Tehnopoli AI töötuba rahastab veerand miljoni euroga seitsme tööstusettevõtte tehisintellekti projekti

Tehnopoli AI töötuba rahastab veerand miljoni euroga seitsme tööstusettevõtte tehisintellekti projekti

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud järjekordses tehisintellekti ehk AI töötoas said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse seitse ettevõtet. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 250 000 eurot.  

Kahepäevases töötoas arendas oma pilootprojekte 15 ettevõtet, kelle tööd juhtisid kogenud võtmementorid ja tehisintellekti eksperdid. Töötoa lõpus esitleti projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle valitud meeskonnad said projekti elluviimiseks ka rahastuse. Ekspertpaneeli kuulusid Andri Haran (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Meelis Bergmann (Flir Systems Estonia), Kirke Maar (AI & Robotics Estonia), Veljo Konnimois (Radius Machining) ja Juhan Madis Pukk (Flowit). 

Töötoast said pilootprojektide elluviimiseks rahastuse: Nordecon (15 000 eurot), Flowbase (20 000 eurot), Fractory Solutions (30 000 eurot), Sunly (40 000 eurot), Estonian Cell (45 000 eurot), Soundfree (50 000 eurot), Tammer (50 000 eurot).  

Tehnopoli äriarendusjuht Martin Goroško sõnas, et Tehnopol on AI arenguprogrammi raames tehisaru kasutuselevõttu toetanud juba enam kui kolmekümnes ettevõttes. “Pärast viimast vooru on üsna selge, et Eesti ettevõtete huvi AI kasutuselevõtuks tõuseb ning meile laekuvad projektiideed on tehniliselt järjest keerukamad. Tihedas konkurentsis valitud seitse projekti paistsid silma seetõttu, et lisaks keerukale AI lahendusele, suudeti mentorite toel hästi ära põhjendada ka äriline mõju, mida projekt kaasa toob. Loodame, et siit kasvavad edulood motiveerivad ka teisi ettevõtteid AI arenguprogrammis osalema,” ütles Goroško ja lisas, et AI arenguprogrammi eesmärk ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailmamuutvat innovatsiooni.  

Baltimaade suurim metallustetootja Tammer sai oma AI-põhise lahenduse väljatöötamiseks 50 000 eurot. Tammeri IT juht Indrek Kink ütles, et nende jaoks oli see väga hea võimalus alustada AI teekonda ettevõttes. “Esimene kasutuslugu on nüüd ekspertide poolt heaks kiidetud ja tänu toetavale rahastusele saame selle teostamist planeerima hakata. Oleme AI ideid põrgatanud mõnda aega, kuid sellises töötoas osalemine on hea motivaator, et „härjal sarvist kinni haarata“. Lisaks oli väga huvitav kuulda, mis ideid erinevatel ettevõtetel AI osas on. Ka meil on juba mitmed järgmised mõtted soojas, kuhu esimese õnnestumise järel edasi vaadata. Näeme, et peamiselt ekspordiga tegeleva Eesti kapitalil ettevõtte jaoks on tänases majandusolukorras konkurentsivõime säilitamise ja kasvamise jaoks oluline avastada ja rakendada AI väärtust enda ettevõtte ning kogu tarneahela kontekstis. Kindlasti soovitan ka teistel ettevõtetel sellest formaadist kasu saada. See on nagu kiirtee AI teemasse sisenemiseks ja päriselt millegagi pihta hakkamiseks,” ütles Kink.  

Päikese- ja tuuleparkide looja Sunly projekti toetati töötoas 40 000 euroga. Sunly tootejuht Sander Ots lausus, et Sunly on innovatsiooni pidevalt investeerinud. “Tehnopoli AI töötuba võimaldab meil kiirelt asuda tehisaru võimekust kasutama keeruliste probleemide lahendamiseks. Projekti toetusel saame koostöös MindTitaniga arendada välja akude juhttarkvara esimese etapi, mis otsustab optimaalseima hetke salvestuse täis ja tühjaks laadimiseks. See on oluline samm rajamaks energiasalvestusvõimsusi töötusettevõtete juurde, mis suurendab taastuvenergia kasutust kogu Eesti elektrivõrgus,” lisas Ots. 

Töötoas osalesid väljakutsetega: AI Manuaalid, Best Welder, Coop Eesti Keskühistu, Estonian Cell, ETS NORD, Eziil Production Intelligence, Fractory Solutions, GPO, Hansab Group, Flowbase, Horeca Service, Nordecon, Soundfree, Sunly, Tammer. 

Lahendusi aitasid välja töötada: Commit, Envelope, Leanest, MINDTITAN, Processa Technologies, Solita ja STACC. 

Juba veebruari alguses on ettevõtetel võimalus kandideerida AI kiirendisse. Oodatud on Eestis registreeritud iduettevõtted, nii olemasolevate hargettevõtete tiimid kui ka teadlaste ja tudengite meeskonnad, kelle ideed ja lahendused kasutavad tehisintellekti ning on suunatud nii tööstuse kui ka andmeintensiivsetele ettevõtetele. Kõik AI kiirendisse valitud ettevõtted saavad oma arendusprojekti elluviimiseks 10 000-eurose rahastuse. 

AI töötuba ja kiirendi on osa Tehnopoli AI arenguprogrammist, mis on ellu kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt. AI arenguprogramm koosneb 2023. ja 2024. aastal kokku neljast töötoast, mille raames jagatakse ettevõtete AI arendusprojektidele rahastust.  

Järgmine ning ühtlasi ka viimane töötuba ja AI-põhiste arendusprojektide rahastuse võimalus on 2024. aasta mais ning sinna on lisaks tööstus- ja tootmisettevõtetele oodatud ka teiste valdkondade esindajad. Aasta viimases töötoas jagatakse ettevõtetele 250 000 eurot toetust. Lisainfo: https://ai.tehnopol.ee/  

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega