Tallinnas kogunevad elektroonikateadlased heidavad valgust uusimate kiiplaborite, mälukiipide ja satelliitside lahendustele

Eile algas Tallinna Tehnikaülikooli korraldatud rahvusvaheline elektroonikakonverents Baltic Electronics Conference (BEC2020), mille kaastööd keskenduvad teadustulemustele kiiplaborite, nutikate sardsüsteemide, signaalitöötluse ning kōrgsageduselektroonika valdkondades.

TalTechi rektori Tiit Landi avasõnadega alanud kolmepäevase konverentsi eesmärgiks on tutvustada uusimaid teadustulemusi peamiselt Balti merd ümbritsevate riikidest. Põnevate uurimustega on tulnud esinejaid ka teistest Euroopa Liidu riikidest nagu Saksamaa, Prantsusmaa, Ungari. Külalisi on ka kolmandatest riikidest nagu USAst ja Venemaalt.

Konverentsi üldjuht dotsent Ants Koel Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudist rääkis, et 1987. aastast toimuv konverents on valdkonna uurijate jaoks alati atraktiivne olnud. Ta märkis, et arvutisüsteemide instituudiga koostöös korraldatud konverentsi tähtsus seisneb eelkõige pingevabas õhkkonnas sidemete loomiseks ühisteks teadusprojektideks. „Samuti on doktorantidel ja noortel teadlastel võimalus uurida arenguvõimalusi lähiriikide uurimisgruppides ja tehnilistel väljapanekutega osalevate tööstusettevõtete juures,“ kommenteeris Koel. Ta lisas, et seekordne planeeritud suurem tööstuse roll jäi kahjuks realiseerimata, kuid ideid saab rakendada järgmisel korral.   

Ants Koeli sõnul kuulub Eesti elektroonikateadus kahtlemata rakendusteaduste hulka ning meie arendajate looming on sama kvaliteediga kui näiteks Saksamaal või Põhjamaades. „Inseneride olemasolu, nende koolitamine ja insenerikultuur on lahutamatu osa Eesti majandusarengu tagamisest,“ sõnas konverentsi üldjuht.

Elektroonikakonverents toimub esmakordselt hübriidvormis, mis tähendab, et osalejatele toimuvad konverentsi istungid füüsiliselt kohal olles, millele liitub samaaegne videokonverentsi osa. Osalejaid on 18 riigist ning ettekandeid on kokku 25. Lisaks esinevad plenaaristungitel maailmas tuntud teadlased, nagu näiteks Péter FürjesUngarist või Elena-Ioana Vatajelu Prantsusmaalt. Péter Fürjes kõneleb kiiplaborite lahendustest mitteinvasiivsel meditsiinis esitades mitmeid uusi praktilisi lahendusi, mis on välja töötatud KFKI Mikrosüsteemide laboris Budapestis.

Elena-Ioana Vatajelu käsitleb uusimate mälukiipide tehnoloogiatega seotud probleeme. Lisaks nimetatutele kõneleb Andreas Grimm firmast Rhode&Schwarz Saksamaalt uutest vahenditest ning trendidest võimsuse mõõtmises. Esimese päeva plenaaristungi lõpetab professor Muhammad Mahtab Alam Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudist, kes puudutab olulisi sidetehnoloogilisi aspekte juhul kui toimub terrorirünnak piiratud territooriumil ning kus võib olla häiritud tavapärane side. Viimasel päeval lõpu-plenaaristungil esineb firma Airbus esindaja Helmut W. Zaglauer, kes käsitleb satelliitside ja satelliitide vahelise side eripärasid.

Konverentsi üldjuhid on dotsent Ants Koel Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudist ja professor Peeter Ellervee arvutisüsteemide instituudist ning tervituskõne pidas Incap Corporation’i president Otto Richard Pukk. Konverentsi tehniliste lahenduste eest kannab hoolt Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi IKT laborite juhataja Frederick Rang.

Lisainfot leiab konverentsi kodulehel www.taltech.ee/bec ja pildigalerii leiab siit

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega