Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi pilootprojekt jõudis lõpule, linn plaanib koostööd jätkata

Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi pilootprojekt jõudis lõpule, linn plaanib koostööd jätkata

Kohtla-Järve, ainus Ida-Virumaa omavalitsus, mis aktiivselt osaleb Tehnopoli targa linna innovatsioonikonkursil, katsetas enam kui poole aasta jooksul ainulaadset uuenduslikku süsteemi – Bercman Technologies’i nutikaid ülekäiguradasid. Pilootperioodi lõpuks oli selge, et tegemist on kasuliku tööriistaga ja linn plaanib jätkata süsteemi kasutamist. 

Bercman Technologies’i ülekäigurada kogub anonüümset teavet selle vahetus läheduses olevate liiklejate kohta kasutades nutikat sisseehitatud moodulit. See võimaldab linnal jälgida sõidukite kiirust ja suunda nii reaalajas kui ka järelanalüüsiks. Kogutud andmete põhjal saab teha kokkuvõtteid sõidukitüüpide kaupa ning täiendavalt ka jalgratturite ja jalakäijate loendusi. Andmete jälgimiseks on linnal juurdepääs Bercmani andmehaldustarkvarale, mis kuvab jälgimise hõlbustamiseks kogu liiklusstatistikat terviklikult ja visuaalselt. Andmed aitavad teha liikluskorralduslikke otsuseid, et muuta teelõigul liiklemine sujuvamaks ja ohutumaks. 

„Selleks, et luua Kohtla-Järvele uusi tasuvaid töökohti, tuleb senisest enam panustada innovatsiooni, mis aitab luua uusi tarku lahendusi. Kvaliteetsete otsuste aluseks on ennekõike andmepõhine analüüs, mitte pelgalt oletused. Seetõttu pean väga oluliseks Bercman Technologies’i poolt pakutud nutika ülekäiguraja loendurite kasutamist, mille andmete põhjal saame teha kaalutletud ja paremad otsuseid,“ sõnas Kohtla-Järve linnapea Henri Kaselo

Süsteemi toel selgus, et poole aastaga läbis üht paigaldamise piirkonda, Järveküla tee 70, ligi miljon sõidukit. Pealegi fikseeris süsteem lisaks muude andmete kogumisele ka rikkumisi, sealhulgas kiiruse ületamist ning loendas teed ületavad jalakäijad. 

„Antud lahendus on oluliseks sisendiks ehitusprojekti koostamisel, kuna selle statistikat saab kasutada liiklusuuringuna. Kogutud statistilised andmed annavad ülevaate liikluse intensiivsusest, kiiruseületamistest, jalakäijate arvust jne,“ lisas Kohtla-Järve abilinnapea Aleksandr Keivabu

Tehnopoli Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi koordinaator Olga Kurdovskaja on kindel, et omavalitsuste osalemine innovatsioonikonkursil on mõlemale poolele kasulik: ettevõtetele on see hea võimalus oma toodet testida, omavalitsusel aitab see linnakeskkonda parandada ja elanikud saavad kasu nutikast lahendusest. 

„Kohtla-Järve on saanud eeskujuks teistele Ida-Virumaa omavalitsustele ning jätkuvalt ootame osavõttu ka teistest Ida-Virumaa linnadest. Hiljuti liitus innovatsioonikonkursiga Pärnu ja see on tohutu panus tehnoloogia kasutusse ja arendamisse. Lootsime, et konkursiga liitub ka Narva või Sillamäe, kuid Pärnu oli antud juhul kiirem, olles Kohtla-Järve tulemust näinud,” rääkis Olga Kurdovskaja. 

Tema sõnul on sellistel ettevõtetel nagu Bercman Technologies oluline oma toodet lihvida, uute arendustega täiustada ning seda saab teha linnaruumi abil, kus on võimalik katsetada nutikaid lahendusi reaalsete kasutajatega.  

Bercman Technologies’i juht Mart Suurkask rõhutas, et nende jaoks on alati esmatähtis olnud jalakäijate turvalisus nutikate ülekäiguradade puhul. „Usun siiralt, et Kohtla-Järve jalakäijatel on nüüd turvalisem teed ületada ning andmetest võiks olla kasu ka omavalitsusel kaalutletud otsuste tegemisel,” ütles ta. 

Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss sai alguse 2021. aastal. Innovatsioonikonkursi eesmärk on muuta Kohtla-Järve linnakeskkond kaasaegsemaks, jätkusuutlikumaks ja elanikele mugavamaks. 

Infoks 
Bercman Technologies paigaldas Kohtla-Järvele 2 nutikat ülekäigurada. 
Seadmed on töös olnud alates maist 2023. 
Seadmed on kogunud sealhulgas statistilisi andmeid. 

Järveküla tee 70
Radariandmed alates 26.05.2023 
915 229 autot loendatud 
Jalakäijad alates 08.06.2023
40 750 teeületajat
 

Järveküla tee 44 (Spordikeskus) 
Radariandmed alates 24.05.2023 
277 175 autot loendatud 
Jalakäijad alates 19.05.2023
54 934 teeületajat 

Fotol: lumine Kohtla-Järve (pildistas Igor Parv)

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega