Fairmusi asutaja Reigo Ahven: Eesti on parim koht idufirma loomiseks

Muusik Reigo Ahven otsustas 2020. aasta sügisel siseneda idufirmade maailma ja tema sõnul on see aeg olnud väga õpetlik ning kahtlemata põnev. Mida ta soovitaks neile, kes on ka kaalunud oma idufirma loomist, aga pole ühel või teisel põhjusel seda sammu veel astunud?

Reigo tunnistas, et iduettevõtlus pole kindlasti lihtne ega selline valdkond, kuhu ei lähe ebaproportsionaalselt aega, raha, fookust, armastust, energiat, usku. Läheb ja mitte vähe.

“Kui sul on hea mõte ja sa tead, et oleksid valmis sellega tegelema järgmised kümme aastat, siis ma soovitan igal juhul proovida ning esialgu oma ideed valideerida sõprade-tuttavate hulgas. Kui sul on umbes saja inimese tagasiside ja 90 neist arvab, et mõttel on jumet, siis ma igal juhul soovitan idufirma loomist vähemalt mõttes läbi mängida,” soovitas ta.

“Minul on olnud äärmiselt põnev poolteist aastat, mille jooksul olen meeletult õppinud. Ja mitte kusagil pole selle jaoks paremat keskkonda, rohkem teadmisi ja ka vahendeid sellega alustamiseks kui Eestis. Meie inkubaatorite võrgustik loob väga hea keskkonna iduettevõtlusega alustamiseks.” 

Mida soovitab Reigo neile, kes tahaks luua idufirma?

1. Pane kokku hea tiim

Reigo sõnul – ja seda on talle kinnitanud ka investorid – on kõige olulisem tiimi kokkupanek. “Idufirmat ehitades on vaja tekitada justkui kellamehhanism, kus hammasrattad on erineva suuruse ja kujuga, aga masinavärk tiksub kokku ning täiendab teineteist,” tõi ta näiteks.

Fairmusi puhul läks tiimi kokkupanekuga väga hästi: founderite hulgas on näiteks Kristjan Ulst, kes on ka Fanvestory founder ja ehitanud mitu aastat muusika ning muusikaõigustega seotud mobiilirakendust. Lisaks on founderite hulgas Juko-Mart Kõlar, endine Kultuuriministeeriumi muusikanõunik ja praegune Viljandi Kultuuriakadeemia direktor. Temaga tuli kaasa suur kogemuste pagas nii idu- kui ka loomeettevõtluse valdkonnast. Kolmas founder on Tõnis Kivisild, kes õpib TalTechis tootearendust. Tal on väga tugev detailitunnetus ja Reigo sõnul tasakaalustab Tõnis tema lennukaid ideid.

2. Leia usaldusväärne juriidiline tugi

Teine soovitus on see, et juriidiline kindel seljatagune on äärmiselt oluline. “Soovitan luua sidemed mõne suure ja globaalse haardega juurafirmaga. See võib esialgu tunduda märkimisväärse väljaminekuna, aga tegelikult on see sada korda odavam, kui sind kaitstakse ette ja pärast ei pea tagajärgedega tegelema,” soovitas Reigo. “Meil on olnud õnn saada oma õigusliku poole eest hoolitsema Sorainen ja Mirell Prosa, kes on juba kujunenud täisväärtuslikuks tiimiliikmeks.“

Üks esimesi asju, mis Fairmus tegi, oli oma kaubamärgi kaitsmine kõigil neil turgudel, kuhu kavatsetakse laieneda.

3. Ära unusta intellektuaalomandi küsimusi

Kolmas soovitus on tegeleda väga selgelt ja konkreetselt kõikvõimalike intellektuaalomandi küsimustega. “See on üks koht, kus mina olen libastunud ja saanud olulise õppetunni. Kõige lihtsam on alati enne, kui osta teenust või palgata mõni inimene, vahetada lihtsas vormis e-kirju, kirjeldades enda ettekujutust kokkulepetest,” nentis Reigo.

Kui sul juba on idufirma ja sooviksid seda edasi arendada, kandideeri Tehnopol Startup Inkubaatori kasvuprogrammi. Kandideerida saab kuni 28. jaanuarini, rohkem infot leiad: startupincubator.ee

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega