Connected Health klaster aitab välja töötada tehnoloogilisi lahendusi, mis toetavad inimeste igapäevast toimetulekut

Connected Health klaster aitab välja töötada tehnoloogilisi lahendusi, mis toetavad inimeste igapäevast toimetulekut

Kui seni on sotsiaalsektor ja tehnoloogiasektor tegutsenud pigem eraldiseisvalt ning koostöö on olnud juhuslik, siis nüüd mõeldakse üha enam sellele, kuidas võimalikud kasutajad ja lahenduste väljatöötajad kokku viia – selleks, et inimesed saaksid iseseisvalt oma igapäevategemistega kodus hakkama ja säilitaksid heaolu võimalikult pikka aega.

Sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna nõunik René Randveri sõnul on uudsed tehnoloogilised lahendused hakanud toetama inimeste heaolu mitmetes igapäevaeluvaldkondades – seda nii nende kodus ja kogukondades, teenuseosutajate juures kui ka tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandesüsteemi tööprotsesse toetavate osadena üldisemalt.

„Innovaatilisi lahendusi kasutades saab hooldusvajaduse ja hoolduskoormusega inimesi mitmel moel toetada ja hooldamisega seotud probleeme leevendada.

Haiglast koju naasnuna jäävad inimesed suuresti abita, sest koduteenuseid pole piisavalt arendatud ja sotsiaalteenused pole kõikjal ühtlaselt kättesaadavad. Siin on üks variant koduteenuse kombineerimine tehnoloogiliste lahendustega, mis võimaldaksid kodustes tingimustes elada täisväärtuslikku ja iseseisvat elu niikaua kui võimalik,“ kinnitab Randver.

 

Kuidas riik saab aidata?

2020. aasta suvel kinnitas Vabariigi Valitsus kabinetinõupidamisel sotsiaalministeeriumi koostatud rohelise raamatu, milles on välja toodud arengusuunad ja lahendusettepanekud tehnoloogiakasutuse suurendamiseks inimese igapäevase toimetuleku ja heaolu toetamisel kodus. 

Roheline raamat käsitleb uudseid lahendusi eelkõige inimese kodus. Muuhulgas nenditakse, et teenuste arendamise fookus peab senisest enam olema suunatud inimese iseseisva toimetulekuvõime säilitamisele ja selle suurendamisele.

 

Koostöös sünnivad tehnoloogilised lahendused, mis toetavad igapäevaelu igas valdkonnas

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitava Connected Health klastri juht Piret Hirve sõnul arendatakse tervisevaldkonnas hulgaliselt häid lahendusi meie tervise parandamiseks või elukorralduse lihtsamaks muutmiseks.

„Kuna tervishoid ja hoolekanne on omavahel tihedalt seotud, siis on klastri üks strateegiline suund innovatsioon ka hoolekandes. Meie liikmetel on juba praegu palju häid lahendusi, mida saab hoolekandes kasutada: näiteks on välja töötatud haavandite terviklik dokumenteerimistugi, mis toetab tervishoiutöötajaid akuutsete ja krooniliste haavade diagnostikas ning raviprotsessis. Tugi võiks potentsiaalselt laieneda ka hooldajatele, kes osutavad hooldusteenust vähese meditsiinilise kõrvalabi vajadusega inimestele.

Samuti saab näiteks tuua koostöös logopeedidega loodud interaktiivse harjutuskeskkonna kõnehäirete (sh kogeluse) leevendamiseks lastele ja täiskasvanutele/afaasiapatsientidele. Harjutusi saab teha kodus ning iga kord ei pea spetsialisti juurde kohale minema.

Loodud on sotsiaalsektori teenusepakkujate ja abivajajate kokkuviimise platvorm, mis võimestab abivajaja lähedasi ehk omastehooldajaid tööturul püsima ning kogukonnas vajalike teenuste pakkumises ja arendamises kaasa lööma,“ kirjeldab Hirv praeguseid näiteid.

Integreeritud ja koordineeritud teenuseosutamise toetamine on oluline näiteks keeruliste haigusseisundite puhul, nagu insult ja dementsus, aga ka vanemaealiste ning krooniliste haigustega inimeste pikaajalisel toetamisel üldisemalt.

„Oluline on kasutajad kaasata uudsete lahenduste arendustesse: lahenduste arendajatel ei pruugi olla piisavalt teadmisi sotsiaalvaldkonna probleemidest ja inimeste praktilistest vajadustest. Klastril on nende kahe poole kokku toomisel väga suur roll,“ tõi Hirv välja.

Rohelise raamatu sisuga saab tutvuda järgnevate viidete kaudu:

https://www.sm.ee/et/uudised/riik-soovib-suurendada-tehnoloogiakasutust-mis-toetaks-inimese-igapaevast-toimetulekut-ja

https://www.sm.ee/sites/default/files/news-related-files/roheline_raamat_tehnoloogiakasutuse_suurendamine_inimese_igapaevase_toimetuleku_ja_heaolu_toetamiseks_kodus.pdf

Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.

Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega