Rahvusvahelise idufirmade konkursi võit tuli Eestisse

 

Kesk- ja Ida-Euroopa suurima säästva tehnoloogia valdkonna idufirmade konkursi PowerUp! tänavune võitja on Eestis Tehnopol Startup Inkubaatoris tegutsev Zubax Robotics, kelle välja töötatud tehnoloogia võimaldab oluliselt tõsta kosmosetööstuse energiatõhusust.

Zubax Robotics elektrimootorite kontrollerid põhinevad algoritmidel, mille abil saavutab mootor sama efektiivsuse senisest 10% väiksema energiakuluga. Võitjat premeeriti 30 000 euro ja võimalusega osaleda mainekas InnoEnergy Highway kiirendis.

  

Zubax Roboticsi üks asutajaid Pavel Kirienko: „Konkursi võitmine on tõesti motiveeriv üllatus, kuigi teadsime, et meil on hea idee ja suure potentsiaaliga toode. PowerUp! konkursile kandideerimine tundus väga tähtis – see võistlus aitab idufirmadel areneda, pakkudes tuge innovaatilistele ideedele ja võistkondadele. Võidusumma kavatseme investeerida toote edasisse arendusse, et tõsta meie kohalolek turul uuele tasemele.“

Kirienko pidas konkursilt saadud uusi esinemisoskusi ja mentorite nõuandeid oluliseks, kuid lisas, et kõige tähtsam on teha oma tööd võimalikult hästi – küll siis tuleb ka kõik muu. „Me ei ole veel piisavalt palju saavutanud, et avaldada eduka idufirma saladust, aga meeskondadel, kes soovivad tulevikus analoogsetel võistlustel osaleda, soovitan eelkõige jääda truuks oma ideele ja iseendale. Keegi väljastpoolt ei tea teie tootest nii palju kui te ise,“ kommenteeris Kirienko.

Varasemalt on Eesti toonud samalt võistluselt koju kaks esikohta ning ühe teise koha tiitli.

Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuht ja võistluse Eesti eestvedaja Heleri Holm: „Osalemine ja esiletõstmine nii kõrgetasemelisel rahvusvahelisel konkursil näitab, et Eesti säästva energia valdkonna idufirmad on maailmas konkurentsivõimelised ning tulevikku vaatavad. Võistlusel esikoha saavutamine on suurepärane tunnustus, kuid veelgi väärtuslikumaks võib pidada rahvusvahelisi kontakte, ideid ja koolitusi, mida osalevad idufirmad konkursilt saavad.“

„Seitse aastat pärast projekti käivitamist on InnoEnergy investeerinud uuenduslikesse projektidesse koguväärtusega kaks miljardit eurot. Tänu meie toetusele on seni turule toodud kaheksa toodet. Nüüd on ka Zubax Roboticsi meeskonnal see võrratu võimalus,“ rääkis žürii esimees ja konkursi korraldaja InnoEnergy Kesk-Euroopa arendusdirektor Christo Balinow.

Lõppvõistluse teise koha tiitli ja 10 000 eurot sai Leedu idufirma WellParko. Kolmas koht ja 5000 eurot läks Tšehhi meeskonnale Neuron Soundware.

Prahas toimunud lõppvõistlusel osalesid Eesti, Läti, Leedu, Ungari, Poola, Tšehhi Vabariigi, Slovakkia, Sloveenia, Serbia, Türgi, Ukraina, Rumeenia, Bulgaaria, Horvaatia ja Kreeka riiklike finaalide võitjad, kes valiti konkursile kandideerinud 24 Kesk-Euroopa riigi 299 meeskonna seast. 15 idufirmat esitasid žüriile, investoritele ja meediaesindajatele oma lahendusi. Panused olid kõrged, sest Highway kiirendi on üks parimaid säästva tehnoloogia valdkonna programme Euroopas.

Konkurss PowerUp! erineb teistest idufirmade võistlustest arendusmaratonide ehk bootcampide poolest. Enne lõppvõistlust said osalejad võimaluse veeta kaks päeva kogenud mentorite käe all, testides oma ärimudeleid ning viies meeskonna esitlusoskused uuele tasemele.

Konkursi partneri MOLi kontserni Avatud Innovatsioonikeskuse juht ja žürii liige Zsolt Winkler kommenteeris: „PowerUp! annab meile värskeid ja põnevaid ideid ning lahendusi kõigist piirkondadest. Oleme uhked, et saame üritust juba teist korda sponsoreerida. Selliste võistluste kaudu idufirmadega suhtlemine on meie strateegias ülioluline.“

Ettevõtte Enerjisa tehnikadirektor Gul Erol hindas konkursi taset väga kõrgelt: „Teame, et koostöös uuenduslike ja kiirete idufirmadega suudame liikuda säästlike lahenduste abil edasi kiiresti muutuvasse tulevikku. Oleme uhked, et ettevõte saab osa konkursist PowerUp!, mis liidab meid kõige põnevamate ideedega kogu Euroopast.“

Innovation Rafako S.A. juht Michał Maćkowiak arvas samuti, et konkurentsitase on sel aastal väga kõrge, ja sõnas: „Oleme väga rõõmsad, et sel aastal osales konkursil lisaks energiatööstuse ettevõtetele ka elektromobiilsuse valdkonna ettevõtteid ja targa energiakasutusega linnu. Konkurss areneb samas suunas, mis RAFAKO ehk lisaks energiatööstusele otsitakse eelnimetatud valdkondadest tulude mitmekesistamise võimalusi.“

Kesk- ja Ida-Euroopa idufirmade konkursi PowerUp! korraldaja on EIT InnoEnergy, keda esindab Eestis Tallinna Teaduspark Tehnopol.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega