Põhjanael aitab teadust ettevõtlusesse siirata

Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu Teaduspark, Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool käivitasid äsja uue programmi Põhjanael, et toetada teadusmahukate tehnoloogiate äriks muutmist. Pilootprogrammi eesmärk on uudse meetodi katsetamine, koostöömudeli loomine ja hiljem kogemuse jagamine kogukonnaga. Põhjanaela projektijuht Triin Ilves rääkis lähemalt, mida uus programm endast kujutab ning miks seda vaja on

Mis täpselt on Põhjanaela programm?

Põhjanaela programm on uut tüüpi kiirendi teadusmahukatele ettevõtetele ja tiimidele Eestis, mida tehakse esimest korda nii suures mahus nagu täna: see sünnib koostöös Eesti peamiste teaduspõhiste ettevõtete arendajatega – teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu Teaduspark, Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikool.

Pilootprogrammi on valitud tiimid, kes läbivad erinevaid arendussprinte, et jõuda lähemale  investorvalmidusele. Nendest tiimidest pooled on iduettevõtte elu juba natukene näinud ja nendega liigume hoogsalt edasi turu ja klientide leidmise ning investeeringute kaasamisega. Küll aga on ülikooli teadlaste veetud tiimide puhul on väljakutse kindlasti erinev, aga seda huvitavam, kuna nende puhul on eesmärk muuta teadustöö globaalse potentsiaaliga äriks (vt programmis osalevaid tiime artikli lõpus).

Kaua see programm kestab?

Tiimidega töö toimub kokku üheksa kuu jooksul, mille vältel teeme iga tiimiga läbi umbes neli arendussprinti. Need ei ole kindlasti tavalised sprindid, mida mujal tuntakse kolme kuni viie päeva pikkuste disainisprintidena, vaid räägime siin mõnenädalasest hoogtööst, kus keskendume tiimidega ühele või teisele probleemile. Igal tiimil on piltlikult oma teekaart ning üheksa kuu jooksul käime nendega läbi olulised verstapostid, nagu näiteks tootearendus, ärimudeli loomine ning turunduse ja müügiplaani koostamine.

Millisena väljuvad osalevad tiimid Põhjanaela programmist? Mida nad sellest saavad?

Põhjanaela programm toetub väga palju meie ägedatele mentoritele, keda kustume dream team’iks. Võimalus kasutada ära nende oskuseid ja teadmisi programmi jooksul on kindlasti midagi, mida nii hõlpsalt paljud iduettevõtted ei koge. Võiks öelda, et programmi jooksul on mentorid Heidi Kakko, Aleksander Tõnnisson, Mattias Lepp, Timo Kullerkupp, Kristjan Raude jpt justkui osalevate tiimide liikmed.

Olles need ettevõtted mentoritega kokku viinud, teeme vastavalt tiimide sõiduplaanile erinevaid arendussprinte. Praktikas tähendab see intensiivseid kohtumisi mentoritega ja ühele suurele ülesandele keskendumist ja selle lahendamist koos mentorite abiga. Kui muidu on erinevates iduettevõtete programmides mentortugi limiteeritud ja toimub pigem nõustamisena, siis Põhjanaelas on võimalus tiimidel kohtuda ja töötada mentoritega ka nii, et vajadusel paneb mentor ise oma käed külge ja aitab midagi ära teha.

Miks aitab Tehnopol sellist programmi korraldada?

Oleme võtnud strateegiliselt pikaajalise suuna teaduse kommertsialiseerimiseks. Tehnopol on väga lähedal Tallinna Tehnikaülikoolile ja me näeme, et aja jooksul on Tehnikaülikoolist meieni jõudnud mitmeid teadmismahuka äriideega tiime. Tahame arendada ka enda kompetentsi ja teadmisi, kuidas neid tiime kõige paremini aidata ja leida just neile kõige parem programm. Tihti me räägime teaduspõhise ettevõtluse puhul pikemast kasvukurvist, mistõttu neid ei saa kindlasti panna ühte patta tarkvarapõhiste lahendustega, mille kasvatamine toimub iduettevõtete maailmas natuke teistmoodi.

Programmis osalevad meeskonnad:

  • Plantinventi poolt välja töötatav lahendus võimaldab optimeerida veekulu taimekasvatuses ning kiiremat ning paindlikumat reageerimist kliimamuutustele taimede sordiaretuses.
  • DC-DC/AC idee on luua universaalne jõuelektroonika muundur, mis sobib samaaegselt nii alalisvoolul kui vahelduvvoolul töötavatele seadmetele.
  • Unsinkable Robotics kõik-ühes robotplatvorm veealuse kaardistamiseks ja seireks.
  • KappaZeta aitab kaugseire andmeid kasutades täpsemalt ning sagedamini seirata suuri põllumassiive säästes seeläbi põllumajandusettevõtete aega ja raha.

Põhjanaela programm on toetatud riigihanke „Eesti iduettevõtluse ökosüsteemi arendamine ja iduettevõtjate arenguprogrammid 2020“  Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) raames Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega