01.07.2025
Kaitsetehnoloogia eelkiirendi esitluspäeva parimaks tiimiks valiti Asvel

Kaitsetehnoloogia eelkiirendi esimene pilootaasta on jõudmas lõpusirgele. 18. Juunil toimunud ettevõtete esitluspäeval tutvustas üheksa Eesti süvatehnoloogia iduettevõtet oma arendusi žüriile ja valdkonna ekspertidele, et võistelda esinemisaja ja stendikoha nimel 22. septembril toimuval Defence Innovation Day’l Tallinnas.
Žüriisse kuulusid Superangeli partner Jaan Kokk ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Accelerate Estonia esindaja Olari Püvi. Nende otsusel osutus väljavalituks Asvel, kelle arendatav autonoomne robot suudab miniinvasiivse operatsiooni ajal automaatselt juhtida endoskoopkaamerat. Lahendus tõstab operatsioonide täpsust, vähendab kirurgide koormust ning avab uusi võimalusi meditsiinitehnoloogia rakendamiseks ka kaitsevaldkonnas.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul aitab iduettevõtete tootearenduse toetamine viia Eesti kaitsetööstuse uuele tasemele. “Kaitsetööstuse areng mängib võtmerolli meie majanduse edendamisel. Eelkiirendi programm aitab tuua turule uusi tehnoloogiaid ja arendada kõrgema lisandväärtusega tooteid, mis suurendavad meie konkurentsivõimet rahvusvahelistel turgudel. Oleme uhked, et saame toetada algatusi, mis aitavad kasvatada Eesti positsiooni innovatsiooni ja tehnoloogilise arengu esirinnas,” rõhutas Keldo.
Tehnopoli tegevjuhi Agnes Roosi sõnul näitas liftikõnede võistlus selgelt, kui palju potentsiaali peitub Eesti kaitsetehnoloogia ettevõtetes. „Meie eesmärk on aidata tehnoloogiapõhistel ettevõtetel kasvada ja luua lahendusi, millel on globaalne mõju – ka riigikaitses,“ rõhutas Roos. Tema sõnul on Tehnopol uhke, et saab olla platvormiks, kus need ideed saavad kasvada ja areneda, et liikuda edasi järgmiste rahvusvaheliste võimaluste suunas.
Sarnaselt rõhutas Tartu Teaduspargi juhatuse liige Pirko Konsa kiirendi rolli ideede küpsemisel. „Programmi jooksul said tiimid sisukat tagasisidet, analüüsisid ärilist poolt ning kohandasid oma ideid vastavalt kliendi vajadustele,“ selgitas Konsa. Ta lisas, et kiirendi aitab viia paberil olevad mõtted realistlikumasse vormi, luues aluse esimeseks koostööks võimalike klientidega ning pakkudes suuremat huvi ka investoritele. „Tore on seda koos Tehnopoliga teha,“ märkis ta.
Kaitseministeeriumi kaitsetööstuse arendamise osakonnajuhataja Miiko Peris tõdes, et eelkiirendi programmi vastu oli suur huvi ning selle edukas läbiviimine koos Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga näitab, et suund on õige. „Meie eesmärk on tuua uudseid tehnoloogiaid arendavad ettevõtted kaitsetööstusele lähemale ning aidata neil selles sektoris paremini orienteeruda. Ootame huviga järgmisi edulugusid – olgu need seotud NATO DIANA, Euroopa Kaitsefondi programmide või koostööga Kaitseväe, Kaitseliidu ja teiste partneritega,“ sõnas Peris. Ta lisas, et hetkel on avatud kandideerimine NATO DIANA programmi ning julgustas kõiki ettevõtteid võimalust kasutama.
Asveli meeskonnaliikme Andres Šaveli sõnul andis kaitsetehnoloogia eelkiirendi programmis osalemine väärtuslikku sisendit nii arendustööks kui ka rahvusvaheliseks koostööks. „Kaitse eelkiirendi võimaldas meil saada lisaks väga arendavatele töötubadele mitu olulist kontakti, sh ka Ukrainaga, et kuidas edasi arendada meie meditsiinilist seadet arvestades sõja kiiresti muutuvaid tingimusi. Tänu kiirendile saime kinnitust, et sõjaolukorras on jätkuvalt üliolulisel kohal võimalikult väikeste kulutustega toimiv meditsiinisüsteem, kus loodame anda enda suure panuse vigastatute ravitulemuste oluliseks parandamiseks veelgi väiksema personalikuluga tänu meie miniinvasiivses kirurgias kasutatavale robotendoskoobile.“
Kaitsetehnoloogia eelkiirendi elluviijad on Tehnopol Startup Inkubaator ja Sparkup Tartueaduspark. Programmi rahastab Kaitseministeerium ning toetab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Viimane etapp, demopäev, toimub septembris ning keskendub tiimide valmisolekule astuda järgmisi samme rahvusvahelistel turgudel.