Heleri Holm: sääst taastuvenergia abil

Inimkond kihutab eluohtliku tempoga energiatarbimise kiirteel, kus sõiduvahendite valik on hoomamatult lai, kiirused ning sõitjate nõudmised aina suurenevad, kirjutab Teaduspark Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuht Heleri Holm Äripäeva portaalis.

Aastaks 2040 on ennustatud maakera elanike arvuks üle 9 miljardi inimese, mis USA Energia Informatsiooni Agentuuri hinnangul toob endaga kaasa energiavajaduse kasvu kuni 28%. Ent täna peamiselt kasutatavad mittetaastuvad energiaallikad ei ole jätkusuutlikud ning kahjustavad keskkonda jäädavalt. Inimkonna ellujäämise seisukohalt on vältimatu, et iga tarbija mõistaks oma valikute kaalu.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) hiljuti tehtud uuringu andmetel ei ole globaalse säästvale energiale ülemineku tempo ja ulatus kaugeltki kooskõlas seatud kliimaeesmärkidega. Selgus, et elektrienergia kasutamine hoonetes on alates 2000. aastast kasvanud viis korda kiiremini võrreldes sellega, kui palju on panustatud süsihappegaasi emissioonide vähendamisse energiasektoris.

Ühtlasi kinnitas uuring, et energiasektori CO2 heitkogused mitte ei vähene, vaid on viimastel aastatel suurenenud: 2018. aastal 1,7% võrreldes eelneva aastaga. Need numbrid viitavad karmilt kasvavale koormusele nii keskkonnale kui ka lõpptarbija rahakotile, sest suurenenud tarbimise eest maksame kokkuvõttes mitmekordselt – esimest korda läbi tõusnud hindade, kuna suurem nõudlus tähendab ka kõrgemat hinda, ning teist korda läbi saastekvootide tasude ning vajaduse panustada täiendavalt keskkonnakaitsesse.

Loe edasi Äripäev portaalist.

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega

Meie partnerid