Eesti Raudtee pilootprojekti raames katsetati Hepta Airborne’i droonide abil raudtee kohta tehnilise info kogumist

Tehnopol Startup Inkubaatori vilistlane tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne ja Eesti Raudtee viisid Pääsküla ja Keila vahelisel raudteelõigul lõpule pilootprojekti, mille tulemusel koguti droonide abil raudteetaristu kohta tehnilist informatsiooni. Selline tehnoloogia võimaldab raudteetaristu seadmete seisukorda analüüsida kiiremini, täpsemalt ja ohutumalt, sealhulgas raudteeliiklust peatamata. 

„Raudteetaristu ülevaatus käib hetkel enamasti visuaalselt ning see tähendab, et meie töötaja peab taristu osadega kohapeal tutvuma. Meie soov on see tegevus automatiseerida ning leida võimalusi, kuidas kasutada seisukorra hindamiseks kaasaegseid lahendusi,“ kommenteeris Eesti Raudtee elektrivõrkude juht Andrus Alas.

Taristuettevõtete soov on pääseda töölaua juurest lahkumata ligi enda seadmete tehnilist seisukorda iseloomustavatele graafilistele andmetele. Üks võimalus sellise ülevaate saamiseks on kasutada 3D-tarkvarakeskkonda ja droonidega kogutud andmeid. Droonidel on tavapäraste ülevaatusprotsesside parendamisel suur roll, kuna nendega saab andmeid koguda kiiremini, täpsemalt ja ohutumalt. Teisalt korjavad droonid tohututes kogustes andmeid, mis tekitavad järgmise mure ‒ suurte andmemahtude läbitöötamine võib otstarbetult palju inimressurssi kulutada. Seetõttu otsivad taristute omanikud võimalusi, kuidas kasutada tehisintellekti ja masinõpet droonidega kogutud andmete töötlemisel. 

„Eesti Raudteel on suur huvi oma andmesüsteeme edasi arendada ja taristust põhjalik ülevaade saada. Seetõttu oli meil hea meel osaleda Hepta Airborne’i pilootprojektis. Meie eesmärk on digitaliseerida kogu raudteevõrgu andmed selle paremaks kontrollimiseks ja hooldamiseks,” lisas Alas. 

Pilootprojekt hõlmas raudteetaristu kaardistamist ja katseid tuvastada defekte masinõppe algoritme kasutava uBirdi tarkvara abil. Täisfunktsionaalsuses aitab uBird leida kiiremini vigu, kaardistada taristuobjektide asukohti, luua hooldustööde meeskondadele tõhusaid raporteid ja väljastada töökäske. 

„Raudteetaristu kaardistamine nõuab täpsust ning lahendused, mis käsitsi tehtavat tööd kiirendaksid, on vägagi oodatud. Hepta Airborne’i poolt droonidega kogutud ja uBirdi tarkvaras analüüsitud andmed võivad anda olulise sisendi Eesti Raudtee geoinfosüsteemile,“ selgitas Hepta tegevjuht Henri Klemmer.

Eesti tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne analüüsib maismaarajatiste tehnilist seisukorda. Andmed kogutakse droonide, helikopterite ja satelliitide abil. Konkurentsieelis peitub masinõppe algoritme rakendavas uBird tarkvaras, mis tuvastab defektid ja võimalikud ohud, aidates ära hoida ulatuslikke kahjusid ning säästes ülevaatusi tegevate meeskondade ja ettevõtete aega ja raha. Hepta Airborne’ile on usaldatud enam kui 40 000 kilomeetri elektriliinide digitaliseerimine Eestis, Saksamaal, Portugalis, Soomes ja Ukrainas. Ettevõte arenes välja Eesti Tehnopol Startup Inkubaatorist ning seda toetavad Euroopa säästva energia innovatsioonimootor EIT InnoEnergy ja Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega