5G ja droonid lahendavad massiürituste interneti ühenduse ja kõnede katkemise probleemi

Tehnopol Startup Inkubaatori alumni ja äriarendusteenuste klient Hepta Airborne, kes teostab elektriliinide seiret, katsetas sel nädalal Kreekas koos rahvusvaheliste suurettevõtetega võimalust pakkuda massiüritustel paremat levi, seljatamaks suurest tarbimisest tuleneva halva internetiühenduse ja katkevate kõnede probleemi. Testimine leidis aset Ateena lähedal Egaleo jalgpallistaadionil. Kaasused viiakse läbi Euroopa Liidu poolt rahastatud 5G!Drones projekti raames. 

Rahvarohked üritused, nagu kontserdid, jalgpallimängud ja avalikud meeleavaldused suurendavad piirkonnas hüppeliselt mobiilse andmeside kasutust ning panevad mobiilsidevõrgule tohutu koormuse. Halvenenud võrguteenus, internetiühenduste kvaliteedi halvenemine ja katkevad kõned, on sellistes olukordades tavapärased mured. Telekommunikatsiooniettevõtted on küll kasutusele võtnud ajutisi lahendusi, näiteks kaasaskantavad tugijaamad, kuid probleem vajab endiselt lahendust. Traditsiooniliste jaamade ülesseadmine võtab aega keskmiselt 90 päeva, droonide ja 5G võrgu abil on eesmärk tagada parim levi aga 90 minutiga. 

Kreekas toimuvatel rahvusvahelistel testidel kasutatakse droone, mis tõstavad üles 5G varustuse, tagades minutitega võrgu kvaliteetse katvuse, kiire interneti ja väiksema võrgu ülekoormuse. Droone saab rakendada kiiresti, mis annab suurema paindlikkuse mobiilsideühenduste ootamatult suurenenud nõudluse korral.

Hepta Airborne’i tegevjuht Henri Klemmer kinnitas, et mehitamata lennumasinatega 5G võrgul on suur potentsiaal erinevate tegevusharude jaoks. „5G!Drones projekti raames läbiviidavavad testimised edendavad avatud innovatsiooni valdkonna tipptegijate seas ning annavad võimaluse rakendada uudseid tehnoloogiaid meie igapäevases elektriliinide inspekteerimises võimalikele klientidele,“ ütles ta.

Tehnopoli Startup Inkubaatoris ja Euroopakosmoseagentuuri äriinkubaatoris tegutsenud Eesti tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne tegeleb elektriliinide seire automatiseerimisega droonide, helikopterite, satelliitide ja suurandmete analüüsi abil. Masinõppe protsesse kaasav tarkvara μBird leiab defektid ja võimalikud riskid, vältimaks tulevasi katkestusi ning säästes kulusid ja aega. Ettevõtte arendatud droonid püsivad õhus mitu tundi, pidades sealjuures vastu karmidele ilmastikutingimustele. Lisateenused hõlmavad kiirreageerimist tormikahjustustele reaalajas info edastusega. Ettevõttel on kliente Eestis, Soomes, Rootsis, Ukrainas, Leedus, Taanis ja Rootsis. 

5G!Drones keskendub peamiselt UAV kasutusvõimaluste testimisele erinevates tegevusvaldkondades 5G rajatiste toel. Konsortsium koosneb nimekatest liikmetest, nagu Airbus, Nokia, Thales, Hepta Airborne, CAFA Tech, Alerion, Unmanned Systems Limited, FrequentisRobots, Experts, DroneRadar ja Infolysis. 

Lisainformatsioon: 

Ott Tahk 

Hepta Group Airborne

projektijuht

ott.tahk@hepta.ee

+372 5562 3042

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega