Kuus punkti, kuidas luua soodne keskkond tervisetehnoloogia testimiseks

Tervisekogukonna liikmed arutasid seminaril, mida teha selleks, et Eestis valitseks soodne keskkond tehnoloogiliste lahenduste testimiseks. Olukorra parandamiseks pakuti välja nii hindamisraamistik rahastajalt, testimisvõimaluste/ eluslaborite võimaluste kaardistamine ning vajadus testijate väga selge visiooni järele.

Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klastri korraldatud seminaril otsiti vastuseid küsimustele: millised on barjäärid testimiseks, millised on õiguslikud küsimused digilahenduste katsetamisel ning millised peaksid olema toetavad mehhanismid tehnoloogiate testimisel?

Klastri juht Piret Hirv kinnitas, et arutelu andis hea sisendi tegevuste kavandamiseks: „Diskussiooni käigus jõuti selleni, millised peaksid olema tegevused, et testtingimusi paremaks muuta. Testtingimuste arendamine on ka üks Connected Health klastri strateegilistest tegevussuundadest ning töötame selle nimel, et head ideed ellu viia saaks.“

Osalejad tõid välja, et testkeskkond ei ole vaid füüsiline keskkond, vaid ka õigusruum. Praegu on olukord killustunud ning uut lahendust arendav IT-inimene või hea ideega tervishoiutöötaja ei tea, kelle poole tervikliku pildi saamiseks pöörduda – rahastus tuleb ühest allikast, andmekaitse teisest ning patsiendid kolmandast.

Iduettevõtetele oleks suureks abiks rahastajate (näiteks haigekassa) hindamisraamistik, mis aitab juba ennetavalt üle vaadata, kas kõik vajalik tõendus on olemas või mõju hindavad punktid täidetud.

Tehnoloogiate testijad peavad siiski omalt poolt välja tulema üsna selge visiooniga, mida ja kuidas testida tahetakse, sest testimisvõimaluste loomine vajab spetsialiste ning nende aega. Nii kerkib küsimus ressursside vajadusest ja väiksematel haiglatel näiteks seda võimalust sageli pole. Suuremas haiglas tuleb leida nende motivatsioon testkeskkonna pakkumiseks ning aktuaalsus haigla jaoks. Sageli on teatud projekte haigla sees lihtsam teha, sest bürokraatia ja seadusandlus seavad omad barjäärid. Soov ja tahtmine testkeskkonda luua ja pakkuda peab tulema mitte vaid arstide ja spetsialistide, aga juba juhtkonna tasandilt. Nii sobiks haigla pigem ehk lõpplahenduste testimiseks.

Osalejad tõid välja kuus punkti, kuidas Eesti oleks parem keskkond tehnoloogiliste lahenduste testimiseks:

  • kaardistada iduettevõtete nõudlus ja eluslaborite pakkumine, sest iduettevõtted ei tea, kust partneri otsimisega alustada ning testkeskkondade/ eluslaborite võimaluste kohta infot saada,
  • õigusruum tuleks innovaatiliste lahenduste kiiremaks testimiseks vastavusse viia,
  • selge hindamisraamistik,
  • testijate selge visioon ning selgus ärimudelite osas,
  • turvaline keskkond pilootimiseks,
  • partnerite tahe testimises osaleda ja tagasisidet anda.

Teaduspargi Tehnopol juhitava Connected Health klastri seminar „Kas Eesti on hea keskkond tehnoloogiliste lahenduste testimiseks?“ toimus Tallinna tervishoiu kõrgkoolis 20. veebruaril. Seminar toimus Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel.

Ürituse galeriid vaata siit.

Seminari videosalvestust näed siit.

Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega