Tule testi oma lahendust Tallinnas! Milliseid nutikaid lahendusi on pealinnas testitud ja millised on ettevõtete kogemused?

Cleveron Mobility pakirobotid liiklevad eelmise aasta lõpust ka Tallinna vanalinnas.

Tallinn soovib rohelise pealinna aastal tutvustada valdkonna ekspertidele ja maailmale laiemalt linna kui soodsat roheinnovatsiooni testkeskkonda ning kui Euroopa tasemel kompetentsikeskust, kus töötavad linna arendamise ja kestliku juhtimise mudeli edendajad ja spetsialistid. Linn on välja töötanud Test in Tallinn meetme, mille väljakuulutamine toimub sel reedel teadus- ja ärilinnakus Tehnopol.

Olulist kohta piirkonna ja ettevõtete konkurentsivõime tõstmisel omab innovatsioon ja selle edendamine, sealhulgas teadus- ja tehnoloogiapõhised tegevused, mis on orienteeritud ka rahvusvaheliste turgude nõudlusele. Eesti ja Tallinna tugevuseks on väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus, mis soosib innovaatiliste lahenduste väljatöötamist ja rakendamist (sh katsetused läbinud prototüüpide testimist reaalelu keskkonnas väiksemal skaalal ja edu korral lahenduste paindlikku võimendamist).

Tallinnas on testimisvõimalusi kasutatud erinevates formaatides:

  • linnakupõhised pilootprojektid innovatsioonikeskustes (Tehnopol, Ülemiste City) koostöös linnaku omanikega;
  • piirkondlikud pilootprojektid linnakeskkonnas (nt AuveTechi isejuhtivate busside testimine linnaosades) koostöös linnaosavalitsuste ja linnaametitega;
  • linna ja Tehnopoliga koostöös korraldatava Tallinnovation konkursi võitjate toodete/teenuste piloteerimine linnakeskkonnas (nt ettevõtte Thinnect targa kogukonna lahendus Kalamajas, mis annab kogukonnale ülevaate piirkonna liikluse olukorrast ning müra tasemest, aidates samas parandada ka liiklusohutust);
  • kahepoolsed kokkulepped linna ja eraettevõtete vahel toodete katsetamiseks ja teenuste osutamiseks (hea tahte kokkulepe elektritõukerattaid rentivate firmadega, nt Bolt ja Tuul, kes saavad tasuta kasutada kesklinna rattaparkimiskohti);
  • digitaalsete teenuste testimisvõimaluste pakkumine riigi poolt (Digital Testbed Framework), mis kutsub kõiki üles ehitama või proovima oma uusi ideid, prototüüpe, tooteid või täiesti uusi digiteenuseid riigis.

Eeltoodud kogemust arvesse võttes on Tallinn on endale võtnud ambitsiooni kujundada pealinnast atraktiivne tegevuskeskkond, kus testida erinevaid (rohe)tehnoloogiad, eesmärgiga aidata nii kodumaistel kui välisettevõtetel jõuda oma toodete ja teenustega globaalselt teistesse linnakeskkondadesse.

Tiitliaasta peamisteks testvaldkondadeks on linna poolt valitud liikuvuse (urban mobility) ja energiasäästu (energy efficiency), kui suurima mõjuga ja seadusandliku valmisolekuga valdkonnad ning kus tänane koostöö linna ja kohalike ettevõtjate vahel on olnud kõige tulemuslikum.

Reedel, 27. jaanuaril, toimuvale pressiüritusele on oodatud meediaväljaannete esindajad Eestist ja välismaalt, kes soovivad saada ülevaadet Test in Tallinna meetmest. Kohal on ka ettevõtted, kes tutvustavad oma lahendusi ja jagavad kogemusi koostööst linnaga (nt Cleveron Mobility, AuveTech, R8 Technologies, 10Lines). Ajakirjanikud, kes soovivad osaleda, saavad oma soovist märku anda aadressil info@greentallinn.eu.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega