Uued ärivõimalused tulevad kosmosest

Juba kolmandat korda toimub Eestis ActInSpace rahvusvaheline äriideede võistlus, sel korral koostöös Go2Space HUBs-iga. 13.-14. novembril lahendab ligi neljandik maailma riikidest veebis samaaegselt etteantud väljakutseid. 24-tunnise ajurünnaku eesmärk on leida kosmose jaoks väljaarendatud tehnoloogiatele ja satelliitide poolt kogutud andmetele uut rakendust ja väljundit äris. See on ettevõtmine, mille toel jõuavad inimesteni lähitulevikus “Kosmose marmelaad” ja veefiltrite tänapäevased versioonid ning veelgi mugavamad kaardirakendused.

Samaaegselt 45 riigis ja 75 linnas toimuva 24-tunnise ajurünnaku eesmärgiks on mõelda välja uusi ärimudeleid kosmose tarbeks väljaarendatud tehnoloogiatele ja satelliitide poolt igapäevaselt kogutavatele andmetele.

ActInSpace toimus esimest korda Eestis 2016. aastal. Tookordne võitja, Airsplint, kasutas kosmose tingimuste jaoks loodud materjale, et muuta lahas kergemaks ning lihtsamini transporditavaks. 2018. aasta võitja SpaceTree loodud rakendus kasutab satelliitidelt pärit kaugseireandmeid efektiivseks metsa monitoorimiseks.

Go2Space HUBs-i eesmärk on toetada uute kosmosevaldkonna ettevõtete loomist ja kasvu ning investeerida olemasolevate kosmoseettevõtete kestlikuse tõstmisse. Selleks viiakse läbi koolitusi, ettevõtted osalevad kasvuprogrammides, arendatakse koostööd, lõimutakse kontaktvõrgustikku ja teostatakse tugitegevusi.

Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, mis veab eest Go2Space HUBsi, lisas kosmosehäki auhinnafondi 6000 euro väärtuses mentortunde, mille toel aidatakse häkatonil arendatud ideedest vormida päris ettevõte. “Kosmos ise on kaugel, aga selle tarbeks arendatud tooted ja teenused on meile vägagi tuttavad. Heaks näiteks on kuulmist parandavad kõrva implantaadid, kehakuju järgivad voodimadratsid või hammastel pea nähtamatud breketid” sõnas Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. Tema sõnul on kosmosevaldkond praktilise innovatsiooni teerajaja ning seetõttu panustab ka Tehnopol kosmosevaldkonna arengusse aidates ettevõtteid nii ärimudeli kui ka tootearendusega.

Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti inkubaatorprogrammi juhi Andrus Kurvitsa sõnul on ActInSpace äriideede võistlus platvorm kosmosega seotud ärivõimalustega tutvumiseks ja osalejatele hüppelauad edasiseks eduks.  „Kosmosetehnoloogiad tunduvad tavakodaniku jaoks esmapilgul hoomamatu ja kaugena. Meie senine kogemus näitab, et tegelikult on kosmose jaoks arendatud tehnoloogiate ja satelliitide poolt kogutavate seireandmete nutikal rakendamisel võimalik pakkuda äriliselt tasuvaid teenuseid ja tooteid. Teeme omalt poolt kõik, et viia Eesti startup ettevõtluse entusiastideni sõnum – kosmosetehnoloogia ei ole raketiteadus ja igale maapealsele probleemile on olemas kosmose lahendus,“ täiendas Kurvits.

Mida on võimalik 24 tunniga ära teha?

Korraldajate poolt on sel korral lahendamiseks välja pakutud mitmeid põnevaid väljakutseid, mida on meeskondadel tõsisema äriplaani elluviimiseks võimalus tasuta kasutada. Oma väljakutsed on esitanud Airbus, Euroopa kosmoseagentuur (ESA), Prantsusmaa kosmoseagentuur (CNES), Prantsuse Kaitseinnovatsiooni Agentuur (AID) ja kohalikud organisatsioonid. Näiteks ootatakse välja pakkuma tehnoloogiaid või teenuseid, millega saaks üles seada asunduse Kuul või lahendusi, kuidas parandada GNSS signaali tugevust siseruumides (ESA patent: PCT/ EP2018/063660). Osalema oodatakse nii tehniliste oskustega kui ka üldiselt ettevõtlikke inimesi.

ActInSpace Eesti peakorraldajaks on Tartu Teaduspark. Korraldaja poolt on silmapaistvamatele meeskondadele auhinnad, tugevaima meeskonna esindajad pääsevad Prantsusmaal, Toulouse’is toimuvale üle-euroopalisele äriideede finaalvõistlusele. Kõik osalejad saavad huvi korral oma ideega mentorite toel edasi tegeleda ja kandideerida novembris Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorisse ESA BIC Estonia), mis toetab 50 000 euroga lahenduse turule toomist: https://www.esabic.ee

Sel aastal toimub ActInSpace Eesti häkaton koostöös Go2Space HUBs-iga ning selle peakorraldajateks on Tartu Teaduspark koos teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol. Tehnopol Startup Inkubaator lisab auhinnafondi 6000 euro väärtuses praktilist mentornõu oma valdkonna tipptegijatelt.

Registreeru kosmose häkatonile: https://actinspace.org/register
Tutvu lahendamiseks välja pakutud ideede ja tehnoloogiatega: https://actinspace.org/challenges

Häkatoni töökeeleks on inglise keel.

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega

Meie partnerid