ROHEpodcast tuumaenergiast koos Kalev Kallemetsaga

Tuumaenergia teemasid lahkavas episoodis on Pakri Teadus- ja tööstuspargi juhil Enn Laansoo Jr.-il külas Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets. 

Euroopa Liidu eesmärk on süsinikuneutraalsuse saavutamine ja rohepöördeks on vaja iganenud, keskkonnakahjulikud elektritootmise viisid asendada jätkusuutlikumate lahendustega. Muutused tekitavad aga ebakindlusi ning ka tuumaelektrijaamad kõhklusi ning selleks on külas energeetika doktor Kalev Kallemets, kes selgitab tuumaenergia tootmise olemust.

Hiljuti kaasas Fermi Energia kauplemisplatvormil Funderbeam umbes tunni ajaga riigi eriplaneeringu protsessi rahastamiseks vajaliku miljon eurot. Kokku 2,5 miljonit eurot, millest poolteist miljonit tuli võtmeinvestoritelt, kelle hulgas on näiteks Bolti asutaja Martin Villig, Pipedrive’i asutaja Martin Henk ja LHV nõukogu liige Heldur Meerits. Lisaks on Vabariigi Valitsus kinnitanud tuumaenergia töörühma koosseisus, mis näitab, et teema on Eestis vägagi aktuaalne.

Fermi Energia lubab energiatootmise tuua 21. sajandisse, arendades kaasaegse väikse tuumajaama, mis tagab Eesti varustuskindluse elektriga iga ilmaga, soodsa hinna elektritarbijatele ning riigi kliimaeesmärkide täitmise. Nende missioon on, et 2035.aastaks on Eesti taastanud enda energiasõltumatuse ning elektritootmine on tänu uue põlvkonna tuumaenergia baaskoormusele puhas, ohutu, soodne ja süsinikneutraalne.

Kalev on veendunud, et süsinikuheitmetega vähendamise eesmärkide saavutamiseks peab riigi energiaportfell sisaldama juhitavat süsinikuheitmeteta energialiiki, mis ei eelda subsideerimist. Mägijõgede puudusel saab selleks energiaks Eestis olla vaid tuumaenergia.

Kuidas siis toimub tähtedest pärit tuumaenergia tootmine? Kuidas on tuumaenergia taastuv energia? Millal jõuavad tänavatele tuumaenergial toimivad autod? Kuidas saab Eesti rohetehnoloogia ettevõtja panustada tuumaenergia valdkonda?

Nendele ja teistele põnevatele tuumaenergiat puudutavatele küsimustele saad vastuse ROHEpodcastist.

ROHEpodcasti saad vaadata siit: https://youtu.be/y5w68M4fJv8

Lisaks Youtube’ile on podcast kuulatav ka Spotifys ja Soundcloudis ning loetelu varasematest podcastidest leiad siit!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega