20.05.2025
Latitude59-l selguvad Prototroni 75 000-eurose auhinnafondi saajad

Prototüüpide arendamise fond Prototron kuulutas välja kümme parimat ideed, mis asuvad võistlema 75 000-eurose auhinnafondi nimel. Prototroni juhi Brait Pilviku sõnul joonistub selle aasta parimate ideede seast välja selge huvi meditsiini- ja kaitsetööstuse tehnoloogiate vastu. Võitjad kuulutatakse välja 22. mail Latitude59 raames toimuval finaalsündmusel.
Pilviku hinnangul on suurenenud huvi meditsiini- ja kaitsetööstuse tehnoloogiate vastu loogiline, sest tõusnud kulutused nii tervisehoiule kui ka kaitsesektorile nõuavad uudseid lähenemisi saavutamaks kokkuhoidu ja efektiivsust. “2025. aasta esimest kohorti ilmestab tajutavalt kõrgem ettevalmistuse kvaliteet, tähendades, et ideede arendamisele on lähenetud rohkem teaduspõhiselt. Prototroni arendusprogramm kestis kaks kuud, mille jooksul hoidsime rõhku toote disainimisel ning turustamise ettevalmistamisel,” sõnas Pilvik.
TalTechi uusettevõtluse juht Caroline Aruoja peab oluliseks Prototroni rolli innovatsiooni toetamisel, märkides, et programmi kandideerivate ideede tase on teinud märgatava arenguhüppe. Tema hinnangul on selle üheks põhjuseks Prototroni tihe koostöö teadus- ja arendusasutustega, mille kaudu leitakse tugevad meeskonnad ning millel on oluline mõju ideede jätku-arendusel. Selline koostöömudel toetab ideede sihipärast ja kiiret liikumist varasest faasist turule jõudmise suunas.
„TalTech esitas Eesti ülikoolide seas kõige rohkem arendusgrantide taotlusi Haridus- ja Teadusministeeriumi uue ASTRA+ meetme raames. Kõik projektid on suunatud teadustulemuste innovatsiooniküpsuse tõstmisele ning mitmed neist jõuavad lähiaastatel ka Prototroni programmi. On põhjust oodata põnevaid arenguid!“
Tehnopol Startup Inkubaatori juht Anne-Liisa Elbrecht ütles, et Prototron on ideaalne stardipunkt – koht, kus saab oma ala ekspertide toel ideid valideerida ja arendada esimesteks prototüüpideks.
“Meie näeme Prototroni kui hüppelauda Tehnopoli Startup Inkubaatori programmi, kus varajases faasis valideeritud ideed saavad kasvada skaleeritavateks ja edukateks iduettevõtteks ning seal edasi juba julgelt eksportivateks kasvuettevoteteks,” sõnas Elbrecht. Ta lisas, et Prototroni fondi tegevus kattub Tehnopol eesmärgiga toetada maailma muutvat tehnoloogiaettevõtlust ja innovatsiooni.
TOP10:
- Spiral Hydrogen – Nende toode on innovatiivne elektrolüsaator, mis muudab puhta vesiniku odavamaks, et asendada fossiilkütustel põhineva vesiniku.
- EVeh Cooling Pool – Kaasaskantav ja korduvkasutatav jahutusbassein elektrisõidukite aku kustutamiseks tulekahju ajal, töötades ka kitsastes või raskesti ligipääsetavates kohtades.
- Omacure – Soole mikrobioomi test, mille eesmärk on toetada jämesoolevähi varajast avastamist kasutades selleks väljaheiteproovi.
- Asvel – Tehisintellektil põhinev robotendoskoop, mille eesmärk on lihtsustada minimaalselt invasiivseid kirurgilisi operatsioone.
- BabAI – Tehisintellektil põhinev kokkupõrke vältimise tarkvara droonidele, mis tuvastab linde, vaenulikke droone ja aitab ennetada õnnetusi.
- BIA Green – Platvorm, mis aitab vähendada energiakulusid 35% võrra ja stabiliseerida Eesti elektrivõrku tehisintellekti abil.
- Tuup – Pakub paindlikku kodutööde tegemise tuge ja mentorlust, et toetada õpihuvi.
- Vocametrix – Meeskonna eesmärk on arendada helitundlikkuse tööriistasid ja mänge, mis on mõeldud kõneravi valdkonnale.
- Alizee – Tehisintellektil põhinev telemeditsiin kaugvastuvõtuks ja turvaliseks elektrooniliste terviseandmete halduseks.
- Aerojet – Tehisintellektil töötavad autonoomsed õhusõidukid kasutamiseks piirkondades, kus GPS ei toimi.
Swedbank, TalTech ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol on ühisjõuna loonud fondi Prototron, et arendada ja rahastada tehnoloogiliste ideede prototüüpide loomist. Kaheteist aasta jooksul on Prototron rahastanud 106 projekti ligikaudu 1,4 miljoni euroga, ning meeskonnad on järel-investeeringuna kaasanud enam kui 85 miljonit eurot.