Oracle: digitaliseerimises näevad juhid äripotentsiaali

Äri ja IT lähenevad teineteisele aina enam, sest ärijuhid on aru saanud, et nende käes on tõesti palju rohkem võimalusi ja vahendeid kui kunagi varem. Sealjuures osatakse digitaliseerimises äripotentsiaali paremini näha, rääkis intervjuus ITuudistele Tehnopoli IKT valdkonna ettevõtte Oracle Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni insenerilahenduste valdkonna direktor Roman Biller.

 

Teie vastutusalas on kokku 22 riiki, nende seas on 3 Balti riiki, Poola, Tsehhi, Slovakkia, Austria, Šveits ja Balkanimaad. Millised on IT-valdkonna trendid teie vastutusalas ja Oracle’is laiemalt?

Eesti on tuntud kõige suurema idufirmade hulgaga elanike arvu suhtes ja oma e-riigi mudeliga. Eestit tuuakse tihti heaks näiteks teistele kui oleme koos Oracle’i inimestega. Kõik riigid otsivad oma võimalust ning Eesti saaks olla siin heaks kogemuste jagajaks ning teenäitajaks. Selleks on muidugi oluline Eesti enda IT lahenduste kaasaegsus, mida lisaks kohapealsetele arendajatele suudab pakkuda ka aktiivne koostöö globaalsete tehnolooogiaettevõtetega.

Oracle Tallinna kontor saab tihti päringuid teiste riikide esindajatelt, et kuidas täpsemalt e-riigi asjad käivad, et saaks koostööd ka teistes riikides rakendada.

Kui Oraclet püüda iseloomustada ühe sõnaga, siis paljud kliendid ütlevad, et andmebaas. Kui Oracle enda inimeste käest küsida, siis öeldakse pilv (cloud). Me oleme kogu oma turul läbi tegemas suurt transformatsiooni.  Mulle meeldib kuidas Oracle inimesed tahavad olla osa sellest läbimurdest ja on hea näha, kuidas me saavutasime organisatsiooni sees läbimurde – see on tõesti suur muutus.

Kõige kiiremini muutuv ärisuund meil on pilvetehnoloogiad: Saas, Paas ja infrastruktuur kui teenus. Me pakume ka andmebaase teenusena – unikaalset veebipõhist autonoomselt toimivat andmebaasi.

Mis teie arvate sellest, et äriinimesed ei saa tehnoloogiast hästi aru ja IT inimesed ei saa ärist aru?

See olukord peab muutuma või ongi muutumas. Aastaid tagasi toimunud konverentsidel kohtusin põhiliselt IT inimestega ja kui nüüd konverentsidel käia, siis on rohkem ärijuhte näha, kuigi teemad on samad. Räägitakse andmete trendidest, sotsiaalmeedia vahenditest ja sellest, kuidas saab klientide kohta informatsiooni.

Hea näide on see, kuidas mina rahvusvahelise müügidirektorina olen panga klient ja mu abikaasa, kes on õpetaja saab pangalt palju rohkem soovitusi, mis oma rahaga peale hakata. Mina aga ei saa pangalt ühtegi telefonikõnet. Võib-olla nad on nad hoopis teadlikud sellest, et tema on rohkem mõjutatav kui mina.

Äri- ja IT-inimesed lähenevad teineteisele aina enam.  Ärijuhid on aru saanud, et uues maailmas (me tõesti nimetame seda uueks maailmaks) on nende käes tõesti palju rohkem võimalusi ja vahendeid kui kunagi varem.

IT-d nähakse ärijuhtide poolt pigem kuluallikana. Kui aga nimetada digitaliseerimine, siis ei mõelda kohe kuludest, vaid pigem uutest ärimudelitest, mis võimaldavad kasumit tõsta ja väga oluline on seda mõista. Kui CEO-dega rääkida IT-st, siis mõtlevad nad kohe kulude peale. Paljudes ettevõtetes on annab IT aru finantsosakonnale, sest selles nähakse eelkõige kulu – varade kulu, ülalpidamiskulu jne. Kui aga kuuled sõna digitaliseerimine, siis mõeldakse sellele kuidas äriprotsesse digitaliseerida – see on aga potentsiaalne kasum. Seega ühelt poolt nähakse kulu, teiselt kasumit. See tähendab, et need IT-inimesed, kes äri ei mõista, neid nähakse kuluna ja need äriinimesed, kes mõistavad IT-d, neid nähakse äripotentsiaalina.

Kumba pidi toimib paremini – kas ärijuht mõistab IT-d või saab IT-inimene hästi hakkama äri juhtimisega?

Vastus on siin lihtne. Arvan, et aina enam arvutid räägivad inimestele arusaadaval viisil. See tähendab, et näiteks aastaid tagasi tuli arvuti sisse lülitada, oli vaja sisestada käsklused, et arvuti midagi teeks, aga nüüd on kõik juba intuitiivselt kasutatav. Ma arvan, et lihtsam on äriinimestel uues keskkonnas. Kui vaadata erinevaid rakendusi ja kasutajakogemusi, siis on kõik väga lihtsasti omandatav ja arusaadav. IT-alaseid tehnilisi taustateadmisi ei ole nii palju enam tarvis.

Mida arvab Roman Biller startup maailmast, millise hinnangu annab ta digitaliseerimise tasemele Eestis ning milliseid teenuseid pakub Oracle, loe täismahus artiklist aadressil: http://www.ituudised.ee/uudised/2017/12/18/oracle-digitaliseerimises-naevad-juhid-aripotentsiaali

(Allikas: ituudised.ee; Toimetaja: Aali Lilleorg; Foto: Aali Lilleorg)

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega