E-tervise suvekoolis luuakse kahe nädalaga seitse prototüüpi

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) innovatsiooni ja ettevõtluskeskuses Mektory otsitakse kahe nädala jooksul EIT Digital veebipõhise suveülikooli raames lahendusi tervisetehnoloogilistele küsimustele, mis keskenduvad personaliseeritud tervishoiuteenustele ning ennetustegevustele.

Tervishoius on heitlikud ajad – meil on võimalus kasutada üha rohkem terviseandmeid, et luua personaalseid ja ennetusele keskenduvaid tervishoiuteenuseid, kuid nende loomine pole alati lihtne, sest andmete kvaliteet ja integreeritus jätab soovida. Potentsiaal on samas suur – andmete nutikam ja efektiivsem kasutamine annaks uusi võimalusi haiguste ennetamiseks ja ravimiseks. Just nende võimaluste näitamine on suvekooli üks fookus.

E-tervise suvekooli ühe organiseerija ja TalTech tervishoiutehnoloogia õppekava kogukonnajuhi Helen Staaki sõnul tegelevad 36 osalejat viie Eesti tervishoiu organisatsiooni pakutud probleemiga. Teise nädala lõpuks sünnivad äriideede prototüübid ja edasise rakendamise plaanid. „Näiteks uuritakse suvekoolis võimalusi korduva insuldi riski ennustamiseks ja rehabilitatsiooniks. Samuti  soovitakse kaasata rohkem naisi emakakaelavähi skriiningule. Lisaks sellele on püstitatud ülesannete seas koroonaviiruse COVID-19 leviku efektiivsem tõkestamine ja selle mõjudega toimetulek vaimse tervise seisukohalt ning  pandeemia tingimustes tekkinud uute töötervishoiu probleemide lahendamine.

Seitse meeskonda on kogenud tiimimentorite (Priit Kruus, Pirko Konsa, Siim Saare, Triin Naudi, Peeter Ross, Tanisha Austin, Piret Hirv, Erki Mölder) toel intensiivselt töötamas. Näiteks võivad insuldipatsiendid saada andmete põhjal korduva insuldi riskihinnanguid, et varem sekkuda või rehabilitatsiooni tuge virtuaalse reaalsuse lahendustest. Lähemalt uuritakse emakaelavähi skriiningu osaluse suurendamise võimalusi preemiaprogrammi abil ning kuidas füüsilise liikumise andmestiku abil mõõta depressiooni sügavust. Samuti on fookuses töötervishoiu lahendused, kuidas kodukontori tingimustes tehisintellekti abil jälgida töötaja õiget istumisasendit, mis aitaks ennetada hilisemaid tervisekaebuseid.

EIT Digitali suvekooli tudengite meeskondades on spetsialiste erinevatest valdkondadest: tarkvaraarendus, kasutajakogemuse disain, arstiteadus, andmeteadus ning ärikorraldus. Samuti aitavad meeskondi nn valmisoleku-mentorid, kes oma ekspertiisi piires vajadusel nõu annavad. Suvekoolis osaleb veebipõhiselt tudengeid erinevatest riikidest: Ungarist, Hiinast, Belgiast, Itaaliast, Tšehhist, Portugalist, USAst, Hispaaniast, Suurbritanniast, Luksemburgist, Saksamaalt, Ukrainast, Pakistanist ja Šotimaalt.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega