Metrosert – Eesti terviseandmete innovatsiooni edendaja

Metrosert – Eesti terviseandmete innovatsiooni edendaja

Tehnopoli tervisetehnoloogia ja linnaku kogukonna liige Metrosert on alates 1997. aastast olnud usaldusväärseks partneriks teadusasutustele, tööstusele ja tervishoiule, olles Eesti metroloogia ja mõõtmiskvaliteedi keskasutus. Kui varasemalt keskendus Metrosert peamiselt mõõtevahendite kalibreerimisele ja standarditele vastavuse tagamisele, siis tänaseks on asutuse tegevus oluliselt laienenud, hõlmates terviseandmete analüüsi, tehisaru rakenduste valideerimist ja teadusarenduse kiirendamist.

2024. aastal avati Metroserdi struktuuriüksusena Rakendusuuringute Keskus (RUK), mille eesmärk on ületada tehnoloogiaarenduse nn “surmaorg” – see kriitiline faas, kus teadustulemused ei jõua tihti praktikas rakendusteni. RUK tegutseb viies suure potentsiaaliga valdkonnas: droonisüsteemid, autonoomsed sõidukid, vesinikutehnoloogiad, biorafineerimine ja terviseandmete analüüs.

Janne Pullat (avapildil), Metroserdi terviseandmete valdkonnajuht, tõi esile, et praegu keskendutakse terviseandmete killustatuse vähendamisele ja nende teaduslikult ning äriliselt tõhusa kasutamise arendamisele. „Terviseandmete potentsiaal on tohutu, kuid nende kättesaadavus ja kasutusvõimalused on täna veel piiratud. Meie eesmärk on luua teadlastele, ettevõtetele ja tervisetehnoloogia arendajatele platvorm, mis muudab terviseandmed kergemini kasutatavaks ja samas rangelt turvatuks,“ selgitas Pullat.

Üheks peamiseks fookuseks on ka AI-põhiste tervisetehnoloogiate valideerimine ja nende vastavusse viimine nii kohalike kui ka rahvusvaheliste regulatiivsete nõuetega. „Kliiniliste uuringute korraldamine on idufirmade jaoks sageli liiga kulukas ja keeruline. Meie ülesanne on pakkuda tuge nii andmeanalüüsi kavandamisel kui ka vastavussertifikaatide omandamisel, et innovatiivsed lahendused jõuaks kiiremini turule,“ lisas Pullat.

Vasakult: Metroserdi tervisevaldkonna andmeteadlane Pankaj Chejara, terviseandmete juhtivteadur Anders Eriksson ja terviseandmete valdkonnajuht Janne Pullat

Metrosert töötab selle nimel, et luua regulatiivne teekaart, mis aitaks ettevõtetel ja teadusasutustel vastata EHDS-i nõuetele. EHDS-i ehk Euroopa terviseandmete ruumi rakendamine avab Eesti tervisetehnoloogia sektorile täiesti uusi võimalusi. Lisaks arendatakse uusi teenuseid, mille eesmärk on optimeerida andmepäringute protsesse ja tõhustada terviseandmete integreerimist erinevatest allikatest.

Pullati sõnul ei ole Metroserdi eesmärk konkureerida ülikoolide või teiste teadusasutustega, vaid pakkuda neile rakenduslikku tuge – alates mõõtmiste standardiseerimisest kuni andmeanalüüsi kiirendamiseni. „Metrosert on see sild, mis ühendab teaduse ja tööstuse, muutes innovatsiooni igapäevaelus rakendatavaks. Meil on kompetents ja tehnoloogia, et aidata teaduslikel lahendustel turule jõuda,“ kinnitas ta.

Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonnaga liitus Metrosert eesmärgiga leida koostööpartnereid ja tugevdada oma mõju terviseandmete analüüsis ja teadusarenduses. „Tehnopoli kogukond pakub suurepärast keskkonda uute ideede arendamiseks ja nende viimiseks tervishoiusüsteemi. Meie soov on olla usaldusväärne partner nii teadusasutustele kui ka idufirmadele, kes arendavad tehisintellektil põhinevaid lahendusi,“ sõnas Pullat.

Metroserdi terviseandmete valdkonna tulevik on ambitsioonikas – eesmärgiks on luua Eestist rahvusvaheline arenduskeskus, kus teadlased ja tervisetehnoloogia arendajad saavad usaldusväärse platvormi uute lahenduste testimiseks, valideerimiseks ja turuleviimiseks. „Meie eesmärk on viia teadusandmed laborist reaalsesse maailma – kiiresti, turvaliselt ja standarditele vastavalt,“ ütles Pullat lõpetuseks.

Metrosert on Tehnopoli tervisetehnoloogia ja linnaku kogukonna liige.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega