Ingelinvestor Lev Dolgatšjov: investorite väärtus ei seisne ainult rahas

30. septembril toimus Tehnopol Startup Inkubaatori Demopäev, mille raames tähistati 1. kohordi treeningprogrammi lõppu ning laia maailma vallutamise teekonna algust. Üritusel avanes kõigil 1. kohordi iduettevõtetel võimalus tutvustada liftikõnega enda ettevõtet erinevatele investoritele. Vestlesime ESTBANi juhatuse liikme ning ingelinvestori Lev Dolgatšjoviga, et kuulda tema muljeid ürituselt.

Mis muljed teile Startup Inkubaatori Demopäevalt jäid?

Minu arust oli näha, et startupid on väga motiveeritud, nad on oma pitchidega vaeva näinud – üldiselt oli minu arust pitchimise tase väga hea.

Milline oli teie jaoks kõige meeldejäävam iduettevõte seal demopäeval?

Esimesena tulevad meelde need, kellega me juba enne suhtlesime, aga kõige parem pitch oli minu arust BruceBEMil. Oli näha, et nende asutaja oskab laval väga hästi rääkida. Muljet avaldasid ka välismaalt tulnud asutajad: CureAssist, Nutiparkla. Ma jälgin neid mõlemaid vaikselt juba tükk aega ning näen progressi ja seda, et nad üritavad executida, mitte lihtsalt ilusaid pilte joonistada.

Mis teie arvates eristab Startup Inkubaatori iduettevõtteid teistest iduettevõtetest? Kas olete mingisuguseid erisusi täheldanud?

Nende puhul, kes on juba Startup Inkubaatori läbinud, on üldine tase küll keskmisest kõrgem. On ikka näha, et mentorid ja Inkubaatori töötajad on oma tööd hästi teinud. On näha, et palju asju on juba lihvitud, mistõttu näevad need startupid enamasti välja investeerimissobilikud.

Mida te praegu näete Eesti iduettevõtete puhul, et on hästi? Mis on Eesti idude positiivne eripära?

Minu arust peamine Eesti idude positiivne eripära on see, et nad suhtlevad omavahel ning aitavad ja toetavad üksteist, kui on võimalik. Nad teevad alati koostööd ning iga startup üritab kogu ökosüsteemi natuke paremaks teha. See on Eesti iduettevõtete peamine tugevus. Vaadake, kui palju on aidanud teisi näiteks Skype’i asutajad, kui palju on Transferwise’ist põnevaid asutajaid tulnud ja oma asja teinud. Vaadake, kuidas näiteks Bolti asutajad ise investeerivad startupidesse ja aitavad hea meelega kaasa.

Aga teiselt poolt äkki oskate välja tuua aga olulisemaid vigu, mida Eesti iduettevõtted kipuvad tegema?

See on hea küsimus. Ma ausalt arvan, et tegelikult meie startupid on väga tublid. Ma võin loomulikult uurida-puurida ja midagi leida, sest alati on kasvuruumi, aga seda, et meil oleks mingisugune põhiline viga, mis oleks startupide süü – seda vist isegi ei ole.

Mida peaksid startupid rohkem investoritelt küsima, just eriti varajases faasis?

Nõu. Nad peaksid rohkem nõu ja tagasisidet küsima, sest iga potentsiaalse investori väärtus, kellega kohtutakse, ei seisne ainult rahas. Isegi kui investor ei ole millegipärast valmis idule raha andma, siis vähemalt meie Eesti inglid on alati valmis oma nõu või tagasisidega aitama, kui idu ainult küsib. Mina näiteks üritan alati olla maksimaalselt abiks neile, kellega ma kohtun või suhtlen, sõltumata sellest, kas mul on plaan sinna oma raha investeerida. Ma olen alati valmis natuke oma aja või teadmisega aitama ja seda mu arust peaksid startupid julgemalt küsima. Peaks mõistma, et kui kohtutakse investoriga, siis ei kohtuta lihtsalt kellegagi, kelle käes on natuke raha, vaid kellegagi, kellel on ekspertiisi.

Mis on olnud teie jaoks kõige meeldejäävam Startup Inkubaatori ettevõte läbi aegade, mil te olete Inkubaatori tegevustest osa võtnud?

Eziil on kindlasti minu lemmik, see on ka minu portfellis. Just kaks päeva tagasi lugesin, et nad on finaliseerinud oma roundi ja kaasavad kokku 1,2 miljonit investorite raha, et edasi kasvada. Mulle väga meeldib see tiim ja ma kiidan neid.

Mis te arvate, miks on iduettevõtteid ühiskonda vaja, miks on selline ettevõtlusformaat ühiskonnale hea või vajalik?

Sellepärast, et nende kasvumudeliks ja filosoofiaks on väga kiire implenteerimine. Nad teevad asju väga kiiresti – nad testivad kiiresti, kas asi töötab, kas turg või maailm nende idee valideerib ja kui see ei tööta, siis tehakse pivot ja sama tiim üritab kuidagi teistmoodi asja lahendada või absoluutselt teist asja lahendada. Iga õppetund, mille startup saab, tõstab nende ekspertiisi – kui ühe asjaga ei õnnestu, siis üritatakse teha teist asja ja nad lahendavad probleeme kordades kiiremini kui vanakooli suuremad ettevõtjad.

Ehk kui seda laiendada, kas võiks öelda ka, et innovatsioon tuleb ühiskonda suuresti startupidest?

Absoluutselt – nad viivad innovatsiooni ellu ja mitte lihtsalt paberil, vaid päris tegudega!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega