TempID tark termomeeter viib kehatemperatuuri mõõtmise uuele tasemele

Temperatuuri mõõtmine kraadiklaasiga on eilne päev: Connected Health klastri liige TempID pakub nutikat riist-ja tarkvara lahendust, mis mõõdab ja salvestab kehatemperatuuri.

Selleks, et nii öelda kraadimine täiesti uuele tasemele viia, saadi tuge AI4Diag projektist, mis andis TempIDle võimaluse luua terviseandmete kogumise algoritmid.

Viimase kahe aasta jooksul on Teaduspark Tehnopol olnud AI4Diag projektipartner, et tõsta väikeste ja keskmiste ettevõtete konkurentsivõimet. AI4Diag näol on tegu Euroopa klastrite vahelise projektiga, mille eesmärk on panustada haiguste ennetamisse ja haiguskoormuse hindamisse, kasutades tehisintellektil (AI) tuginevaid diagnostilisi tehnoloogiaid.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitava Connected Health klastri juht Piret Hirv nendib, et uute tehnoloogiate kasutamine, eriti tehisintellekti kasutuselevõtt, on aega ja ressursse nõudev. „Connected Health klaster näeb oma igapäevatöös, et seetõttu on uute tehnoloogiatega hädas sageli just väikesed ettevõtted. Nutikate ettevõtete jaoks annab projekti tugi hea tõuke ühiselt lahendusi luua ja kasutusele võtmist kiirendada. Meie kui kasutajate jaoks tähendab see võimalust, et innovaatilised lahendused jõuavad kiiremini tervishoidu,“ räägib Hirv.

Kõigil projekti partneritel oli võimalus kombineerida oma tehnoloogiaid tehisintellekti ja masinõppe võimalustega, täiustamaks oma tooteid ning suurendamaks nende turustamise kanaleid. Ühiselt töötati välja klastrite vaheline koostööformaat, mis hõlmas seminare, tehisintellekti (AI) teemalisi õpitube, rahvusvahelist partnerlust ning viie pilootprojekti „kiirendamist“.

TempID juhatuse liige Mihkel Tedremaa sõnul kiirendas AI4Diag märgatavalt nende tegemisi – nii lahenduse arendamist, juurutamist kui testimist. „Erinevate andmeallikate hulk, mis genereerib AI täiustamiseks vajalikke andmeid ning mille abil saame mudelite edukust testida, kasvas varasemaga võrreldes neljakordseks,“ lausus Tedremaa. 

AI4Diag projektis osalemine on Tedremaa sõnul andnud valdkondlikke uusi häid kontakte, mis vajalike meetmete avanemisel võiksid realiseeruda ka koostööna. „Isegi kui arutelud koostööni ei jõua, oleme kontaktide ja kogemuse võrra rikkamad ning Eesti on taaskord meditsiini-innovatsiooniga rahvusvaheliselt pildis,” nentis Tedremaa.

AI4Diag projekt soodustab ettevõtete arengut, aitab kaasata investeeringuid ning luua pikaajaline koostööstrateegia tööstuse kaasajastamiseks ja rahvusvaheliseks tegevuseks.

Projekti konsortsium koosnes viiest partnerist. Lisaks Tehnopolile osalesid projektis Eurobiomed (Prantsusmaa), Flanders.bio (Belgia), Arahealth (Hispaania) ja Fondazione Toscana Life Sciences (Itaalia).

Projekti rahastab EU COSME programm (Competitiveness for Small and Medium Enterprises). https://ai4diag.eu/en

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega