Latitude59 ja investorid panevad suure potentsiaaliga idudele välja miljon eurot

Latitude59 ja investorid panevad suure potentsiaaliga idudele välja miljon eurot

Tehnopoli hea koostööpartner, idufirmade konverents Latitude59 teeb sel aastal Pitch Competitioni raames koostööd äriinglite võrgustikuga EstBAN ja investeerimisfondiga Specialist VC. Investorid panevad ühiselt välja kuni ühe miljoni euro suuruse investeeringu, mis on Latitude59 jaoks juba teine järjestikune kord.

Peakorraldaja Liisi Orgi sõnul oli eelmise aasta kõrget latti võimatu mitte taas püüda. “Loomulikult ei olnud kindel, kas suudame sel aastal sama investeeringu välja panna, turu seis on muutunud. Kuid Latitude59 ei ole ammu enam pelk konverents – meie pitching-konkursid on näidanud tihedat sõela ja väga edukaid idusid. EstBAN ja Specialist VC saavad kindlad olla, et nad leiavad selle, kellele panused panna,” sõnas Org.

Eelmisel aastal ületas Latitude59 konverents julget lubadust anda välja kuni miljoni euro suurune investeering, kui pealaval kuulutati välja kolm võitjat, kes kokku kaasasid rekordilise 1,25 miljoni euro suuruses investeeringuid. Kas sel aastal piirdub Latitude59 miljoniga, sõltub eeskätt kandideerijast. “Võrreldes 2022. aastaga vähenesid Euroopas 2023. aaastal riskikapitaliinvesteeringud 45% ja mullu suutsid Eestiga seotud tehnoloogiaettevõtted kaasata 70% vähem kui aasta varem. Kindlasti on raha kaasamise teekond läinud ettevõtjate jaoks aeglasemaks ja keerulisemaks, kui see oli näiteks perioodil 2021-2022, kuid parimad tiimid saavad endiselt investeeringuid,” ilmestab turuseisu EstBANi üks juhtivinvestoreid, Heidi Kakko.

Samuti EstBANi juhtivinvestor ja Tehnopoli äriarendusjuht Martin Goroško toob parimate puhul esile nende toote keerukuse. “Lisaks tugevale tiimile ja suurele turupotentsiaalile on eelis neil, kelle toode on keerukas ehk seda on raske kopeerida. See loob uut väärtust, mille tootmine tiheda konkurentsiga idumaailmas on aina suurem väljakutse,” sõnas Goroško. 

Kui äriinglite võrgustik EstBAN on Latitude59 kauaaegne partner, siis Specialist VCga on selle sisuline koostöö uus. “Meie üheks sihiks on koostöös Latitude59 ning kaasinvestoritega tuua läbi konkursi piirkonda uusi ettevõtjaid. Valdkonnaga me seejuures valikut ei piira, kuid oluline on tehnoloogilise komponendi olemasolu ning nähtavalt skaleeritav ärimudel,” ütles Specialist VC partner Riivo Anton.

Investorite sõnul on Latitude59 pitching-konkursil suurem võimalus raha kaasata neil tiimidel, kes suudavad näidata senist arengurada mõõdetavate tulemustega. “Otsime neid, kes tegutsevad kasvaval turul ning kelle konkurentsieelis tuleb selgemalt esile – kas unikaalse turuvõimaluse, tehnoloogia või tiimi võimekuse kaudu klienti paremini mõista. Investori vaates vajame vastuseid küsimustele, miks see äri, miks see tiim ja miks praegu? Kui lühikest kontrollnimekirja tekitada, siis iga tiim võiks ise hinnata, kui hästi ta kooskõlas on: kas meil on pühendunud meeskond, suhteliselt noor ettevõte (kuni 3 aastat vana), mõõdetav tagasiside kliendilt (ehk toode/teenus meeldib), ambitsioon haarata piisavalt suurt turgu ning rahavajadus järgmise olulise tõestuse tasemini kuni üks miljon eurot,” kirjeldas Heidi Kakko. 

Kõik kolm investorit nõustuvad, et koostöös Latitude59ga leiavad nad parimad üles kiiremini kui muidu. “See on erakordne võimalus väga lühikese ajaga analüüsida palju varase faasi iduettevõtteid – suurepärane ülevaade parimatest timidest, kes meie piirkonnas tegutsevad või siit välja tahavad kasvada. Näiteks eelmisel Latitude59 konverentsil sisenes valikuprotsessi enam kui 400 ettevõtet,” sõnasid Goroško ja Kakko. Kuigi konverentside investeeringuid nimetatakse tihti auhinnaks, Specialist VC seda nii käsitle. “Eks see ole ikka tavapärane investeering ja seda parimas mõttes. Eriliseks teeb see koostöö meie jaoks tõik, et kõik kandideerivad idud tuleb läbi töötada ning neist parimad leida kahe kuuga. See on hea võimalus tutvuda väga kiiresti parimate värskete tegijatega,” möönas Anton.

Latitude59 startup-suhete juhi Triin Ilvese sõnul on end üles andma oodatud varases faasis ettevõtjad meilt ja mujalt. “Eelmise aasta võimas tulemus näitas, et piirkonna startupid ja investorid mängivad varajase faasi iduinvesteeringute kõrgemas liigas. Seega – kohver ühe miljoniga on jälle seiklemas! Head startupid juba otsa ei saa, seepärast esitame asutajatele selge ja väärilise väljakutse – kandideerige,” sõnas Ilves.

Pitching-konkursi Latitude59 Pitch Competitionile on avaldused oodatud 1. aprillini. Kõikide kandideerinud ettevõtete seast tehakse eelvalik ja 40 tugevamat osalevad avalikes eelfinaalides juba mai alguses. Erinevaid etappe jagub aga kogu maikuuks, mille tulemusel jõuavad finaali vaid viis parimat iduettevõtet. Finaal toimub 24. mail Latitude59 pealaval, kus kuulutatakse välja ka investeeringute saajad ja kogukonnaauhindade võitjad.

Lisainfo ja kandideerimine: latitude59.ee/pitching-competition/

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega