Geeniuse nädala idufirma on Teaduspargis Tehnopol kasvav Sol Navitas

Eesti suurim tehnouudiste portaal Geenius valis nädala idufirmaks Teaduspargis Tehnopol kasvava rohetehnoloogia ettevõtte Sol Navitas

Päikeseenergia on muutumas üha populaarsemaks. Mida edasi areneb tehnoloogia, mis muudab päikeselt tuleva kiirguse elektrienergiaks, seda populaarsemaks muutub ka taastuvenergia Eestis. Tehnopoli idufirmade inkubaatoris tegutsev iduettevõte Sol Navitas soovib seda veelgi edendada. Geenius.ee küsimustele vastab firma tegevjuht Margus Kullerkupp.

Mis on teie suur idee?

Sol Navitas on ettevõte, mis tegeleb päikese-õhkküttepaneelide müügi ja paigaldusega. Kasutame nii valgusenergiat kui ka UV kiirgust.

Seega teeme me ventilatsiooni- ja lisaküttesüsteeme hoonetele, mis toimivad päikeseenergia abil. Valgusest saab toota elektrit fotosünteesi abil ja UV kiirgusega köetakse absorber-materjali, mis annab omakorda energia õhule.

Meie seade toimib ka soojusvahetina, võttes ühe osa õhku toast, eesmärgil seda puhastada, samal ajal stabiliseerides sisekliimat.

Kui efektiivne on päikeseenergia kasutamine kütmiseks Eestis, kus päikest on suhteliselt vähe?

Eelmisel aastal oli Eestis 1760 päikeselist tundi. Seda on rohkem kui näiteks kesk-Saksamaal. Meie tootel, mis Tehnopolis väljas on, algas aktiivne nädal veebruari keskelt. Sellest hetkest on toime väga hästi näha ning märtsist võib suurema osa kütmisest päikeseenergiaga teha.

Kuna toodame päikesevalguse abil elektrit ning otsese UV kiirguse abil soojust, paigaldame õhkküttepaneelid tavaliselt hoone küljele. Nii jõuab paneelile otsene päikesevalgus just kevadel ja sügisel, andes rohkem UV energiat, millega hoonet kütta. Kui suvel käib päike kõrgemalt, ei lange seinal paigaldatud paneelile kogu päikeseeenergia.

Kellele on teie toode mõeldud?

Täna on enamus meie kliente eraisikud. Tooteid on hea kasutada maamajas, suvilas, eramus, garaažis, tootmis- või muus hoones. See on üks vähestest lahendustest, mis töötab autonoomselt. Kui suvilas pikemat aega mitte käia, läheb hoone seest külmaks, niiskeks ja umbseks. Meie toode kütab, ventileerib ja liigutab su maamajas õhku ning kõrvaldab niiskuse ning umbse õhu ilma lisakuludeta.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Viieliikmeline meeskond koosneb tehnika, tootearenduse ja ehitusteaduskonna, lisaks on ka elektrispetsialiste.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Ettevõtte investorid on ettevõtte omanikud, kes panustavad nii ajaliselt kui rahaliselt vastavalt võimalustele. Raha ja aega on kulunud päris palju.

Millega te raha hakkate teenima?

Raha teenime päikeseenergial toimivate ventilatsiooni ja lisakütte süsteemide müügi ja paigaldusega.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Never say never, ka suured ehitusfirmad lähevad pankrotti. Meie panustame meeskonna kogemusele eelnevates ettevõtmistes ja soovile muuta maailma.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Meil on vaja müüki ja kliente.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Hetkel tegeleme tööstuslahenduse väljatöötamisega ja eratarbijate müügivõrgu loomisega. Läheme oma toodetega välja messile Eesti Ehitab 2017, oleme Vanamõisas toimuval kevad- ja suvelaadal rahvale nähtav. Proovime maksimaalselt tooteid müüa Eesti turule. Kui oleme Eestis piisava kogemuse omandanud, siis hakkame otsima sobivaid eksportturgusid.

 

(allikas: geenius.ee; autor: Jakob Rosin)

 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega