Tehnopol aitab roheettevõtjaid ideest rahvusvahelisele areenile

17 aastat tagasi ütlesid asutajad Tallinna Linn, TalTec ja Eesti riik: „Pange ärilinnak tööle ja saadud kasum pange tagasi Eesti ettevõtluse edendamisse“. Tänaseks on Tehnopoli kinnisvaralise tegevuse kõrval neli komponenti: Prototron (idee faas), Startup Inkubaator (startup faas), äriarendus (kasvu faas, VKE) ja innovatsiooniteenused suurettevõtetele. Rohetehnoloogia ja targa linna valdkonnas töötame ettevõtetega, kelle toodetel/teenustel on olemas toote ja turu tasakaal. Lihtsalt öeldes: need ettevõtted soovivad kasvada, neil on olemas toode, eksport või ekspordi potentsiaal.

Rohetehnoloogia teenuste, tiimi ja portfelli arengud

Äriarendusse tõi suure muutuse Martin Goroško tõusmine äriarendusteenuste juhiks. Martin juhtis seni Tehnopoli Startup Inkubaatori programmi. Tema laialdased kontaktid, inkubaatori kogemused, investori teadmised ja põhjalik mõõdikute tundmine tõi väga häid pöördeid äriarenduse valdkonda.

Juunis sai Tehnopoli rohetehnoloogia tiim oodatud täienduse – projektijuht Kristiina Libe, kes on tänu oma pikaajalisele rahvusvahelisele töökogemusele hästi kursis, kui suur on vajadus uute keskkonnasõbralike tehnoloogiate järele. Kristiina on tulihingeline keskkonnateadlikkuse pooldaja ja usub, et Eestis on väga palju innovatiivseid ettevõtteid, kellel on potentsiaali maailmas suuri saavutusi teha.

Rohetehnoloogia valdkond sai juurde ka kaks vinget mentorit –  Mihkel Tammo organisatsioonist Rohetiiger, kelle pikaajaline keskkonnasõbralik tootmise kogemus pärineb suurettevõttest Estanc, ning Mike Tiffin, kellel on tootearenduse, äriarenduse ja ekspordi aastatepikkune kogemus erinevatest ettevõtetest ning ekspertteadmised Suurbritannia ja Aafrika turgu kohta.

Rohetenoloogia ja targa linna portfellis on 39 aktiivset ettevõtet, möödunud aastal olid uuteks tulijateks järgmised ettevõtted:

  • Hepta Airborne – teostab mehtamata sõidukitega õhuülevaatusi energiasektorile.
  • EyeVi Technologies – kaardistamise tehnoloogiad transpordi infrastruktuuri ettevõtetele.
  • FuseBox – täielikult automatiseeritud energianõudlusele reageerimise SaaS lahendus.
  • SKYCORP – vesinikdroonide ettevõte.

Tehnopol rohetehnoloogiate testplatvormina

2020. aastal käivitati Bikeepi laadimisjaamadega elektriliste tõukerataste rendisüsteem. Nüüd on võimalik rakenduse kaudu laenutada Bikeepi tõuks, et liigelda lähipiirkondades mugavalt ja keskkonnasõbralikult.

Samuti sai uue sisekujunduse ja lisafunktsionaalsuse Tehnopoli Roheruum, kus tutvustatakse ja presenteeritakse Eesti rohetehnoloogia ettevõtete lahendusi. Teises poolaastas sai Roheruumis teoks kaheksa erineva ettevõtte koostööna valminud nutipood. Poes puuduvad klienditeenindajad, unikaalne lahendus võimaldab klientidel ennast sisenedes tuvastada mobiil-ID-ga ja ostlemine privaatselt läbi viia.

Kolmandaks alustasime targa liiklussüsteemi rakendamisega. Linnakusse paigaldati kaamerad ja lisaseadmed selleks, et rakendada NutiParkla lahendus Tehnopoli linnakusse.

Roheruumi lähistele sai aasta lõpul paigaldatud päikeseelektrit tootvate teekatendite kaheosaline lahendus. Teekatend on samaaegselt nii Bikeepi tõukerataste parkla suvine laadimisallikas kui ka Bercmani nutika ülekäiguraja jalakäijate ooteala lisarakendus.

Bikeep tõukerataste parkla lahendus. Paneelide servades on näha tänavakividest kaitsev raam paneelidele.

Nutikate liiklusmärkidega ühendatud ülekäiguraja ootealad

Selleks, et olla kursis rakendatavate rohetehnoloogiatega, valmis esimene versioon meie innovaatilise ja targa linnaku veebilehest. 2021 jätkatakse veebilehe https://innovatsioon.tehnopol.ee arendamisega.

Viimaks viisime edukalt läbi ka Tallinnovationi targa linna projekti ja taotlusvooru 50 000 eurole. Konkurss osutus niivõrd edukaks, et Tehnopol asus partneriks ka Kohtla-Järve innovatsioonifondi loomisel, mille konkurss on samuti tänaseks eduka lõpu saanud. Taotluste ja konkursside kohta saab rohkem infot kodulehelt https://innovatsioonifond.tehnopol.ee

GreenEST Summit 2020

Rohetehnoloogia konverents GreenEST  Summit 2020 on suurim rohetehnoloogia konverents meie regioonis, mille eesmärgiks on tutvustada rohetehnoloogia taset Eestis ning luua edukas keskkond uute koostöövõimaluste loomiseks. Sel aastal korraldasime esimest korda konverentsi koos 15 organisatsiooniga. Esimest korda toimus üritus kahel päeval, tuues kokku nii kohalikud kui rahvusvahelised avaliku- ja erasektori eksperdid, rohetehnoloogia iduettevõtted,  suurettevõtted ning investorid.

Projektid

Lõppes neli aastat kestnud suurejooneline Effect4Buildings projekt. Selle käigus loodi suurepärased teadmised ja praktilised tööriistad olemasolevate hoonete keskkonnasõbralikuks ja energiatõhusaks renoveerimiseks. Tehnopol täitis projektis tehnoloogiate valideerija ja koguja rolli.

ASIA-CLEAN projekti tipphetkeks oli ettevõtte FuseBox toetamine Malaisa turule sisenemisel, tänu millele saavutas ettevõte oma esimese partnerlepingu sihtriigis. ASIA-CLEAN toetab Soome ja Eesti rohe- ja keskkonnatehnoloogia ettevõtteid ekspordil Aasiasse (peaasjalikult Hiina ja Malaisia). Toetuseks vajalikud vahendid tulevad ettevõtetele Central Baltics Interreg projektist.

EIT InnoEnergy projekt tegeleb innovatsiooni, ettevõtluse ja hariduse edendamisega säästva energia valdkonnas. Aasta vältel sai Hepta Airborne projektilt suurt tuge ning äsja kaasas ettevõte 2 miljonit eurot.

Tehnopoli rohevaldkonda arendavad

Ragmar Saksing, rohetehnoloogia valdkonna juht

Kristiina Libe, rohetehnoloogia projektijuht

Martin Goroško, äriarendusvaldkonna juht

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega