perearstide Selts, Eesti Kopsuõdede Ühing, Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Pulmonoloogiakeskus, Eesti Füsioterapeutide Liit ja Eesti Patsientide Liit. Riigi poolt on kaasatud Sotsiaalministeerium, Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut. Projektiga liituma ja seda toetama on oodatud ka KOK valdkonna arendamisest huvitatud ravimi- ja tehnoloogiafirmad.

„Pakume ettevõtetele platvormi avatud innovatsiooniks ja koostööks. Meil on hea meel, et lisaks GlaxoSmithKline Eestile, kes on olnud projekti sünni juures, on initsiatiiviga praeguseks kaasa tulnud ka Novartis Eesti ja Boehringer Ingelheim Eesti,” selgitas Kitty Kubo. 

Arendusmaratonil sündivad lahendusideed saavad taotleda prototüübi tegemiseks ja testimiseks tuge KOK FOOKUSES innovatsioonifondist, mille suurusjärk on 30 000 eurot. „Kui arendusmaratonil jõuame ideedest paberil lahendusteni, siis fondist tahame anda võimaluse väikestele pühendunud tiimidele eksperimenteerida ja lahenduse toimimine praktikas kiiresti järele proovida. Projekti lõpuks, veebruaris 2018. aastal, loodame seeläbi jõuda 2–3 küpse arendusprojektini, mille rakendamine tooks olulise positiivse muutuse KOK valdkonna korraldusse,” ütles Kitty Kubo.

KOK FOOKUSES projekt kestab 9 kuud ja koosneb kolmest etapist. Selle käigus tuvastatakse KOK patsiendi teenuse teekonnal olulisemad vajadused ja otsitakse neile uudseid, kasutajakeskseid lahendusi, rakendades ühtlasi infotehnoloogia võimalusi.

Connected Health klaster ühendab Eestis kõik tervise valdkonna innovatsiooniks vajalikud osalised: tervisetehnoloogia ettevõtted, klinitsistid ja kliinikud, tervishoiu regulaatorid ja rahastajad ning T&A asutused. Klastri partnerite visioonis on Eesti tervisetehnoloogia lahenduste tekkeks ja kasvuks parim paik maailmas. Klastri tegevusi veab eest SA Tallinna Teaduspark Tehnopol ja toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse klastri meede.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega