Eesti idufirmat Roofit.solar tunnustati rahvusvahelisel konkursil puhta õhu auhinnaga

Viiendat korda toimunud Euroopa suurimal rohetehnoloogia idufirmade konkursil PowerUp! anti esmakordselt välja eriauhind Clean Air Challenge (puhta õhu väljakutse) kategoorias, mille võitis Eesti idufirma Roofit.solar. Lõppvõistluse peaauhind läks seekord Slovakkiasse, teine koht Lätti ning kolmas Ungarisse.

PowerUp! konkursi finaalvõistlus toimus 21. mail Krakówis. Üle 300 idufirma seast pääses riiklikest eelvoorudest lõppvõistlusele 14 iduettevõtet Ungarist, Poolast, Tšehhist, Slovakkiast, Sloveeniast, Serbiast, Leedust, Lätist, Eestist, Rumeeniast, Bulgaariast, Horvaatiast, Türgist ja Kreekast. Žüriisse ja publikusse kuulusid investorid, tööstuse esindajad, puhta energia eksperdid ning rahvusvaheline meedia.

Võistluse korraldajal, Euroopa säästva energia uuenduste eestvedajal InnoEnergyl on võtmeroll 2018. aasta oktoobris Brüsselis käivitatud Clean Air Challenge’il (puhta õhu väljakutsel), mistõttu anti esmakordselt PowerUp! konkursil välja eriauhind ka antud kategoorias. Hinnati ettevõtteid, kelle välja töötatud lahendus aitab kaasa õhusaaste ja sudu vähendamisele. Eriauhinna võitis Eesti firma Roofit.solar, kelle uut tüüpi päikesepaneelides on tavaline katusekattematerjal ühendatud päikesesest elektri tootmisega. Tunnustusega kaasnes 3000-eurone preemia, mille pani võitjale välja linnade ja tööstuse kestlike lahenduste arendamist toetav rahvusvaheline suurettevõte Veolia.

Roofit.solar kaasasutaja Helen Anijalg rõõmustab, et nende toode leidis äramärkimist just keskkonna ja puhta õhu kontekstis. „Päikesekatus annab majapidamisele energiat ilma õhku saastamata ning on säästlik, sest ühe paigaldusega saab majapidamine katusekatte, mille sisse on juba integreeritud päikesest elektrit tootev funktsioon. Roofit.solar elektrit tootev metallkatus on arhitektuurselt paljudesse piirkondadesse sobiv lahendus ja annab võimaluse olla ise taastuvenergia tootja,“ kirjeldas Anijalg ettevõtte pakutavat lahendust. Roofit.solar on ainuke Eesti ettevõte, kes nomineeriti hiljuti ka Saksa Energiaagentuuri poolt maailma 100 parima energeetika valdkonna idufirma hulka.

PowerUp! konkursi üldvõit ja 50 000-eurone peaauhind läks Slovakkia ettevõttele Danubia NanoTech, kes arendab andureid elektriautode akudele. Teine koht ja 10 000-eurone auhind läks firmale Atlas 3D Lätist, kes on loonud mitmekülgse 3D-printeri mikro- ja nanokiipide loomiseks. Kolmas koht ja 5000-eurone auhind läks firmale V-Chiller Ungarist, kes on loonud revolutsioonilise energiasäästliku jahutusseadme.

Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuhi ja võistluse Eesti eestvedaja Heleri Holmi sõnul on Eesti ettevõtjad Euroopa rohevaldkonnas muljetavaldavalt esinenud, PowerUp! konkursilt on eelnevalt kolmel korral koju toodud esimene ning ühel korral teine koht: „InnoEnergy on üks Euroopa suurimaid rohevaldkonna toetajaid, kes viimasel paaril aastal ka mitmesse Eesti idufirmasse investeerinud. Oleme uhked, et Tehnopoli Inkubaatorist juba mitu ettevõtet PowerUp! konkursile on jõudnud ja edukalt esinenud – sel korral rõõmustame koos Roofit.solariga. Meie eesmärk on aidata ettevõtteid uutele turgudele ja InnoEnergy korraldatav PowerUp! konkurss on üks hea vahend selle elluviimiseks.“

PowerUp! võistlus ei ole ainult energiaettevõtetele suunatud. See on avatud ka lahendustele, mille keskmes on liikuvus, puhta õhu tehnoloogiad, soojus, rohe- ja nutitehnoloogiad. „Lisaks rahalistele auhindadele saavad osalejad nii kohalikes eelvoorudes kui lõppvõistlusel korraldajatelt üldist tuge, mentorlust ning ettevõtluse oskusteavet, mille abil oma tooted ja teenused järgmisele tasemele viia,“ lisas Holm.

EIT InnoEnergy koostööpartneriks Eestis on Tallinna Teaduspark Tehnopol. Ühisteks eesmärkideks on toetada Eesti energiavaldkonna innovaatiliste ettevõtete arengut ja jätkusuutlikkust. Tehnopol arendab Eesti rohetehnoloogia valdkonda alates aastast 2010 koostöös PAKRI Teadus- ja Tööstuspargiga.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega