Kadri Tammai: ettevõtlus ei ela pealinnas – ettevõtlus on nipernaadilik

Paljud eestlased on harjunud mõtlema, et Tallinn on suur linn ja õiged ärivõimalused avavad ennast vaid seal. Koroona lõi kaardid segi – nüüd tundub, et edukalt saab oma äri arendada ka istudes soo serval asuva kodumaja terrassil. Tegelikult oli see ka varem võimalik. Kuid miks seda võimalust ei kasutata?

Eestlased ise enamasti ei usu, et elame oma ettevõttega alustamiseks ideaalses kohas. Ikka tundub, et kuskil mujal on parem, seal on rohkem võimalusi, raha ja kliente. Ometi tullakse nii Ameerikast, Euroopast kui ka Aasiast just siia, et uurida, mida siin teisiti tehakse, et Eestis nii palju startup ettevõtteid luuakse. 

Eestis on üle tuhande startupi – seda on väikese riigi kohta väga palju. Maailma mastaabis on meil 100 000 elaniku kohta rohkem iduettevõtteid kui enamikes teistes riikides üle maailma. Ja neid ei ole mitte ainult palju, vaid nad on ka edukad. Sellel on mitu põhjust: esiteks on Eestis väga lihtne ettevõttega alustada – kõike saab teha digitaalselt ja see võtab maksimaalselt 15 minutit. Teiseks on meil palju supernutikaid insenere ja teisi spetsialiste, kes on valmis panustama sageli ka rohkem kui kaheksa tundi tööpäevas, et unistus oma ettevõttest teoks teha. Kolmandaks on meil ka vajalik mõtteviis, et mitte jääda kinni mugavale koduturule, vaid laieneda kiirelt üle maailma. 

Ometi asutatakse enamik startup ettevõtteid endiselt Tallinnas. Miks? Kindlasti ei ole põhjus selles, et tallinlastel on kõige paremad ideed, kõige parem meeskond ja kõige rohkem raha. Enamasti on need ju teistest piirkondadest tulijad, kes nii endale kui ka oma ettevõttele just Tallinnasse kodu rajavad. See on nii olnud pikki aastaid, kuid pilt on sellel aastal vaid kuudega tugevasti muutunud. Ja mitte ainult Eestis. 

Silicon Valley oli startup ettevõtjate meka – koht, kuhu kõik ühel või teisel hetkel oma pilgud suunasid ja teel olid. Ikka selleks, et pääseda ligi investorite põhjatuna tunduvale rahakotile, leida suurkliente ja väga sageli tegelikult ka selleks, et lihtsalt „õiges kohas“ olla. See aga lõi aastakümnete jooksul piirkonna kinnisvara hinnad meeletutesse kõrgustesse, jooksutas teed umbe ning muutis inimesed justkui sunnismaisteks – nad lihtsalt pidid seal olema. Aga nüüd ei pea. Valleys asuvad suurkorporatsioonid on oma uksed kinni pannud ja inimesed järgmise aasta suveni või kauemaks kodukontorisse saatnud, Twitter on koguni teatanud, et tulevikus saavad inimesed ise valida, kus nad töö tegemiseks füüsiliselt asuvad. 

Eesti mõistes ei pea sa olema kas Tallinnas või Tartus, vaid võid nautida hindamatuid kuppelmaastiku vaateid, samal ajal oma ettevõtte arengusse panustades. Kunagi varem pole inimesed olnud oma asukohavalikus nii vabad kui praegu ning on näha, et see trend on tulnud, et jääda. Seega, pole paremat aega oma ettevõttega alustamiseks kui nüüd, sest kui karta ebaõnnestumist, uut koroona lainet ja kõiki muid riske, võibki ideaalset aega ootama jääda. Nüüd ja kohe toimib palju paremini!

Varem oli tõepoolest nii, et ettevõtte võisid sa küll digitaalselt asutada, aga paljud tugiorganistasioonid, nagu ka Tehnopol, praktilised koolitused ja seminarid, mis ettevõtjat tema tegevuses aitavad, asusid ikkagi Tallinnas. Sel aastal ja loodetavasti ka tulevikus, tuleme aga ettevõtlushuvilistele palju lähemale. Tehnopol on koostöös Prototroni, Kagu-Eesti Innovatsioonikeskuse ja Pärnumaa Arenduskeskusega pannud kokku koolitusprogrammi, mis aitab kõikidel soovijatel ideest oma iduettevõtteni jõuda. Koolitused toimuvad selle sügise jooksul nii Narvas, Võrus kui ka Pärnus ja kui üleüldine olukord peaks koroona mõistes hullemaks minema, ootame kõiki endiselt koolitustele turvaliselt ja digitaalselt.  

Need koolitused ongi mõeldud inimestele, kellel on soov oma ettevõttega alustada, kuid puudub praktiline teadmine, kuidas oma ideed realiseerida. Räägime nii ettevõtte asutamisest, meeskonna moodustamisest, ärimudelist, finantsidest kui ka turundusest ja müügist. Kolmepäevase koolitusprogrammi käigus käime seega kõik olulised teemad läbi ning programmi lõpus tekib parematel võimalus saada oma idee elluviimiseks nii rahalist toetust kui ka pääseda inkubatsiooniprogrammi, mille toel ettevõttele päriselt hoog sisse lükata.

Rohkem infot koolitussarja kohta on võimalik leida Tehnopoli veebilehelt ning sotsiaalmeediakanalitest. 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega