Eesti merenduse valdkond on innovatsiooni ootel, MarineHäkiga astuti jõuline samm tuleviku suunas

Kolmandal TalTech Mereakadeemia häkatonil, mis sündis TalTech Mereakadeemia ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol koostöös, leiti lahendusi merenduse kitsaskohtadele läbi tehnoloogia ning innovatsiooni.

TalTech Mereakadeemia merenduse valdkonna häkatoni eesmärgiks oli luua jätkusuutlikke ja keskkonnasäästlikke tulevikulahendusi, koondades kokku nii Eesti Mereakadeemia kui ka TalTechi tudengeid, õppejõudude, teadlasi, ettevõtjaid, tippeksperte, arendajaid ja mentoreid.

MarineHäkk vol 3 sündmusest võttis osa enam kui 50 inimest. Tiime oli kokku 8 ning igas tiimis oli kuni 8 osalejat, kuhu kaasati ka Tehnopoli mentorid ning eksperdid – Tauri Tuubel, Ivo Remmelg, Paul Liivoja, Mihkel Tammo, Raido Pikkar, Helen Kokk, Anu Puusaag, Martin Goroško, Ragmar Saksing, Otto Mättas, Merilin Varsamaa ja Helene-Terese Jürgenson. Tiimide kompetents koosnes nii merenduse, ärinduse, õiguse, inseneeria kui ka IT-arenduse valdkonna inimestest.

Seekordne häkaton oli eriline, kuna väljakutsed olid püstitatud Eesti merevaldkonna tippettevõtete poolt, millele otsiti reaalseid ning skaleeritavaid lahendusi koostöös valdkonna ekspertide, ettevõtete esindajate, tudengite ning õppejõududega.

MarineHäki idee autor ja eestvedaja, TalTech Mereakadeemia projektijuht Rasmus Hirtentreu ütles, et häkaton õnnestus igati hästi ja täitis oma eesmärki. „Olen veenunud, et Eesti on ilus mereäärne riik ja selleks, et saada ka tõsiseks mereriigiks, peab meil olema arvestatav meremajandus. Selle tekkele ja kasvule soovime omalt poolt kaasa aidata ning toetada ettevõtlust ning juurutada innovatsiooni läbi MarineHäki kontseptsiooni ka tulevikus. Kindlasti tekib tulevikku suunatult uusi mõtteid ja ideid, kuidas parimal viisil MarineHäkk häkatonide sarja tuunida veelgi paremaks ja ägedamaks ning edukamaks,“ ütles Hirtentreu.

2023. aasta MarineHäki väljakutsed olid: 

  1. Mereala laevaliikluse jälgimissüsteem (väljakutse omanik Utilitas Wind).
  2. Avameretuulikute ehituse ja hoolduse toetamine drooniga tehtavate operatsioonide näol (väljakutse omanik Utilitas Wind)
  3. Salvestada ja analüüsida merekatsetuste ajal vajalikke laeva soorituse andmeid ja analüüsida nende vastavust arvutuslike andmetega (väljakutse omanik Baltic Workboats)
  4. Laadimistehnika halduse automatiseerimine/digitaliseerimine (väljakutse omanik HHLA TK Estonia)
  5. Reisiparvlaevade ventilatsioonilahenduse arendamine (väljakutse omanik TS Laevad)
  6. Digitaalne lahendus kliendikogemuse parendamiseks – navigeerimispiirkonna siseandmed ja ennustused (väljakutse omanik Tallink Grupp)
  7. Sadama veealuste konstruktsioonide (kaide, kaitserajatiste) skaneerimine ja kaardistamine seisukorra hindamiseks (väljakutse omanik Saarte Liinid)
  8. Lisaks soovis Mereakadeemia meeskond panustada häkatoni oma tiimiga, mille eesmärgiks oli välja töötada vaimse tervise- ja meeskonntöö rakendus töökeskkonna ja ohutuse parandamiseks laevadel ning millest oleks kasu kõikidele merenduse valdkonna osapooltele. (väljakutse omanik ICrew)

Häkatoni auhinnafondi suurus oli 15 000 €. Toetajad ja väljakutsete pakkujad – Tallinna Sadam AS (HHLA TK Estonia, TS Laevad), Saarte Liinid AS, Baltic Workboats AS, Tallink Grupp AS, Utilitas Wind OÜ.

Häkatoni lõpptulemit ja lahendusi hindas sõltumatutest ekspertidest koosnev paneel, kuhu kuulusid Indrek Orav (Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tegevjuht), Kadri Tammai (Tehnopol Startup Inkubaatori juht) ja Valentin Bratkov (TalTechi Eesti Mereakadeemia külalisõppejõud). Žürii liikmed valiti koostöös TalTech Mereakadeemiaga ning põhiliseks kriteeriumiks žürii liikmete valikul oli pikaajaline ettevõtluse taust nii äriarenduse kui ka merenduse valdkonna vaatest. Kõrgetasemeline žürii hindas häkatoni lahenduste ärifookust ja -võimekust ning innovaatilisust merenduse valdkonnas.

Esikolmik:

I koht – Meeskond Vete Inspections. Väljakutse: Sadama veealuste konstruktsioonide (kaide, kaitserajatiste) skaneerimine ja kaardistamine seisukorra hindamiseks (Saarte Liinid)

Lahendus: Sonariga merepõhja üldine mõõdistusteenus ning automatiseeritud andmete kogumine (45% soodsam tuukritöödest). Kogutud andmete põhjal punktipilve baasil sadamate digitaalse kaksiku arendamine ja loomine. Sadamate ajajoone loomine, mis võimaldab läbi mudelite võrdlus teostada ennetavat hooldust.

II koht – Meeskond MarineTrek. Väljakutse: Mereala laevaliikluse jälgimissüsteem (väljakutse omanik Utilitas Wind)

Lahendus: Autonoomne laevaliikluse jälgimis- ja hoiatussüsteem (mis integreerub ja kombineerib juba olemasolevaid süsteeme), tagamaks avamere laevaliikluse ja tuuleparkide vahelise turvalisuse.

III koht – Meeskond DroneWind. Väljakutse: Avameretuulikute ehituse ja hoolduse toetamine drooniga tehtavate operatsioonide näol (Utilitas Wind)

Lahendus: Droonide abil meretuuleparkide ehituse toetamine ning meretuuleparkide monitoorimine ja ennetav hooldus jätkusuutlikul viisil.

Soovime võitjatele õnne ja kohtumiseni järgmistel häkatonidel!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega