Uued ärivõimalused kosmosest

25.-26. maini toimub Tartus SPARK Demo keskuses ActInSpace rahvusvaheline äriideede võistlus. Samaaegselt 35 riigis ja 72 linnas toimuva 24-tunnise ajurünnaku eesmärgiks on mõelda välja uusi ärimudeleid kosmose tarbeks väljaarendatud tehnoloogiatele ja satelliitide poolt igapäevaselt kogutavatele andmetele.

ActInSpace toimus esimest korda Eestis 2016. aastal. Tookordne võitja, Airsplint, kasutas kosmose tingimuste jaoks loodud materjale, et muuta lahas kergemaks ning lihtsamini transporditavaks. Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti inkubaatorprogrammi juhi Andrus Kurvitsa sõnul on ActInSpace äriideede võistlus platvorm kosmosega seotud ärivõimalustega tutvumiseks ja osalejatele hüppelauad edasiseks eduks.  „Kosmosetehnoloogiad tunduvad tavakodaniku jaoks esmapilgul hoomamatu ja kaugena. Meie senine kogemus näitab, et tegelikult on kosmose jaoks arendatud tehnoloogiate ja satelliitide poolt kogutavate seireandmete nutikal rakendamisel võimalik pakkuda äriliselt tasuvaid teenuseid ja tooteid. Teeme omaltpoolt kõik, et viia Eesti startup ettevõtluse entusiastideni sõnum – kosmosetehnoloogia ei ole raketiteadus ja igale maapealsele probleemile on olemas kosmose lahendus,“ täiendas Kurvits.

Mida on võimalik 24 tunniga ära teha?

Korraldajate poolt on sel korral lahendamiseks välja pakutud enam kui 70 põnevat väljakutset, mida on meeskondadel tõsisema äriplaani elluviimiseks võimalus tasuta kasutada. Oma väljakutsed on esitanud Airbus, Euroopa kosmoseagentuur (ESA), Prantsusmaa kosmoseagentuur (CNES) ja kohalikud organisatsioonid. Näiteks 3D prinditava filtri maapealsed rakendusvõimalused (ESA patent: EP3215253),  satelliidi andmete kasutusvõimalused planeedi heaolu parandamiseks, tervisetehnoloogiad ja tervislik toit nii kosmosereisidel kui ka maa peal ja palju muud. Osalema oodatakse nii tehniliste oskustega kui ka üldiselt ettevõtlikke inimesi.

ActInSpace Eesti peakorraldajaks on Tartu Teaduspark. Korraldaja poolt on silmapaistvamatele meeskondadele auhinnad, tugevaima meeskonna esindajad pääsevad Prantsusmaal, Toulouse’is toimuvale üle-Euroopalisele äriideede finaalvõistlusele. Kõik osalejad saavad huvi korral oma ideega mentorite toel edasi tegeleda ja kandideerida novembris Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorisse ESA BIC Estonia), mis toetab 50 000 EUR lahenduse turule toomist: https://www.esabic.ee

Registreeru ActInSpace häkatonile: https://actinspace.org/register
Tutvu lahendamiseks välja pakutud ideede ja tehnoloogiatega: https://actinspace.org/challenges
Liitu infovooga Facebookis: https://www.facebook.com/events/413235919133825

ActInSpace töökeeleks on inglise keel.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega