Eesti tervisetehnoloogia idufirma Geneto alustas Funderbeamis rahakaasamisringi

Tehnopoli juhitud Connected Health klastri liige, Eesti tervisetehnoloogia idufirma Geneto alustas Funderbeami investeerimis- ja kauplemisplatvormil rahakaasamisringi, mille maksimumeesmärk on kokku saada 600 000 eurot. Investeeringu abil plaanitakse laieneda välisturgudele ja tegeleda tootearendusega.

Cambridge’i Ülikooli teadlaste läbiviidud uuring 2016. aastal leidis, et läänemaailmas on üle 60% rahvastikust ülekaalulised ja 14% enneaegsete surmade põhjustajaks on just ülekaal. Seesugused surmajuhtumid on ennetatavad, kui inimesed tunneksid oma keha paremini, toituksid tervislikumalt ja liiguksid rohkem. Antud probleemi lahendamisse panustab ka Geneto, mis pakub lõpptarbijale suunatud toitumis- ja treeningrakendust. Äpp on kombineeritud geeniteadusega, et aidata inimestel süüa tervislikumalt, alandada (või kasvatada) kaalu ja vältida elustiilist tingitud haiguseid.

Ettevõtte siht on rahasüsti kasutada nii tootearenduse juures kui ka sisenemiseks välisturgudele. Ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuhi Jaak Sarve sõnul on üks prioriteet edasi tegeleda polügeensete riskiskooride arendamisega. “Need on geneetilised mudelid, mis näitavad inimese eelsoodumust teatud elustiilihaigusele. Riskiskoorid aitavad mõista oma keha eripära, leida motivatsiooni elustiilimuutuse tegemiseks ja anda täpsemat nõu, kuidas vastavalt enda geneetilisele profiilile toituda. Hetkel tuvastame ülekaalulisuse, II tüübi diabeedi ja tsöliaakia riske; lisada plaanime veel viis riskiskoori,” selgitab ta.

“Teine suur eesmärk on uutele turgudele sisenemine. Analüüsi põhjal kaardistasime enda jaoks ära Suurbritannia, Soome ja Poola. Need paigad ei ole kultuurilises mõttes meist drastiliselt erinevad, tegemist on suurte turgudega ja nendes eksisteerib reaalne ülekaalulisuse probleem, mida saame aidata lahendada,” põhjendab Sarv. Esimesele välisturule sisenemine leiab aset järgmise aasta alguses.

Eesmärgiks kaasata kuni 600 000 eurot

Investeerimisringi juhivad strateegilised investorid Martin Kruus, Kalle Kiigske ja Ahto Pärl. Ettevõte kaasab 300 000-600 000 eurot. Martin Kruus, taastuvenergia ettevõtja ja Sunly kaasasutaja, otsustas Genetosse investeerida nii isikliku kogemuse kui ka valdkonna kasvupotentsiaali tõttu. “Tegime perega aastaid tagasi Geneto eelkäija kaudu geenianalüüsid, mis kaardistas meie personaalsed eripärad ning andis suuna kätte toitumis- ja liikumisvalikute tegemisel. Kogemus ütleb, et nende soovitused on olnud igati usaldusväärsed ja loogilised. Teaduspõhine lähenemine koos personaalmeditsiiniga aitab palju tõhusamalt püstitatud eesmärkideni jõuda,” räägib Kruus.

“Elustiilihaigused on ajaga üha kasvav trend ehk võimalusi sellega seotud teenuste edasiarenduseks on veel palju. Geneto digitaalne kasutajarakendus tagab kliendile maksimaalse operatiivsuse ja mugavuse, ettevõttele efektiivsuse ja skaleeritavuse,” arvab ta ja lisab, et põnev on olla kaasas ettevõtmisega, mis Eesti tippteaduse baasil arendab ülemaailmsele turule suure lisandväärtusega teenuseid.

Tugineb teaduslikele andmetele

Rakenduses kasutatavad teaduslikud andmed põhinevad Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu ja Suurbritannia biopanga andmestikul. Inimesegenoomika professor ja Geneto nõustaja Tõnu Esko selgitab, et kogu maailmas ei teata siiani päris täpselt, kuidas geneetika mõjutab kaalutõusu/langust, igapäevast toitumist ja treenimist.

“Geneto on üks väga väheseid tervisetehnoloogia idufirmasid kogu maailmas, kes on sellisel kujul implementeerinud geenimudelid oma tootesse. Rakenduse kasutajate näitajate ja kogemuste põhjal koguneb unikaalne andmestik, tänu millele on meil kaugemas tulevikus võimalik teha uusi teadusavastusi,” sõnas Esko.

Kui soovid anda oma panuse, siis seda on võimalik teha Funderbeami platvormil: https://www.funderbeam.com/syndicate/geneto

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega