Roosid on punased, mesi on magus, mesilased andsid linnakus terve suve hagu

Tehnopoli nutikates mesitarudes oma esimese talve üle elanud mesilased sumisesid õnnelikult ka terve tänavuse suve ja kogusid taaskord üle 100 kilogrammi mett. 

2021. aasta kevadel panime teadus- ja ärilinnakus Tehnopol seljad kokku ettevõttega Aiomatic ning pilootprojekti raames paigaldati Tehnopoli linnakusse kolm nutikat korpusmesitaru. Suve lõpus korjati mesitarudest üle 100 kilogrammi mett. Ka teine aasta möödus sama edukalt!

Tehnopoli Rohetehnoloogia klastri juht Ragmar Saksing selgitab, mis selle aasta jooksul mesilaste pidamise kohta nutitarudes õpitud on: “Oleme selgeks saanud, et praegust süsteemi tuleb tehnilises vaates veelgi arendada. Esimene talv näitas, et päikesepatareide abil toidet saavad nutitarud lisatoiteta talve vastu ei pea. Seega kuna talvine energiavarustus ei ole piisav, muutsime ka praegust energiakasutust efektiivsemaks.”

Nutikate mesitarude esimene talv näitas kätte ka võimalikud murekohad, mida saab juba täna parandada. Näiteks järskude temperatuurimuutuste puhul on oluline mesinik kohe taru kontrollima saata. Loodud parameetrite järgi teavitab mesinikku sellistest nii-öelda hädaolukordadest süsteemi poolt saadetav teade. 

Mustamäe 60 ja tulevikuplaanid

“Hea meel on tõdeda, et sama tiim paigaldas nutimesila mõned kuud tagasi ka Mustamäe Linnaosavalitsuse katusele,” räägib Saksing, “See oli linnaosavalitsuse kingitus Mustamäele 60. sünnipäevaks.”

Saksingu sõnul on laiem eesmärk see, et nutimesilaid paigaldataks üle terve linna. Esiteks annab see võimaluse linnamesilaste liikumise ja elu kohta rohkem andmeid koguda ning neid teaduslikes uuringutes ära kasutada. “Teiseks miks mitte! Tallinn sobib mesilaste elukohaks suurepäraselt – siin on piisavalt rohelust, et ära saaks elada üsna palju mesilasperesid. Mesilasi leidub isegi tohutult suurtes metropolides, näiteks Pariisis ja Londonis. Lisaks meele kannavad mesilased suurt rolli taimede levikul. Tänu mesilastele saame süüa maasika- või vaarikamoosi, juua ploomi-, õuna-, või pirnimahla, süüa sibulat, tomateid, herneid, tikkreid, sõstraid jne,” kirjeldab Saksing.

Lugu koostöö algusest ja esimese aasta meevõtust loe siit.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega