Elektroonikainstituut asub looma tehisintellektiga seotud tarka kiipi

Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi uurimisrühm sai augustikuus Euroopa teadusagentuurist rohelise tule, et hakata looma kiipi, mis suudab inimesel mõõta südametööd nii EKG kui ka impedants-kardiograafia (IKG) signaalidena. Lisatavate tehisintellekti elementide abil suudab inimese nahale asetatud tark kiip jälgida südame töös ja hingamises esinevaid anomaaliaid ning otsustada, kas patsient vajab tervishoiutöötaja sekkumist.

Uurimisrühma juhi, professor Olev Märtensi sõnul on see analoog- ja digitaaltehnikal põhinev tehnoloogia vähese energiatarve, väikese kaalu, otsuste täpsuse, kiiruse ja usaldusväärsuse poolest oluliselt tõhusam kui ainult digitaalse ning paljuski “pilvedes” või “pilvede pilvedes” asuvad signaali- ja andmetöötlusega lahendused.

CHIST-ERA projekti „Sündmuspõhine tehisintellekti riistvara biomeditsiini sensoritele” (Event Driven Artificial Intelligence Hardware for Biomedical Sensors) konsortsiumis on veel University College Dublin (Iirimaa) oma elektri- ja elektroonika inseneeria teaduskonnaga ning Lille’i ülikooli (Prantsusmaa) mikroelektroonika labor, mis on ühtlasi ka projekti koordinaatoriks.

Eestipoolses projektimeeskonnas on Olev Märtens, Raul Land, Hip Kõiv, Paul Annus ja Mart Min. Projekt käivitub teadusagentuuriga lepingu sõlmimisel selle aasta jooksul. Projekt kestab kolm aastat ning selle eelarve on 832,8 tuhat eurot (sh TalTechi osa on 150 tuhat eurot).

Teema sobitub hästi töörühma teiste projektide konteksti, muuhulgas emeriit-professori Mart Mini hiljuti algatatud impedantsil põhineva südame tsentraalse aordi vererõhu hindamisalase uurimistööga.

Tehnikaülikooli mõõtelektroonika töörühm (impedantsi-grupp) on maailmas tunnustatud impedantsi vallas, nii bibliomeetriliste  näitajate kui patentide poolest, edastades paljusid teisi samas valdkonnas tuntud (Aachen, UCLA jne) ülikoole. Eelmisel aastal tunnustas IEEE mõõtelektroonika ühing (IMS) elektroonikainstituudi magistrikursust  ”Impedants-spetroskoopia” rahalise auhinnaga.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega