Meditsiinivaldkonna startupid huvitavad ka välismaalasi

Koostööplatvormi Connected Health vahendusel on mitmed Eestis loodud meditsiinivaldkonnas loodud tehnoloogialahendused jõudnud ka välisturgudele. Klastri juhi Külle Tärnovi sõnul pakuvad sihtrühmadele alati huvi startupid, sest neil on pakkuda praktilisi lahendusi, tooteid, kirjutab Eesti meditsiiniuudisteportaal mu.ee

„Eestist välja on meie roll turundada nii klastrit kui klastri liikmeid eelkõige neid huvitavatel sihtturgudel, aga mõnikord ka laiemalt, sest tuleb ka uuteks võimalusteks valmis olla,“ rääkis Tärnov. Et turundus hästi toimiks, nähakse vaeva oma inglisekeelse kodulehega, et see oleks võimalikult arusaadav ja leitav, tehakse rahvusvahelist uudiskirja, käiakse erinevatel rahvusvahelistel konverentsidel klastrit tutvustamas ja ettevõtetele kontakte kogumas. Peamisteks partneriteks on sarnased klastrid erinevates riikides, läbi kelle otsitakse koostööpartnereid, edasimüüjaid, arenduspartnereid ja kliente Eesti ettevõtjatele.

„Turunduslikult müüb siiani hästi asjaolu, et meil on üleriigiline e-tervis ja juba 10 aastat on meie inimeste meditsiinilisi andmeid kogutud. See aitab atraktiivsust ja usaldusväärsust tekitada,“ tõi Tärnov välja ühe Eesti suurema tugevuse. Ta lisas, et alati pakuvad huvi start upid, sest need on käega katsutavad asjad. Näiteks tõi ta DermTesti, mis võimaldab inimestel saada kiirelt eriarsti hinnang muutunud sünnimärgile oma kodukoha lähedal, ning Cognuse, mis võimaldab ajukahjustuse saanud patsientidel kiiremini taastuda. Esimene on teinud müüke lisaks Eestile ja Leedus ja Saksamaal, ning huvi on tuntud ka Poolas, teine on teinud edukaid müüke USAs ning läbirääkimised käivad Austraalias ja Singapuris.

Klastri liikmete seas on ka ravimifirmasid ja suuremaid haiglaid, kes Tärnovi sõnul on  eelkõige huvitatud digiinnovatsioonidest ja nemad on nö tarbijad. „Haiglate huvi on oma protsesse teha efektiivsemalt, nutikamalt ja uusi vahendeid kasutades,“ märkis Tärnov.

Näiteks PERHiga on hetkel käimas kolm ühisarendust, kus digiettevõtted koos haiglaga arendavad välja uusi tooteid. Hiljuti sai valmis PERHi ja Coguse ühislahendus, mis aitab kvaliteetsemalt õdedel jälgida raviprotokolli. Tärnov selgitas, et õe töös on protseduuride tegemiseks ette antud kvaliteedinõuded, konkreetsed sammud, mis peavad olema tehtud. „Siiani oli see paberil pika jutuna ja õed pidid kas paberilt lugema või peast teadma. Uudne lahendus ütleb õele häälkäskluste teel, mis on protseduuris järgmine samm ja tema saab seda häälkäskluste abil juhtida, kui midagi on juba tehtud või kui tegevuste järjekorda on vaja vahetada,“ selgitas Tärnov lahenduse olemust. See on PERHis läbi proovitud ja nüüd on juba ka teised haiglad väljendanud huvi uudne lahendus kasutusele võtta ning laiendada seda ka teistesse valdkondadesse.

Ravimifirmadega innovatsioonialase ühistöö tulemustest on näiteks tuua kaks start up´i HIVi valdkonnas (hINF ja Diagnostic Match). Digivahendid aitavad tõsta inimeste teadlikkust, saada paremini aru, mis temaga lahti on, kuidas oma ravi järgida ja aitavad motiveerida ravi järgima, aitavad digitaalselt ära teha mõned toimingud, mille pärast muidu peaks minema arstile. See annab ravimifirmadele võimaluse toetada uusi ettevõtteid ja lahendusi, mis pärast seda toetust iseseisvalt hakkama saavad ja võivad minna ka välisturgudele. Nii saavad nad toetada tööd pikemaajaliselt kui vaid ühekordse voldikute trükkimisega või testide ostmisega, selgitas Tärnov.

Klastrisse kuulub ka Eesti Geenivaramu, kellel on käimas ühisarendused mitme ettevõttega. Näiteks start up nimega DokuMental pakub psühhiaatrile otsustustuge. „Paljud psühhiaatrilised haigused on seotud geenidega. Geenivaramu huvi on saada lisainfot, kuidas geenide põhjal aru saada, kas inimesel on risk erinevateks psühhiaatrilisteks haigusteks ja kuidas selle pealt psühhiaatri teenust paremini üles ehitada,“ selgitas Tärnov. Teine ühisarendus on MediKeep’iga, mis on alles töös. Siin otsitakse seost inimese geenide ja õige ravimi doseerimise vahel.

(Allikas: mu.ee ; Autor: Siret Trull; Foto: Cognuse rehabilitatsiooniprogramm)

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega