5 igapäevast kosmosetehnoloogiat, millist neist kasutad Sina?

Loe ja saa teada, millist kosmosetehnoloogiat ka Sina igapäevaselt kasutad. Veel parem, kui loed selle mõttega, kas ka Sina tead mõnda startuppi, kes töötab välja uusi ägedaid materjale, kasutab oma äpis navigatsiooniandmeid või arendab põnevat tehnoloogiat, mida saaks kasutada nii maal kui ka kosmoses. Sel juhul ütle talle edasi, et ESA BIC Estonia ehk Eesti kosmose äriinkubaator ootab kuni 7. märtsini kandideerima 50 000 euro suurusele arendustoetusele. Loe toetuse kohta täpsemalt www.esabic.ee või tule juba 12. veebruaril kosmoseteemalisele kohvihommikule.

  1. Kaameraga nutitelefonid

Digitaalse fotograafia kontseptsioon on tegelikult juba 1960ndatel saanud alguse NASAst. Kodiakil läks veel ca 15 aastat, et tulla välja esimese digitaalse fotoaparaadiga, kuid seda ei saatnud suur edu. Just NASA oli see, kes 1990ndatel tõukas digitaalse fotograafia uuele tasemele, kuna kaameraid oli nüüd võimalik toota üliväikesena. Sealt edasi oli vaid sammukene, et need jõuaksid täna peaaegu meie kõigi taskutes oleva nutitelefoni sisse.

  1. Veefiltrid

Ka orbiidil tiirlevad astronaudid vajavad eluks puhast vett. Selleks töötati juba 1970ndatel välja spetsiaalsed veepuhastusfiltrid, mis võeti seejärel kasutusse ka maapealsetes veepuhastusjaamades. Aastakümnete jooksul on NASA tehnoloogiat arendanud sinnamaani, et tänapäeval võivad astronaudid toota täielikult puhast joogivett isegi iseenda uriinist. Mitte just kõige meeldivam mõte, kuigi teaduslikult tõestatud ja reaalselt kasutatav.

  1. Mäluvaht

Mäluvaht leiutati NASA poolt 1988. aastal, et seda saaks kasutada kosmosesüstikute istmetes, suurendades nii reisijate ellujäämise tõenäosust õnnetuse korral. Tänapäeval kasutatakse materjali nii kiivrites, ratastooli istmetes ja isegi kuulivestides. Enim levinud on mäluvahu kasutamine madratsites, kus see järgib magaja kehakuju ning tagab hea ööune.

  1. Päikesepaneelid

Kuigi esimesed päikeseenergiat koguvad paneelid toodeti juba 19. sajandi lõpus, võib nende tõsisemaks kasutuselevõtuks pidada just 1950ndaid, kui NASA otsustas paneele kasutada oma satelliidil. Läbi aastate on NASA panustanud kõvasti erinevat tüüpi päiksepaneelide arendusse. Näiteks on välja töötatud väljarullitav päikesepaneel (Roll-Out Solar Array – ROSA), millel nähakse tulevikus erinevaid kasutusvõimalusi ka maal.

  1. CAT & MRI seadmed

Digitaalne signaalitöötlus võeti NASA poolt kasutusele Apollo Lunari maandumisel, et suurendada pilte Kuust. Seejärel jõudis tehnoloogia kasutusse maapealses meditsiinis, kus seda kasutatakse näiteks keha skaneerimiseks CAT Scan ja magnetresonantstomograafiaga.

 

Kasutatud allikad:

www.jpl.nasa.gov

science.howstuffworks.com

science.nasa.gov/science-news

cleantechnica.com

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega