Kas aktiivsusmonitorid parandavad tervist?

Aktiivsusmonitorid ja rakendused aitavad meil oma tervist mõõta ja hinnata. Suured uuringud näitavad aga, et rakendus iseenesest tervist ei paranda ja kaalu ei langeta. Samas teeb juristidele muret äppidele terviseandmete jagamine, millele inimesed sageli tähelepanu ei pööra.

Sisehaiguste arst-resident Jaarika Järviste tõi Tehnopoli ja Connected Health kohvihommikul välja, et aktiivsusmonitore kasutatakse nii haiguste preventsioonis, skriiningus kui ka jälgimiseks ja prognoosi parandamiseks. Otsides vastust küsimusele, kas aktiivsusmonitorid tervist parandavad, siis kirjandust läbi töötades ning suurtele randomiseeritud uuringutele tuginedes selgus aga, et tervisenäitajate paranemise osas vahet polnud ning selgeid eesmärke seadmata monitoride kandmine füüsilist aktiivsust ei tõsta.

Arst möönis samas, et suured uuringud jäävad paari aasta tagusesse aega, kuid turule on tulnud palju uusi seadmeid ning need pakuvad uusi võimalusi. Seadmetest, mis vaid samme loevad, on arenenud sellised seadmed, mis saadavad meeldetuletusi, jälgivad und või pakuvad EKG salvestamise funktsiooni. Samuti lisatakse neile andmetele tõenduspõhiseid käitumist mõjutavaid mudeleid, andmeid saab võrrelda iseenda varasemate tulemuste või keskmistega.

Lisaks on seadmed väga erinevad, kuid ühe seadmega tehtud uuring kantakse kõikidele seadmetele üle. Kasutus- ja kandmismugavuse osas on oluline, kas seade on randmel või õlal või peab meeles pidama selle vööle kinnitamist.

Mida vanem kasutaja, seda suurem potentsiaal meditsiinile

Järviste sõnul kasutavad seadmeid erinevate uuringute alusel terved ja noored inimesed vanuses 18-35 (42-60% kasutajatest). Tegu on noorte ja aktiivsete kasutajatega, kuid valdavalt on saadud andmed arsti jaoks ebaolulised, sest tegu on tervete ja kaebusteta inimestega. Arsti jaoks võivad nende andmed sisaldada palju infomüra.

Vanuserühmas 36-65 on seadmete kasutus ca 39.51%. Tehnika on selle grupi jaoks juba tuttav ning seetõttu nähakse siin potentsiaalset kasu just preventsiooni vallas. Üle 65-aastate hulgas on seadmete kasutajaid vaid 1-7%, kuid just neist oleks meditsiin kõige rohkem huvitatud. Isegi, kui vanemad patsiendid on nõus seadmeid proovima, siis vanuse kasvades lüheneb aeg, millal proovitakse, kuid kasutamine lõpetatakse.

Aktiivsusmonitoridel on potentsiaali

Preventsiooni vallas on vaja suuremahulisi uuringuid, sest praegu pole veel tõestust pikaajalise kasu mõistmiseks. Palju tegeletakse individuaalsete eesmärkide seadmise, harjumuste muutmise ja uute juurutamisega.

Skriiningu puhul on arstide jaoks lootustandev südame rütmihäirete valdkond. On tehtud uuringuid, et randmel kantava seadme abil on võimalik teha südamerütmi monitooringut. Apple Watch 4 teeb 1-lülituseli EKG salvestusi ning rütmi hindamiseks võiks see olla piisav. Nii on teatud grupil pulsimonitori kasutamisel potentsiaali.

Jälgimise ja prognoosi parandamisel saab aktiivsusmonitoride potentsiaalist rääkida nii krooniliste kopsuhaiguste, kardiovaskulaarhaiguste ja südamepuudulikkuse valdkonnas. Palju on uuritud KOK patsiente, sest nende haiguse kompensatsioon on seotud füüsilise aktiivsusega – aktiivsusmonitor aitab hinnata haigusekompensatsiooni astet, rehabilitatsiooniplaani täitmise jälgimist ning aitab luua patsiendi jaoks seose füüsilise aktiivsuse ja ravisoostumuse paranemise vahel.

Arst näeb seadmetel potentsiaali, kuid tõdeb, et kliinilisse kasutusse võtmiseks vajame teaduspõhist informatsiooni. Andmed tulevad aga hästi disainitud uuringutest, mida on veel vähe. Samuti tõi Järviste välja, et on olemas vajadus järjest suurema täpsusega seadmete jaoks – seadmete arendajad panevad eesmärgid kasutajale, kuid meditsiinis on vaja spetsiifilisemaid andmed. Tervete ja aktiivsete patsientide puhul tekib palju infomüra, mis arstile infot juurde ei anna.

Mida aktiivsust mõõtev rakendus andmetega teeb?

Sotsiaalministeeriumi õigusosakonna õigusnõunik ning andmekaitsespetsialist Nele Nisu rääkis kohvihommikul andmetest ja moodsatest rakendustest Endomondo näitel.

Nisu tõi välja, et terviseandmeteks peetakse konkreetset meditsiinilist infot, sensoritega mõõdetud infot või andmeid tervisliku seisundi kohta. Kuid kui heaolu- ja elustiili äpi kogutud andmete põhjal luuakse seosed (näiteks lisab inimene oma soo, vanuse, kehakaalu ja pikkuse, unetunnid), siis saab avalikustatud andmete pinnalt päris palju teada.

Samuti juhtis ta tähelepanu nõusoleku vormile. Siit soovitus start-up’idele – nõusolek peab olema vabatahtlik, konkreetne, teadlik ja selgesõnalike. 50 leheküljelise teksti asemel võiks kasutada näiteks lihtsaid välju, kuhu saab linnukesi märkida, kastikesed, liigendused, eelnevalt defineeritud osad. Rakendusega liitudes algab andmetöötlus ning kasutajad peavad tagantjärgi rakenduse seadete alt otsima viise andmetöötluse kohta lubade andmiseks. Juristi hinnangul võiks mingid detailid ja valikud teha juba enne registreerimist.

Samuti ei soovita ta lisada kasutustingimustesse absurdseid sätteid, mis nii kui nii ei kehti. Nõusolek peab olema konkreetne, tingimused ei tohi olla üllatuslikud või arusaamatud.

Connected Health klastri juhi Piret Hirve sõnul näitas kohvihommikul kuuldu selgelt, et rakenduste arendamisel tuleb kaasata erinevate erialade spetsialiste, et juba arenduse algusfaasis liikuda õiges suunas ning vältida suuri apsakaid. „Eesmärk on ju arendada lahendusi, millel on potentsiaal saada arstide poolt hinnatud tööriistadeks inimeste terviseseisundi parandamisel ja terviseteenuse kvaliteedi tõstmisel,“ kommenteeris Hirv.

Tehnopol Startup Inkubaatori ja Connected Healthi Innovatsioonikliiniku kohvihommik „Kas aktiivsusmonitorid parandavad tervist?“ toimus 24. oktoobril.  

Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Vaata üritusest pilte SIIT.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega