Kuidas muuta innovatsioon vaimse tervise valdkonnas kõigile kättesaadavaks?

Vaimse tervise valdkond vajab üha rohkem tähelepanu ja ka rahastust, kuna vaimse tervise probleeme esineb järjest enam. Vaimse tervise valdkonna esile tõstmiseks ja selles valdkonnas innovatsiooni toetamiseks, kutsub Tehnopoli juhitud Connected Health klaster eksperte ja innovatsiooni eestvedajaid klastri Mental Health Innovation Hubi, et kogukonna toel võimestada vaimse tervise ettevõtteid.

Mental Health Innovation Hubi eesmärgiks on tõmmata senisest rohkem tähelepanu innovatsioonile vaimse tervise valdkonnas ja toetada selle valdkonna iduettevõtteid. Hub kuulub Connected Health klastri alla, mille juht Piret Hirv ütles, et vaimse tervise valdkonnas Eesti kontekstis veel ükssarvikutest rääkida ei saa, aga miski pole välistatud. “Rõõm on näha, et valdkond laieneb ja üha rohkem tekib juurde ettevõtteid, kes soovivad vaimse tervise valdkonnas midagi ära teha,” ütles Piret Hirv.

Hubi idee algataja ja eestvedaja on vaimse tervise tehnoloogia ettevõtte Triumf Health asutaja ning psühholoogiadoktor Kadri Haljas. Tema sõnul oleme globaalses vaimse tervise kriisis ning pandeemia on asja ainult hullemaks teinud. “Täna ei leia enam ühtegi kooli või töökohta, kus inimestel ei esineks vaimse tervise probleeme,” nentis Kadri Haljas. “Sellesse valdkonda tuleb panustada, et lapsed oleksid koolis edukamad ja töötajad oleksid tööl produktiivsemad.”

Vaimse tervise innovatsioon kui tervik

Mental Health Innovation Hubi avaüritusel tegi Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsler Kalle Killar ülevaate sellest, millised on ministeeriumis plaanitavad sammud, et ennetada ning vähendada vaimse tervise probleeme. Muuhulgas on kavas Sotsiaalministeeriumisse luua eraldi osakond, mis hakkaks tegelema vaimse tervise valdkonna küsimustega. “On selge vajadus adresseerida vaimse tervise valdkonna küsimusi täiesti eraldiseisvalt,” sõnas Kalle Killar. Ta juhtis tähelepanu sellele, et peaksime mõtlema vaimse tervise innovatsioonile kui tervikule – kuidas tagada, et head ja uuenduslikud ideed muutuks meie elu igapäevaseks osaks.

Telia Eesti toetustegevuste juht Elo Võrk rääkis sellest, kuidas Telia suurettevõttena on üha enam keskendunud vaimsele tervisele, nii klientide kui ka töötajate vaates. Tema sõnul on innovatsiooni luues oluline silmas pidada, et kuigi tehnoloogia abil saab paljusid probleeme lahendada, ei ole kõik kasutajad võrdselt digipädevad, seega ei tohi uute lahenduste puhul unustada ka ligipääsetavuse küsimust.

Töötervishoiu kliiniku HeBA strateegiline juht Ain Aaviksoo ütles, et vaimse tervise probleemid on tõsised, aga õnneks hakatakse seda üha enam tunnistama ja tajuma, et neid probleeme on võimalik ennetada. “Üha rohkem suunatakse sellesse valdkonda rahastust, kuna see teema puudutab absoluutselt kõiki inimesi,” sõnas Ain Aaviksoo ja nentis, et on vaid aja küsimus, millal saame rääkida järgmisest Eesti ükssarvikust, kes tegutseb just vaimse tervise valdkonnas.

Mental Health Hubi ja sellega liitumise kohta saab lähemalt lugeda siit!

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega