22.05.2025
Eestis arendatud kaitsetehnoloogiad äratavad tähelepanu NATO tippjuhtide seas

21. mail kogunesid Eestisse NATO DIANA innovatsioonikiirendisse pääsenud kaksikkasutusega tehnoloogiate ettevõtted koos kohalike kaitsetehnoloogia ettevõttetega, et esitleda lahendusi, mis aitavad tugevdada NATO liikmesriikide kaitsevõimekust. Üritusel osalesid rahvusvahelised kaitsesektori investorid, kaitsevägede ja -ministeeriumide esindajad ning teised valdkonna eksperdid. Kiirendi ettevõtete lahendustega käis tutvumas ka ligi 30 NATO DIANA direktorite kogu liiget üle allianssi.
Kohapeal ettevõtete tootedemosid jälginud NATO DIANA regionaalne direktor Kadri Tammai rõhutas innovaatiliste tehnoloogiate tähtsust. „Täna on meil turul olemas raha, valmidus ja võimalus, aga endiselt on liiga vähe kaitsele fokusseeritud ettevõtteid. Et meie kaitsevõimet kiirelt tõsta, ei tohi traditsioonilise kaitsetööstuse kõrval alahinnata uute innovaatiliste tehnoloogiate tähtust ning just sellistele ettevõtetele pakub tuge ka NATO DIANA,” sõnas Tammai.
Viimase viie kuu jooksul on Eestis oma tehnoloogiaid arendanud seitse rahvusvahelist ettevõtet koostöös Eesti kaitseekspertidega ning valideerides oma tehnoloogiaid mitmetes testkeskustes.
NATO DIANA Eesti kiirendi ja Tehnopol Startup Inkubaatori juht Anne-Liisa Elbrecht ütles, et onolnud suur au ja vastutus olla kaasas seitsme silmapaistva innovatsiooniettevõtte arenguteekonnal. „Ettevõtete dünaamilisus, tehnoloogiline kompetents ja siiras soov panustada ühisesse julgeolekusse peegeldavad süvatehnoloogia kasvavat rolli kaitsevõimekuse tugevdamisel. Selline pühendumus ja tempo kinnitavad, et koostöös teadus-, äri- ja julgeolekusektoriga suudame vastata tänastele ja homsetele julgeolekuväljakutsetele,“ sõnas Elbrecht.



Võrreldes programmi pilootaastaga, mil kandideeris ligi 1300 ettevõtet, oli huvi 2025. aasta vooru suhtes märgatavalt suurem. Enam kui 2600 firma seast valiti välja 74. Kõrges konkurentsis osutus valituks kaks Eesti ettevõtet – Telearmy ja Wayren. Endiste küberväelaste asutatud Eesti idufirma Wayren sõlmis hiljuti 7,9 miljoni eurose strateegilise investeerimislepingu maailma ühe juhtiva kaitsetööstuskontserni EFA GROUP-iga.
Wayreni kaasasutaja ja tegevjuhi Henry Härmi sõnul on just kontaktide loomine olnud NATO DIANA programmis võtmetähtsusega nende senises eduloos. „DIANA kiirendi on andnud meile juurdepääsu maailmatasemel võrgustikele, koolitustele ja testimisvõimalustele Tehnopoli ja Sparkup Tartu Teaduspargi kaudu. Programm on olnud võtmetähtsusega meie toote arendamisel ja ettevõtte kasvatamisel, mis viis lõpuks 7,9 miljoni euro suuruse strateegilise investeerimislepingu sõlmimiseni. Demoüritus annab DIANA ettevõtetele võimaluse luua väärtuslikke kontakte lõppkasutajate ja investoritega. Soovitame kaheotstarbelistel iduettevõtetel kindlasti programmiga liituda, et teha koostööd juhtivate uuendajate, ekspertide ja valdkonna osapooltega,” lausus Härm. Wayreni välja töötatud kommunikatsiooniplatvorm võimaldab lahinguväljal keerulistes tingimustes sidet pidada sõdurite, staabi ja mitmesuguste platvormide vahel.
Majandusministeeriumi innovatsiooni ja tehnoloogia osakonna juhataja ja Eesti esindaja NATO DIANA direktorite kogus, Sigrid Rajalo, sõnul on DIANA peagi, enne NATO suvist tippkohtumist, saavutamas oma täisvõimsust. „NATO DIANA alliansiülene kiirendi on juba muutunud kaitseinnovatsiooni vaieldamatuks eestvedajaks. Eesti on olnud selle algatuse tugev toetaja algusest peale, mistõttu oli äärmiselt suur au võõrustada Tallinnas DIANA direktorite kogu ametlikku koosolekut, et langetada viimaseid olulisi otsuseid NATO tippkohtumise eel,” märkis Rajalo.
NATO DIANA järjekordne taotlusvoor ja järgmised kaitsevaldkonna jaoks kriitilised väljakutsed, millele tehnoloogilisi lahendusi oodatakse, avalikustatakse juunis, esimesed vebinarid huvilistele toimuvad mai lõpus. Kandideerida saavad kõik kaksikkasutusega süvatehnoloogia ettevõtted, mis on registreeritud mõnda NATO liikmesriiki.
Kaitsetehnoloogia ettevõtete tootedemo üritus toimus koostöös Eesti Kaitsetööstuse Liidu, Defence Estonia ja Invest Estoniaga. Tegemist oli Latitude59 ametliku kõrvalüritusega. NATO DIANA Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargiga. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad oma panuse Eestis TalTech, Tartu Ülikool, CR14, Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Metrosert.
Demopäeva täielik pildigalerii asub siin.





