Kuidas kosmose abil rikkaks saada?

„Järjest enam räägitakse kosmosest kui reaalsest ärivõimalusest. Nii nagu internet oli kunagi tõusutrendis olles sadade startuppide kasvulava, on täna kosmose valdkond alus lugematutele ettevõtlikele ideedele,“ ütles Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško.

Olgu selleks globaalne kommunikatsioon, navigeerimine või lihtsalt põllumajandustootjate abistamine toidu paremaks kasvatamiseks. Kosmos pakub nüüd lõpmatul hulgal võimalusi ettevõtetele, kes suudavad välja töötada innovaatilisi tehnoloogiaid ja teenuseid.

Varssavis tegutsev ettevõte PIAP Space on üks nendest, mis kasutab ära Euroopa kasvavat kosmosemajandust. 2017. aastal loodud ettevõte arendab täiustatud robotsüsteeme ja planeetide uurimiseks sõidukeid. Samuti arendab ettevõte haaratsit, mida on tulevikus võimalik kasutada missioonidel orbiidil olevate satelliitide teenindamiseks.

„Eesti peaks võtma tugevama positsiooni ESA liikmesriigina uute kosmosevaldkonna äride kasvatamisel. Selleks on palju võimalusi. Saab kasutada ESA välja töötatud patente, teadmist, oskust ja ressurssi. Tuge pakuvad selleks ESA inkubatsioonikeskused üle Euroopa, ka siin Tallinnas ja Tartus. Mõlemad linnad investeerivad läbi arendustoetuse teadmismahuka ettevõtluse arendamisse,” lisas Martin Goroško.

Eestlaste loodud startup Hepta Airborne arendab autonoomseid kaugseiredroone, mida kasutatakse näiteks elektriliinide monitoorimisel, kuna nad suudavad lennata kuni 600 km ja püsida õhus kuni 6 tundi. Neid kasutatakse eesmärgiga tulevikus ise defekte tuvastada ja nendest märku anda – lõpptarbijale tähendab see vähem elektrikatkestusi ja madalamat hinda. Koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga pakutakse meeskonnale võimalusi testida enda tehnoloogiat rahvusvahelistel katsepolügoonidel ning leida selle rakendamise võimalusi ka kosmosevaldkonnas.

 „Tallinn peab nutika ettevõtluse toetamist ja kõrgtehnoloogilist innovatsiooni väga oluliseks. Seetõttu olemegi koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga toetanud ka kosmosevaldkonna äriinkubaatorit, millest on juba täna kasvanud välja mitmeid suure potentsiaaliga ettevõtteid,“ ütles Tallinna Ettevõtlusameti Ettevõtluse arendamise osakonna juhataja Jaanus Vahesalu.

Lahendused naabritelt

Soome ettevõte Solar Foods on leiutanud globaalse toidutööstuse jaoks revolutsioonilise loodusliku valguallika Soleini, mida kasutatakse toidutehnoloogias. See õhu, vee ja elektri abil toodetud proteiin on loodud Soome juhtivate cleantech ekspertide poolt ning põhineb NASA kontseptsioonil. Praeguseks on Solar Foods investoritelt kaasanud juba üle kolme miljoni euro.

8. oktoobril saab Solar Foods meeskonda näha Teaduspargi Tehnopol ja Tartu Teaduspargi poolt korraldatud seminaril, kus räägitakse ja näidatakse, kuidas kosmosetehnoloogia abil äri teha. Samuti räägime, kuidas ka Eesti startupid saavad oma toote või teenuse arendamiseks kandideerida Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti (ESA BIC Estonia) äriinkubaatorisse ja saada 50 000 euro suurune arendustoetus. Hetkel ESA BIC Estonia inkubatsioonis olevate ettevõtetega saab tutvuda 10. oktoobril Tartus SPARK Demo keskuses toimuval Tartu Teaduspargi Demopäeval.

Kosmose äriinkubaatori sügisesse vastuvõtuvooru on võimalik avaldusi esitada kuni 7. novembrini siin.

ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol inkubatsiooniteenust Tallinnas ja Tartus.

ESA BIC Eesti konsortsium koosneb kaheksast partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Observatoorium ja Kredex.

Rohkem infot ESA BIC Eesti kohta loe siit.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega