Kadri Tammai: Mida sa päriselt teha tahad? Ehk kuidas leida üles oma isiklik Põhjatäht

August on see kuu, kus saab end õhtupimeduses murule selili visata, tähti vaadata ja mõtteid mõlgutada. Mõnus pikk suvi on selja taga – loodetavasti on olnud piisavalt aega logeleda ja enda käest küsida, kuidas edasi. Kas ma päriselt tahan ka teha seda, mida igapäevaselt teen?

Mugavus on üks mõnus asi, aga sellega kaugele ei purjeta. Samuti ei aita pikas perspektiivis palju edasi see, kui edukatest ettevõtjatest uudiseid lugeda ja ise ettevõtjaks hakkamisest ainult unistada või finantsvabaduse grupis kõiki postitusi kommenteerida. Päris elu on päris elu ja selles osalemiseks tuleb ise olla julge ning teha esimene samm. Näiteks samm hakata iduettevõtjaks.

Eestis võiks startup sektori kõige-kõigest kirjutada pika jada: kõige rohkem startuppe elaniku kohta Euroopas, kõige rohkem kaasatud riskikapitali investeeringuid elaniku kohta, kõige rohkem enam kui miljardilise väärtusega startuppe elaniku kohta jne. See sektor tõmbab nii eestlasi kui ka Eestisse saabuvaid välismaalasi, nagu magnet. Minu meelest võiks seda jada vabalt täiendada ka: „kõige rohkem maailma ägedaimaid iduettevõtjaid.“

Tõeliselt lahe on selle kõige juures aga asjaolu, et startup ei võrdu enam ammu ketside, lõhkiste teksade ja äsja koolipingist tulekuga. Mitte, et ketsidel ja teksadel midagi viga oleks, lihtsalt meeletult äge on näha, et üha enam ehitavad uusi skaleeritavaid ärisid need, kellel on ka erinevat töökogemust selja taga.

Varasema tausta tähtsus(etsus)

Pole vahet, kas sa töötad avalikus sektoris, oled personalijuht meditsiinisektoris või hoopis insener tööstusettevõttes – homme võid tegelikult olla iduettevõtja. Igas sektoris ja igal töökohal on alati neid kitsaskohti, kus oled mõelnud, et tegelikult võiks ühele või mitmele probleemile olla märksa efektiivsem lahendus. Kas oled ka mõelnud, et selle lahenduse väljatöötamine võiks just sulle huvi pakkuda?

Jah, ütlevad paljud, aga lisavad kiirelt juurde: „Ma ei ole varem ettevõtja olnud ja ma ei tea, kuidas see asi päriselt käib.“ Tihti ongi just suurema varasema töökogemusega inimestel kõige keerulisem seda uut lehekülge pöörata, et millegi uuega alustada. Alles ma ju teadsin oma valdkonnast kõike ja nüüd olen ise see, kes peab nõu küsima mõtteviis on üsna sage. Õnneks on idusektor valehäbist üsna puhas – eksimine on okei, mitte teadmine on okei, riske tuleb võtta, määramatust on palju, uusi teadmisi tuleb uksest ja aknast iga päev mühinal sisse ja meeletult põnev on ka.

Kui sa ei ole ise varem ühtegi ettevõtet üles ehitanud, ei saagi sa paljusid asju teada, aga kui sul on pealehakkamist välja uurida, siis saavad kogenenumad paljuga aidata.

Küsimusi on alati rohkem

Kui sa teed oma päris esimest finantsplaani või paned kokku turundusstrateegiat, siis on küsimusi alati rohkem kui vastuseid. Aga kui sinu mentor on seda juba vähemalt 500 korda teinud, siis võid kindel olla, et need vastused ei lase ennast oodata.

Selleks on turul erinevaid inkubatsiooni ja kiirendiprogramme, mis erinevas etapis ettevõtjaid toetavad. Tehnopol Startup Inkubaatoris olemegi toeks neile, kes alles ehitavad oma toodet või teenust ning aitame neil sellega turule jõuda ja kasvuks vajaliku investeeringut kaasata. Seda kõike mõistagi oma valdkonna gurude käe all. Nii ei ole vaja ise kõiki kraave läbi kolistada ja kõik maailma ärieksimusi omal nahal läbi katsetada. See on nagu sõit ameerika mägedel – kiire, põnev, natukene hirmutav, aga alati meeletult tore!

Ahh jaa – Põhjatäht. Sinu jaoks on see varasemalt olnud ilmselt eredaim täht taevas, iduettevõtjate jaoks on see ülim ja äriliselt kõige olulisem eesmärk, mille poole püüelda. Mõtle välja, milline võiks olla sinu ettevõtluse Põhjatäht ja tee oma unistus teoks!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega