Eesti kosmoseinkubaator meelitab ligi välisriikide ettevõtteid

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoriga (ESA BIC Estonia) sõlmis hiljuti lepingu Soome juurtega Litegrav.ai, mis loob mikrogravitatsiooni tingimusi laborite jaoks. Lahendus võimaldab hõlpsamini uurida erinevate objektide käitumist ja vastupidavust kosmoses. Litegrav kolis Eestisse, et saada osa siinsest atraktiivsest iduettevõtluse ökosüsteemist ja äriinkubaatori programmist.

Eesti kosmoseinkubaatori kaheksas kandideerimisvoor on peagi lõppemas ja alles on vaid neli kohta. Üks inkubaatori hiljutisemaid liitujaid on Soome juurtega Litegrav.ai. Nende tehnoloogia võimaldab simuleerida kosmosetingimusi, et läbi viia uuringuid ka kosmosest kaugematel valdkondadel, nagu bioloogia ja farmakoloogia.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnul näitab Litegravi Eestisse kolimine siinse kosmosevaldkonna iduettevõtete arendamise programmi tugevust. „Tallinn on ilmselgelt idudele soodne kasvukeskkond. Litegravi otsus Tallinnasse kolida on suureks komplimendiks nii Tallinna linnale, Eesti iduettevõtete ökosüsteemile kui ka Euroopa Kosmoseagentuuri siinsele äriinkubaatori programmile,“ rääkis Riisalu. „Ma loodan, et see innustab ka teisi lähiümbruse alustavaid kosmosevaldkonna iduettevõtteid kandideerima viimaseid nädalaid avatud kevadvooru. See võib alustavale ettevõttele olulisi uksi avada.“ 

Ettevõtte asutaja ja teadlase Patrik Hollose sõnul on nõudlus mikrogravitatsiooni tingimuste järele tõusnud ka kosmosevaldkonna väliselt, näiteks nii bioloogias kui farmakoloogias. Eksperimenteerimine kosmoses on aga kulukas – eksisteerivad küll maapealsed simulatsooniseadmed, kuid ka need on kallid ja raskesti kohandatavad teiste valdkondade vajadustele. “Litegrav pakub taskukohasemat riistvara mikrogravitatsiooni tingimuste loomiseks, mis kasutab tarkvaras iseõppivat algoritmi, hõlbustades masina kasutamist ja kohandamist ka erinevate valdkondade jaoks. Masinasse saab sisestada nii väiksemaid objekte, näiteks rakud, kui ka suuremaid, nagu taimed,” rääkis Hollos.

Hollos näeb Eestit kui tugeva iduettevõtluskultuuriga maad: “Tulime oma ettevõttega Tallinnasse, sest meie äri on tugevalt seotud tehnoloogia ja tehisintellektiga ning see valdkond on siin väga tugev. Lisaks sellele on siinne ökosüsteem just eriti alustavate iduettevõtete jaoks toetav.” Litegrav võitis möödunud aasta sügisel Prototroni fondi toetuse 20 000 eurot. 

Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoril palju pakkuda. “Äriinkubaatoriga liitunud ettevõtet ootab tipptasemel mentornõu, väärt kontaktid ning 50 000 eurone toetus. Meie eesmärk on teha sisulist tööd ettevõtete arendamisel ja luua seeläbi kõik vajalikud eeldused raha kaasamiseks,” rääkis Tammai ning lisas, et tegelikult on Litegrav juba viies ettevõte keda äriinkubaator Eestisse meelitab. 

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorissse on võimalik kandideerida 18. märtsini. Kandideerimise kohta leiab rohkem infot Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori kodulehelt.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on esimene omataoline Baltikumis. Kosmose äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ning arendada kohalikku majandust. ESA BIC Estonia on osa maailma suurima inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 21 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseni on võrgustik toetanud üle 1000 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva kosmose äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti kosmose idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid.

ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus. ESA BIC Eesti konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega