Kiirendiprogrammidest sai tuule tiibadesse sada startuppi, kaasati rekordsumma kapitali

Kiirendiprogrammidest sai tuule tiibadesse sada startuppi, kaasati rekordsumma kapitali

Enne, kui jaanuar otsa saab ja mis veelgi tähtsam – enne, kui suundume sTARTUp Day’le – teeme väikse tagasivaate 2023. aastale ja avame veidi ka käesoleva aasta plaane. Sinu ees on Tehnopoli Startup Inkubaatori kokkuvõte. Vaata ka äriarenduse ja kinnisvara kokkuvõtteid! 

Kokku toetasime 2023. aastal läbi erinevate kiirendiprogrammide 100 iduettevõtte arengut. Ja kaasatud kapitali osas oli eelmine aasta kõige kiuste lausa rekordiline – meie endised ja praegused inkubandid kaasasid 2023. aastal koguni 12,5 miljonit eurot

Ainulaadne programm koostöös LHV-ga. Aasta alguses pakkusime koostöös LHV-ga tuge alustavatele mõjuettevõtetele ning tõime turule täiesti uudse programmi, mis võimaldas lisaks ärieesmärkide tagamisele ehitada positiivse mõjuga ettevõtteid ja ärimudeleid. 

Käivitasime Küberkiirendi. 2023. aastal käivistasime koostöös Riigi Infosüsteemi Ametiga (RIA) Küberkiirendi, mis annab hoogu juurde uute küberturvalisuse lahenduste tekkele ja turule toomisele. 

Piirkondlik koostöö. Startup Inkubaator panustab aktiivselt ettevõtjate toetamisse Eestimaa erinevates piirkondades, pakkudes nii koolitusi kui ka mentorlust õpilastele ja alustavatele ettevõtjatele. 

Startis NATO DIANA innovatsioonikiirendi. Suvel kuulutasime ametlikult välja NATO DIANA kiirendiprogrammi kandideerimise, mis tõi kokku 1300 avaldust. Tänaseks on 44st välja valitud meeskonnast üheksa alustanud oma teekonda Eesti kiirendis. 

Tulevikutegijad AI kiirendis. Kuivõrd Eesti riik on seadnud endale eesmärgiks, et üha rohkem ettevõtteid võtab oma äri arendamiseks ja efektiivsemaks muutmiseks kasutusele tehisintellekti, alustas möödunud aastal Tehnopoli AI kiirendis oma tehnoloogia ja äri arendamist kokku 20 ägedat startup ettevõtet. 

Mida põnevat toob 2024? 

Jätkame erikiirenditega. Kui 2023 oli põnev, siis 2024 tuleb veel põnevam. Jätame kindlasti nii AI ja Küberkiirendiga. Samuti sai alles sel aastal hoo sisse NATO DIANA, kus Eestil oli võimalus olla kõige esimene kiirendi, mis oma uksed avas. 

Digi- ja multimeedia idud. 2024. aastal toome Jõhvis turule täiesti uudse kiirendiprogrammi ning eelkiirendi, mis on suunatud digi- ja multimeedia iduettevõtetele. 

Lisaks alustame sel aastal üle-Euroopaliste kaitsehäkatonide korraldamisega ning lisandumas on uusi projekte ka rohe- ja deep-tech valdkonnas. 

Valdkonna trendid 2024  

Uurisime Startup Inkubaatori juhilt Kadri Tammailt ka valdkonna tulevikutrendide kohta. Kadri sõnul läbib idusektor suurt ja olulist muutust, kus ettevõtte kiirelt suureks kasvatamise ainsalt fookuselt tuleb üha rohkem suunda võtta ärilise jätkusuutlikkuse tagamisele, mis on endaga juba toonud kaasa ka koondamisi ning see trend jätkub veel ka 2024. aastal.

„Startupid on oma otsustes kiired – kui on vaja kasvada, siis suudavad nad vaid mõne kuuga oma tiimi kasvatada vajadusel mitmesaja inimese võrra. Kui on vaja aga püksirihma koomale tõmmata, kaasneb sellega paraku kahjuks ka paljude inimeste koondamine. Selle alternatiiv on tihtipeale üsna must-valge ehk pankrot. Kui möödunud aastal nägime sageli ka põhjendamatult kõrgeid valuatsioone, siis uus aasta toob kaasa nii down round’e, kui ka rohkem tasakaalu tulude ja kulude vahel, mis veel mõni aasta tagasi oli iduettevõtete jaoks enamasti võõras kontseptsioon,“ kommenteeris Kadri Tammai.  

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega