Nordecon alustab koostööd maailmatasemel tehisintellekti tehnoloogia pakkujaga Buildots

Esimese peatöövõtjana Eesti ehitusturul sõlmis Nordecon lepingu maailma juhtiva tehnoloogiapartneriga Buildots, et võtta ehitustööde edenemise hindamiseks kasutusele tehisintellektil põhinev tehnoloogia. Tehisintellekt võeti äsja kasutusele Tallinnas Vektori hoone ehitamisel. Pilootprojekti rahastusel pani õla alla teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud AI arenguprogramm.

Nordecon alustas 6-kuulist pilootprojekti, et rakendada tehisintellektipõhist tehnoloogiat Tallinnas asuva Vektori kõrghoone ehitusel. Kasutades platvormi, mille on välja töötanud Iisraelis ja Ühendkuningriigis asuv juhtiv ülemaailmne tehnoloogiapartner Buildots, jäädvustab Nordecon 360o pilte kogu ehitusprotsessist, et hinnata ja juhtida projekti edenemist. Buildots platvorm võimaldab sujuvat progressi hindamist, andmete kohest ja kiirest võrdlemist BIM-mudelite ning projekti ajagraafikutega. Pilootprojekt viiakse ellu Tehnopoli AI arenguprogrammi raames.

Priit Luman, Nordecon AS juhatuse liige: „Oleme veendunud, et just digilahendused ja nende oskuslik rakendamine võivad juba lähitulevikus kujuneda ehitussektori muutumise võtmeteguriteks. Meie valdkonnas tegutsevatele inimestele ei ole üllatuseks, et oleme selles teistest sektoritest maha jäänud. Buildotsi poolt pakutav lahendus on suurepärane näide, kuidas otsida uuenduslikke viise ehituses väga levinud peamiste murede ületamiseks. Olgu selleks siis raskused ehitusprogressi igapäevasel hindamisel, ehitusvigade hilisel ja kulukal parandamisel, vms.”

Roy Danon, Buildots tegevjuht ja kaasasutaja: „Buildots annab ehituse peatöövõtjatele võimaluse saada täielikum ja läbipaistvam ülevaade ehitusplatsil toimuvast. Meil on väga hea meel, et Nordecon on liitunud teiste juhtivate töövõtjatega Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Lähis-Idas, kes kasutavad moodsat tehnoloogiat oma projektide kiirema ja tõhusama valmimise tagamiseks.”

Risto Vahenurm, Nordeconi digilahenduste projektijuht: „Tehisintellekti toomine ehitusplatsile on ambitsioonikas ja võib isegi kahtlusi või hirmu tekitada. Usun aga, et kui Buildots lahenduse kaudu kogutud andmete väärtus ning selle tõttu kokku hoitud aeg ja raha muutuvad nähtavaks ka tellijatele ja alltöövõtjatele, võidame sellest kokkuvõttes kõik.“

Kuidas Buildots töötab? Ehitusprogressi jäädvustamiseks kasutatakse 360o kaameraid. Kiivrile paigaldatud kaamerate abil salvestatud ehitusplatsi andmeid analüüsitakse tehisintellekti algoritmi abil. Automaatne analüüs on kiire, tõhus ja objektiivne. Võrdluses objekti BIM-mudeli ja ajagraafiku andmetega on platsimeeskonnal võimalik saada kohene visuaalne ja süsteemne tagasiside ehitusprogressi kohta. See toob kaasa kulude, aja ning muude ressursside kasutustõhususe märkimisväärse paranemise. Kõik salvestatavad andmed on anonüümsed, piltidele jäävate isikute kujutised udustatakse ega ole äratuntavad.

Nordecon viib tehisintellekti tehnoloogiaga pilootprojekti ellu Vektori ehitusplatsil Tallinnas koostöös arendajaga Triple Net Capital.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega