07.05.2025
Kuidas kasvatada ettevõttes innovatsioonikultuuri?

EISi Tippinnovaatorite programm alustab septembris uut hooaega – kandideeri saab juba täna siin! Tippinnovaatorite programmi viivad läbi koolitus- ja arendusettevõte BDA Consulting ja teadus- ja ärilinnak Tehnopol koostöös rahvusvahelise innovatsiooniagentuuriga Business Models Inc ning mitmete Eesti tippkoolitajate ja -mentoritega.
Programmis saavad 10 ambitsioonikat ettevõtet võimaluse ekspertide juhendamisel välja töötada tulevikukindla innovatsioonistrateegia ning luua vajalikud eeldused selle edukaks elluviimiseks – protsessid, struktuurid, kultuuri ja juhtimise.
„Tehnopol on olnud programmi partner juba kolmandat hooaega. Kuna töötame igapäevaselt ettevõtete innovatsioonivõimekuse tõstmise nimel, siis hindame kõrgelt võimalusi, mida TIP programm ökosüsteemi toob,“ ütles Tehnopoli äriarendusjuht Martin Goroško. „EISi poolt ellu kutsutud TIP programm on Eestis unikaalne, sest on kokku toonud maailma parimad koolitajad ja nõustajad, kelle käe all saavad 10 valitud ettevõtet luua 8 kuu jooksul enda uut arenguhüpet toetava strateegia. Panustame Tehnopoli tiimiga, et programmi juures oleks ettevõtetele toeks parimad mentorid, toimub interdistsiplinaarne koostöö Eesti startup- ja teadusarendussektoriga ning pakume ka jätkutuge strateegia ellu viimisel läbi Innovatsiooniliidrite klubi.“
Mis on innovatsioonikultuur ja miks see on ettevõttele oluline?
Innovatsioon ei sünni ainult heast ideest ega ühest geniaalsest töötajast – see saab areneda ja püsida ainult siis, kui selleks on loodud toetav kultuur. Just sellele viitab McKinsey innovatsiooniekspert Erik Roth, kui ta ütleb, et edukad ettevõtted ei toetu üksikutele kangelastele, vaid arendavad süsteemse innovatsioonikultuuri, kus uuendused on loomulik osa ettevõtte toimimisest.
Innovatsioonikultuur tähendab organisatsiooni sees valitsevaid hoiakuid, uskumusi, väärtusi ja igapäevaseid harjumusi, mis soodustavad uute ideede teket, nende katsetamist ja elluviimist. See ei ole lisategevus, vaid ettevõtte strateegia ja juhtimisstiili sügavale juurdunud osa.
Tugev innovatsioonikultuur tähendab:
- Juhtkonna eeskuju ja pühendumust, mis näitab, et uuenduslikkus on tõeliselt oluline.
- Struktuure ja süsteeme, mis võimaldavad ideid testida ja neist kiiresti õppida.
- Eksimise julgust, kus ebaõnnestumist ei karistata, vaid nähakse kui väärtuslikku ja edasiviivat kogemust.
- Kaasamist kõigil tasanditel, et ideed ei jääks ainult tippjuhtide või üksuste tasandile, vaid tekiksid ja liiguksid kogu organisatsioonis.
Seda kinnitavad ka Eesti ettevõtete kogemused Tippinnovaatorite programmis. Kultuuri arendamine ei juhtu iseenesest, vaid nõuab teadlikke samme, järjepidevat juhtimist ja aega. Tulemused aga on märgatavad – kiiremini käivituvad arenguprojektid, paremini struktureeritud koostööprotsessid ja tugevam valmisolek muutusteks.
Oma kogemust jagavad käimasolevas Tippinnovaatorite programmis osalevad ettevõtted Cronimet Nordic ja Mikskaar Miksgrow.
Cronimet Nordic – kuidas innovatsioonikultuurist sai juhtimisprioriteet
Mõtteviisi olulisusest ja juhi rollist innovatsioonikultuuris räägib Tippinnovaatorite programmis osalev Eva Pedjak, Cronimet Nordicu juht. Cronimet Nordic on ringmajandusettevõte, mis tegeleb vanametalli keskkonnasäästliku kogumise, töötlemise ning taaskäitlemiseks edasimüümisega.
Mis on teie jaoks innovatsioonikultuur?
„See on üle-ettevõtteline mõtteviis – hoiak, et pilk on alati tulevikku suunatud. Meie soov on parendada tänaseid protsesse ja mõelda ka 5–10 aasta perspektiivile. Selleks loome loovat ja turvalist keskkonda, kus on lubatud katsetada ja eksida.“
Mis on Cronimetis juba hästi?
