Tehnopoli AI töötuba rahastab ligi 260 000 euroga kaheksa tootmisettevõtte tehisintellekti projekti

Pildil (vasakult): Tehnopoli AI valdkonna projektijuht Otto Mättas, LightCode Photonicsi kaasasutaja ja äriarendusjuht Terje Eichelmann, Tehnopoli nutitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud tehisintellekti ehk AI töötoas said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse kaheksa ettevõtet. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 257 950 eurot.  

Kahepäevases töötoas arendas oma pilootprojekte 17 ettevõtet, kelle tööd juhtisid kogenud võtmementorid ja tehisintellekti eksperdid. Töötoa lõpus esitleti projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle valitud meeskonnad said projekti elluviimiseks ka rahastuse. Ekspertpaneeli kuulusid Andri Haran (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Juhan Madis Pukk (Flowit), Katre Eljas (tehisintellkti- ja robootikakeskus AIRE-EDIH), Meelis Bergmann (Flir Systems) ja Veljo Konnimois (Radius Machining). 

Tehnopoli äriarendusjuhi Martin Goroško sõnul tegeles 17 tööstus- ja tootmisettevõtet kahe päeva jooksul väga intensiivselt tehisintellekti tehnoloogiate rakendamise plaani ning pilootprojekti kirjeldamisega. “Tehnopoli AI arenguprogrammi senine osalejate rekord ilmestab kasvavat huvi ja vajadust tehisintellekti vastu. Mul on hea meel, et tervelt 14 ettevõtet suutis plaani lõpuni viia ja finaalis ära tõestada, kuidas AI neile nii tehnoloogilise kui ärilise edu toob. Järgnevad pilootprojektid näitavad hästi, kuidas AI lahendusega on võimalik innovatsiooni teha väga erinäolistes ettevõtetes ja valdkondades,” ütles Goroško ja lisas, et AI arenguprogramm ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvaid ettevõtteid. 

Töötoa tulemusel said oma pilootprojektide elluviimiseks rahastuse: LightCode Photonics (50 000 eurot), Grader Services (37 500 eurot), Marduk Technologies (35 000 eurot), Nordecon (35 000 eurot), Tarmetec (34 200 eurot), Elcogen (26 250 eurot), RAIKU Packaging (20 000 eurot) ja Robus Athletic (20 000 eurot). 

LightCode Photonics plaanib rakendada tehisintellekti tootearenduses ja nad said oma lahenduse väljatöötamiseks 50 000 eurot. Ettevõtte kaasasutaja ja äriarendusjuht Terje Eichelmann ütles, et Tehnopoli loodud programm ja võimalused, kuidas toetada teadusmahukaid ettevõtteid tehisintellekti lahenduste kasutamisel, on kindlasti täpiks i peal igale ettevõttele, kes soovib suuremat mõju ning arendada targemaid lahendusi. 

“LightCode Photonics saab tänu programmile luua oma klientidele suuremat väärtust läbi AI lahenduste ja suuremas pildis aitab see tööstusvaldkonnal läbi robootika olla konkurentsivõimelisem ning kasvatada ekspordi võimekust. Meie tehisintellektiga 3D kaamera lahendus aitab tulevikus robotitel paremini näha ning seda kuluefektiivsemalt ja igas mõistes jätkusuutlikumalt. Programmi kaasatud eksperdid ja mentorid on oma ala vaieldamatud tipud, kellega koos on võimatu võimalikuks tegemine põnev teekond iga ettevõtte jaoks,” ütles Eichelmann.  

Nordecon soovib lahendada probleemi, kuidas saada võimalikult efektiivselt visuaalne ja samas terviklik ülevaade ehitusplatsil toimuvast ning kuidas kogutavaid andmeid ehitustegevuse operatiivsel juhtimisel kasutada. Ettevõte sai oma lahenduse väljatöötamiseks 35 000 eurot. Nordeconi digilahenduste projektijuht Risto Vahenurm sõnas, et nende ambitsioon on olla andmepõhise juhtimise turuliider ehitussektoris. “AI töötuba aitab hoida fookust olulisimal ja annab meile täiendava võimaluse innovaatilisi lahendusi katsetada,“ ütles Vahenurm. Tema sõnul vastas töötuba nende ootustele: “Tehnopoli meeskond ja mentorid on protsessi käigus pühendunud ja osalejale toeks. Soovitan osalemist kõigile meeskondadele, kelle lahendamist vajavaid probleeme võiks eelduslikult tehisintellekti kaasabil lahendada.” 

Töötoas osalesid väljakutsetega: Horizon Tselluloosi ja Paber, 10Lines, Päts, RAIKU Packaging, Robus Athletic, Elcogen, Grader Service, Hansavest Koolituskeskus, Kodatek, LightCode Photonics, Marduk Technologies, Nordecon, Pinni Manufaktuur, Solarstone, Solintel, Springmar, Tarmetec.  

Lahendusi aitasid välja töötada: Net Group, Leanest, Gurud, Falconers, Codelive, TalTech, Superhands, Proekspert, Robotmees, Flowbase, Inspirators! 

Juba aprillis on ettevõtetel võimalus osaleda Tehnopoli AI kiirendis. Kandideerima on oodatud Eestis registreeritud iduettevõtted, nii olemasolevate hargettevõtete tiimid kui ka teadlaste ja tudengite meeskonnad, kelle ideed ja lahendused kasutavad tehisintellekti ning on suunatud nii tööstuse kui ka andmeintensiivsetele ettevõtetele. Kõik AI kiirendisse valitud ettevõtted saavad arendusprojekti elluviimiseks 10 000 eurose rahastuse. 

AI töötuba ja kiirendi on osa Tehnopoli AI arenguprogrammist, mis on ellu kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt. AI arenguprogramm koosneb 2023. ja 2024. aastal neljast töötoast, mille raames jagatakse AI arendusprojektidele rahastust. Järgmine töötuba ja AI-põhiste arendusprojektide rahastuse võimalus on käesoleva aasta sügisel ning sinna on lisaks tööstus- ja tootmisettevõtetele oodatud ka teiste valdkondade esindajad.  

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega