Transformative AI asutaja Marek Sirendi: ärge andke alla!

Hiljuti kirjutasime, kuidas Tehnopol Startup Inkubaatori vilistlane Transformative AI suutis edukalt kaasata 1,5 miljonit eurot. Transformative AI on välja töötanud tehisintellektil põhineva algoritmi, mis suudab inimese südame äkilist seiskumist ette ennustada 94% täpsusega. Palusime elupäästvat tehnoloogiat arendava ettevõtte asutajal Marek Sirendil rääkida firma tegemistest.

Mida teie loodud tehnoloogia võimaldab?

Transformative AI esmane fookus on vähendada suremust kardiaalses äkksurmas, mille üheks peamiseks põhjustajaks on südame rütmihäired. Praeguses kliinilises praktikas esineb juhtumeid, kus äkksurma korral jõutakse patsiendini hilinemisega ning defibrilleerimine [elustamine – toim] toimub seetõttu viivitusega. Meie poolt loodud tarkvara kasutab masinõppe algoritme, et ennustada kardiaalse äkksurma algust telemeetria andmete põhjal. Toode annab automaatselt häire tervishoiutöötajatele, et hoiatada neid enne äkksurma, mis võimaldab arstidel ja õdel panna defibrillaator valmis. Defibrilleerimine esimese minuti jooksul episoodi algusest võimaldaks päästa oluliselt suurema osakaalu patsientidest, kui praegu on võimalik. Lisaks sellele põhjustab hilinenud defibrilleerimine ajukahjustusi, mis vähendab patsiendi edasist elukvaliteeti ning on Eesti tervishoiusüsteemile väga kallis.

Transformative AI loodud algoritm koosneb tarkvarast, mis jälgib haiglas patsienti ning teda tundma õppides suudab tuvastada minimaalseid muutusi, mis ennustavad südame seiskumist. See omakorda võimaldab spetsialistidel õigeaegselt kasutada defibrillaatorit, et vältida patsiendi surma või suuri närvisüsteemi rikkeid. Näitena, et meie tarkvara juurutamine kõigisse USA haiglatesse päästaks hinnanguliselt 10 000 inimelu aastas.

Kuidas te sellise ideeni jõudsite?

Kohtusime Marek Rei ja Josh Oppenheimeriga Cambridge’i ülikoolis 2016. aastal ning töötasime idee koos välja. Transformative AI asutasime 2017. aastal koos Marek Rei ja Josh Oppenheimeriga.

Omandasin füüsika doktorikraadi Cambridge’i ülikoolist ning varasemalt töötasin teadlasena Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN) Šveitsis. Marek Rei on samuti omandanud doktorikraadi Cambridge’i ülikoolist ning on nüüd lektor, teadur ja vanemteadur Imperial College’is ja on töötanud varem Swiftkey’s, arendades ennustavate sügava õppe mudeleid. Josh Oppenheimer on erakorralise meditsiini arst, kes omab doktorikraadi Mount Sinai ülikoolist ning magistrikraadi Cambridge’ist, samuti tervisepoliitika kraadi Princetonist.

Kuidas on idee ajas arenenud?

Kõik algas 2017. aastal, kui me ühinesime Tehnopolist juhitud Connected Health klastriga Tallinnas ning alustasime koostööd Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga. Koos minuga alustasid tööd Weijia Li ja Laura Karindi. Teisel tööaastal alustasime uuringuid Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardiointensiivravi osakonnas, mis jätkusid ka 2019. aastal. Uuringu käigus kogusime kardiaalse äkksurma patsientide telemeetria andmeid, mille abil sai testida tehnoloogia tõhusust. Kolmandal tööaastal kogunes piisav äkksurma juhtumite arv, mida analüüsisime tehnoloogia arendamiseks.

Kuidas aitas Tehnopol Startup inkubaator teie ettevõtte arengule kaasa?

Tänu Tehnopol Startup Inkubaatorile alustasime koostööd mitmete maailma parimate meditsiinikeskustega, sealhulgas Põhja-Tallinna Regionaalhaiglaga Eestis, et koguda ja analüüsida patsientide andmeid.

Mis on teie arvates eduka rahakaasamise võti?

Rahakaasamise võti on tugev meeskond ja oma lahenduse valideerimine turul.

Mis on edasised plaanid rahaga, mis teil nüüd kaasata õnnestus?

Kaasatud raha võimaldab Transformative AI meeskonnas läbi viia analüüsi, mille eesmärk on publitseerida 2020. aastal teadusartikkel ja saada tootele Ravimiameti heakskiit.

Mida ütleksite neile, kes alles alustavad oma iduettevõttega?

Ärge andke alla!

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega

Meie partnerid