„Meil on palju ideid ning töötajad on uudishimulikud ja soovivad kaasa mõelda. Tippinnovaatorite programm aitas luua selgust, kuidas ideedest saab majanduslikult kasulik tulemus. Programmi käigus viisime läbi kaks ideepäeva – ühe teemaks oli musta metalli marginaali tõstmine, mille raames esitati kümneid ideid, millest mitmeid oleme juba ellu viinud.“
Mis on väljakutsed ja kuidas neid lahendate?
„Peamine väljakutse on usaldus ja info läbipaistvus – meeskond peab uskuma, et nende panusel on väärtus. Oleme õppinud, et tagasiside ka väikeste edusammude korral on ülioluline. Programmi kaudu lõime kindlama protsessi: ideede kogumisest nende hindamiseni ja elluviimiseni.“
Milline on juhi roll innovatsioonikultuuri kujundamisel?
„Juht peab olema eeskuju. Ka juht tohib eksida – oluline on, et sellest õpitakse. Juht peab võtma aega nii enda kui ka meeskonna jaoks, et toetada uuendusi. Innovatsioonikultuuri eestvedamine on igapäevane ja teadlik tegevus.“
Mikskaar Miksgrow – kuidas kaasata kogu meeskonda innovatsiooniteekonnale
Mikskaar Miksgrow on pereettevõte ja Eesti üks suuremaid substraaditootjaid, kelle eesmärk on varustada kasvatajaid kõikjal maailmas parima substraadiga taimede kasvatamiseks. Oma tähelepanekuid meeskonna kaasamisest innovatsiooniteekonnale jagab tegevjuht Kristel Tombak.
Mida tähendab teie jaoks innovatsioonikultuur?
„Innovatsioonikultuur on meie ettevõttes justkui uuenduste tegemise tava ja traditsioon. See hõlmab väärtusi, arusaamu ja suhtumist, mis kujundavad seda, kuidas me uusi ideid loome ja ellu viime. Näiteks peame oluliseks kliendikeskset mõtlemist – meie muudatused sünnivad tihedas koostöös klientidega. Samuti on tähtsad struktuurid: teemakohased koosolekud, ideede esitamise mehhanismid ning see, kuidas ettepanekuid arvestatakse ja rakendatakse.“
Mis on täna teie ettevõtte innovatsioonikultuuris hästi?
„Meie tugevuseks on valmidus muutusteks – töötajad mõistavad uuenduste vajadust ja on üldiselt valmis nendega kaasa tulema. Innovatsioonijuhtimise toetuseks toimuvad regulaarsed juhtkonnakoosolekud, kus otsime parimaid viise uuenduste elluviimiseks.“
Millised on peamised väljakutsed?
„Suurim väljakutse on see, kuidas jõuda kõikide töötajateni organisatsioonis. Praegu toimub suur osa ideetööst ja otsustamisest juhtkonna tasemel, kuid meie eesmärk on jõuda sinnani, kus ka iga allüksuse töötaja tunneks end kaasatuna ja väärtustatuna.“
Kuidas te neid väljakutseid lahendate ja kultuuri toetate?
„Oleme hakanud järjest laiemalt kaasama erinevate osakondade inimesi. Just nemad toovad tihti välja kastist väljas lahendusi, mida juhtkond poleks ise märganud. Hea viis selleks on lihtsalt minna kohapeale, rääkida, tutvustada oma mõtteid ja kuulata ära inimesed, kes igapäevaselt protsessidega tegelevad. Sellised vestlused on lihtsad, aga mõju on suur.“
Milline on juhi roll innovatsioonikultuuri kujundamisel?
„Juhi roll on luua usalduslik ja avatud keskkond, kus kõikide töötajate häält kuulatakse. See tähendab kommunikatsiooni tagamist eri tasandite vahel, töötajate võimestamist ja väärtustamist. Ainult siis, kui inimesed tunnevad, et nende ideed on olulised, tekib ka motivatsioon neid jagada ja ellu viia. Juht ei peaks kõike ise tegema, vaid looma pinnase, kus innovatsioon saab loomulikult areneda.“
Kas sinu ettevõte on järgmine?
Tippinnovaatorite programm sobib ambitsioonikatele kasvupotentsiaaliga ettevõtetele, kelle soov on panustada innovatsiooni ja arengusse ning leida uusi viise oma äri kasvatamiseks ja järgmiseks arenguhüppeks. Kandideeri Tippinnovaatorite programmi järgmisesse hooaega siin ja ole osa kogukonnast, kus sünnivad järgmised Eesti edulood. Kandideerimise tähtaeg on 31. mai.
Pilt: Silver Gutmann. Originaalartikkel ilmus EISi veebilehel.